Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Regeneracja - 5 porad, jak to zrobić

08.03.2022
Regeneracja - 5 porad, jak to zrobić

Regeneracja jest niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W szczególności w dzisiejszych czasach, życie płynie stosunkowo szybko, a znalezienie chwili na odpoczynek często nie jest łatwe. W takim natłoku obowiązków, tym bardziej należy zaplanować sobie każdego dnia czas na regenerację. 

1. Zdrowy sen - regeneracja w nocy

Sen to czas dla relaksu nie tylko ciała, ale i umysłu. Często jest to pomijany aspekt codziennej rutyny, jednak należy uświadomić sobie, że sen odgrywa znaczący wpływ na samopoczucie w ciągu dnia. Jednym z aspektów znacząco wpływających na jakość snu jest wygodne łóżko i materac dopasowany do potrzeb użytkownika. Podczas zakupów warto wybrać produkt, którego parametry będą odpowiadały indywidualnym wymaganiom. Przykładowo materac Fit jest bardzo uniwersalny. Obie jego strony są przystosowane do użytkowania - każda z nich posiada piankę nieco innej twardości. Z kolei materac Hilding Conga posiada bardzo elastyczne i wytrzymałe pianki, dostosowane do potrzeb osób o wyższej wadze, dochodzącej nawet do wartości 130 kg. 

2. Jak zaplanować czas na odpoczynek?

W przypadku dużego natłoku obowiązków, warto skrupulatnie planować czas przeznaczony na odpoczynek. Dla osób żyjących w ciągłym biegu, poleca się wpisywanie w kalendarzu konkretnych godzin, podczas których możliwe będzie skupienie się tylko i wyłącznie na sobie. Doskonale może sprawdzić się też zaplanowanie aktywności tylko dla siebie - np. masażu, czy wizyty w salonie kosmetycznym. Warto też pamiętać o korzystaniu z przerw w pracy - nie warto podczas nich przeglądać mediów społecznościowych. Korzystne dla głowy będzie wyjście na zewnątrz i odetchnięcie świeżym powietrzem, a nawet siedzenie w ciszy czy wzięcie kilku głębokich oddechów. 

3. Aktywność fizyczna doskonałym sposobem regeneracji

Doskonałym sposobem na regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną jest aktywność fizyczna. Ważne jest to, aby sport nie był przykrym obowiązkiem a przyjemnością. Mnogość różnorodnych dyscyplin sportowych, które są ogólnodostępne sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Powszechnie uważa się, że najlepsze efekty relaksacyjne niosą ze sobą aktywności na świeżym powietrzu. Dla osób, które nie są fanami zbytniego wysiłku mogą sprawdzić się nawet zwykłe spacery po ulubionej okolicy. 

4. Odpowiednia dieta - czy ma znaczenie?

Odpowiednia dieta ma równie ważny wpływ na proces regeneracji. Przede wszystkim nie należy dopuszczać do zbyt niskiej podaży kalorii, jeżeli nie stosuje się diety redukcyjnej. Może ona bowiem wpływać niekorzystnie na procesy regeneracyjne i zwiększać katabolizm. Dieta powinna zawierać także odpowiednio zbilansowaną ilość makro- i mikroskładników. 

5. Odpoczynek psychiczny równie ważny jak regeneracja ciała

Samopoczucie psychiczne bardzo często w znaczącym stopniu odbija się na dobrostanie fizycznym. Niezwykle ważne jest więc wyodrębnienie w swoim planie dnia czasu, który pozwoli na odcięcie się od obowiązków i zmartwień. Na odpoczynek psychiczny doskonale wpływa medytacja, joga, a nawet najprostsze ćwiczenia oddechowe. Doskonale sprawdza się też hobby, któremu można poświęcić się w zaciszu własnego domu. Gotowanie ulubionych potraw, czytanie książek czy oglądanie filmów - to wszystko pozwoli na oderwanie myśli od codziennej rutyny. Wiele osób doskonale relaksuje się także podczas spotkań ze znajomymi, a nawet rozmów telefonicznych!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane produkty

pixel