Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

09.09.2022

Problem z bezpłodnością dotyka wielu par. Przyczyny związane mogą być zarówno z zaburzeniami zdrowotnymi kobiety, mężczyzny, jak i obojga partnerów. Dowiedz się więcej na temat przyczyn niepłodności męskiej. Mogą one mieć charakter przedjądrowy, jądrowy i pozajądrowy. 

Przedjądrowe przyczyny niepłodności męskiej

Wśród przedjądrowych przyczyn męskiej niepłodności wymienia się zaburzenia wydzielania hormonów płciowych. Hormonalną czynność jądra determinują przede wszystkim hormon luteinizujący, który stymuluje wytwarzanie steroidów płciowych i hormon folikulotropowy, który z testosteronem odpowiada za spermatogenezę. Dlatego też jednym z głównych badań, jakie wykonywane jest przy określeniu podłoża męskiej niepłodności, jest badanie DHT.

Wśród jednych z częściej występujących zdeterminowanych genetycznie przyczyn zaburzeń hormonów płciowych wymienia się zespół Kallmana. W jego przebiegu stwierdza się nieprawidłowości wydzielania hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH) w podwzgórzu, co prowadzi do hipogonadyzmu hipogonadotropowego oraz anosomii – braku zdolności do odczuwania zapachów. Innymi możliwymi przyczynami zaburzeń hormonalnych u mężczyzn są stosowanie steroidów anabolicznych, hormonalnie czynne guzy i nadczynność nadnerczy.

Przyczyny jądrowe niepłodności męskiej

Jądrowymi przyczynami męskiej niepłodności są m.in.:

  • wnętrostwo – najczęściej występująca wrodzona przyczyna zaburzeń płodności u mężczyzn. Określić je można jako niewystępowanie jąder w worku mosznowym po urodzeniu, a ich umiejscowienie w kanale pachwinowym lub jamie brzusznej. Im dłużej jądra są poza moszną, tym większe są problemy ze spermatogenezą i produkowaniem plemników;
  • skręcenie jądra – może do niego dojść u chłopców ze źle umocowanymi jądrami w mosznie. W wyniku skręcenia dochodzi do zaciśnięcia powrózka nasiennego, a w efekcie tego do zaburzenia ukrwienia jądra. W ciężkich przypadkach grozi to jego martwicą;
  • żylaki powrózka nasiennego – stwierdza się je u około 30% mężczyzn z zaburzeniami płodności i u 10% mężczyzn z prawidłową płodnością. Żylaki zazwyczaj rozwijają się w miejscu połączenia żyły nasiennej z żyłą nerkową lewą. W ich wyniku dochodzi do zaburzenia odpływu krwi z jąder i wzrostu panującej w nich temperatury, co źle wpływa na plemniki.

Przyczyny pozajądrowe niepłodności męskiej

Szeroką grupą przyczyn męskiej niepłodności są te pozajądrowe. Jedną z powszechniej występujących jest brak nasieniowodów i związane z tym problemy z wyprowadzaniem nasienia z jąder. Do patologii tej dochodzi w wyniku nieprawidłowego różnicowania się przewodów Wolffa. Uwarunkowaną genetycznie przyczyną pozajądrową jest mukowiscydoza, która charakteryzuje się występowaniem częstych zakażeń dróg oddechowych, zaburzeń trzustki i w obrębie dróg wyprowadzających nasienie – brak lub niedrożność nasieniowodów. 

Do tej grupy przyczyn niepłodności zalicza się także m.in. wielotorbielowatość nerek typu dorosłych, poinfekcyjną niedrożność nasieniowodów, stany zapalne prostaty, choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, choroby nowotworowe, anemia, zaburzenia odżywiania, stwardnienie rozsiane.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane produkty

pixel