Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Senior w Polsce - wyzwania, radości i priorytety

04.09.2020
Senior w Polsce - wyzwania, radości i priorytetyWedług statystyk całorocznych - w Polsce przybywa osób starszych. Prognozy wskazują, że tendencja ta utrzymywać się będzie przez najbliższe lata, osiągając apogeum w połowie obecnego wieku. Jak czytamy – liczby wskazują jednoznacznie, jakoby w 2050 roku 40procent polskiego społeczeństwa miała osiągnąć średnio ponad 60 lat. Efekt ten to wynik starzenia się społeczeństw urodzonego w tzw. wyżu demograficznym.

Biorąc pod uwagę, że obecnie ¼ mieszkańców w naszym kraju ma ponad 60 lat, przyjrzymy się tej szerokiej grupie, aby lepiej zrozumieć jej wyzwania, radości i priorytety, które determinują nierzadko jakość życia. 

Wyzwania osób starszych
Według raportów opublikowanych przez GUS dowiadujemy się, że prawie 30% seniorów nie ma wystarczających środków do życia. Po zapytaniu jak oceniają swój stan zdrowia większość z nich przyznała, że jest on umiarkowanie dobry, a 25% stwierdziło, że ich kondycja zdrowotna jest zła.

Liczby te wskazują na dwa, największe wyzwania, które stawia seniorom życie. Po pierwsze – rosnące ceny i coraz kosztowniejsze życie w kraju jest głównym problemem seniorów pobierających rentę lub emeryturę. Przeskok od standardowej pensji do otrzymywanej emerytury jest znaczący, a spadek jakości życia nierzadko bywa prowodyrem depresji czy gorszego samopoczucia.

Po drugie - postępujący czas odbija się również na sprawności i kondycji. W końcu po 60 roku życia gwałtownie spada koncentracja, zmianom ulegają procesy poznawcze, pojawiają się nowe schorzenia przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie czy choroby na tle układu ruchu. To wtedy osoba starsza poszukuje przydatnych urządzeń, które mają pomóc w codziennych czynnościach – np. podnośniki transportowe dla niepełnosprawnych, krzesła toaletowe, podpórki oraz uchwyty wannowe.

Często osoby starsze po przejściu na emeryturę robią sobie tzw. rachunek sumienia. Oceniając dotychczasowe dokonania definiują swoje błędy, niespełnione marzenia, niezrealizowane ambicje. Podsumowanie przeżytych lat może być frustrujące, a wiele seniorów ocenia swoje życie jako pasmo niewykorzystanych szans. Podsumowanie minionych lat tworzy też naturalne pytania o przyszłość. Niepewność wobec następnych miesięcy bez pracy, lęk przed postępującymi chorobami i konieczność stworzenia nowych priorytetów nierzadko przewartościowuje życie seniora. To wtedy osoba starsza poszukuje nowych źródeł radości…

Radości osób starszych
Wraz z pojawiającymi się przeszkodami i wyzwaniami, istnieją też nowe powody do radości, będące doskonałym uzupełnieniem wizji „szczęśliwego staruszka”. Stereotyp, jakoby osoby starsze nie wykazywały się aktywności fizyczną i fascynacją światem jest wyjątkowo krzywdzący. W końcu wiele osób po przejściu na emeryturę zaczyna odkrywać nowe hobby, na które dotychczas nie mieli czasu. Jak podają liczby – wiele seniorów nadal prowadzi aktywny tryb życia, uprawiając ogródek, chodząc na długie spacery albo jeżdżąc rowerem. Rosnąca samoświadomość i otwartość na osoby starsze spowodowała, że w Polsce otworzono ponad 500 uniwersytetów trzeciego wieku. To tam, na zorganizowanych wykładach posłuchać można ciekawostek ze świata nauki, a opłaty są na tyle niskie, że senior z powodzeniem może je opłacić ze swojej emerytury. Ponadto, prężnie działające domy kultury oferują zajęcia dla najstarszych – od nauki języków obcych, po sztukę. Podczas tak zorganizowanych lekcji senior może pracować nad swoją największą, nowo odkrytą, pasją. Otworzenie się na te kierunki sprzyjają samorealizacji, a liczne grupy uczestników umożliwiają zacieśnianie nowych znajomości.

Ostatecznie osoby starsze posiadają też jeden z najwartościowszych celów w życiu – wnuki. Możliwość podzielania się wiedzą, doświadczeniem i zaopiekowanie się najmłodszym członkiem rodu wymaga nie tylko odpowiedzialności, ale przede wszystkim powoduje, że senior zyskuje nowy, ambitny cel.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel