Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Suplementy diety w ciąży - co warto o nich wiedzieć?

29.08.2023

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie - na jakie suplementy diety w ciąży powinnam zwracać szczególną uwagę? Nic dziwnego. W grę wchodzi życie i zdrowie dziecka, które są najwyższą wartością. Przyszłe mamy z największą starannością dbają o siebie w tym wyjątkowym czasie, jakim jest ciąża. Sprawdźmy więc, na jakie suplementy należy postawić, aby przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a tym samym rozwoju płodu.

Suplementy diety w ciąży - rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

O tym, że warto stosować suplementy diety w ciąży wie każda mama, niemniej nie wszystkie do końca zdają sobie sprawę z tego, na które powinny zwrócić szczególną uwagę. Dotyczy to także kwestii zalecanego dziennego spożycia. Z pomocą przychodzi fachowa wiedza i rekomendacje członków Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w tematach takich jak składniki suplementów diety w ciąży, jak również częstotliwość stawiania na naturalne suplementy diety.

Tego rodzaju informacje i rekomendacje są aktualizowane. Według najnowszych zdaniem ekspertów kobiety ciężarne muszą szczególnie dbać o swoją codzienną dietę. Ta w czasie ciąży odgrywa ogromną rolę - wpływa zarówno na stan, jak i rozwój płodu. Eksperci rekomendują suplementację witaminy D, kwasu foliowego, kwasów omega (DHA), jak również żelaza. Pozostaje jeszcze kwestia, w jakich ilościach powinny się one znaleźć w codziennym jadłospisie. Na te pytanie odpowiemy poniżej.

Suplement diety w ciąży - kwas foliowy, witamina D i DHA

Jednym z najważniejszych związków, które należy dostarczać organizmowi w okresie ciąży jest kwas foliowy. Odgrywa niezwykle ważną rolę w jego funkcjonowaniu, ponieważ m.in. bierze udział w metabolizowaniu aminokwasów i białek, a także okazuje się niezbędny do powstawania komórek dziecka. Ponadto korzystnie wpływa na działanie układu krwiotwórczego i nerwowego płodu. Warto pamiętać o tym, że kwas foliowy znajdziemy w wielu produktach takich jak szpinak czy sałata, jednak zapotrzebowanie na niego w czasie ciąży mocno wzrasta i często konieczne jest jego suplementowanie.

Warto również przyjmować witaminę D. Wpływa ona na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Dzięki temu wspomaga mineralizację kości zarówno u kobiety, jak i u dziecka. Ponadto pomaga budować odporność organizmu. Co więcej, pozytywnie wpływa na działanie układu mięśniowego, nerwowego, a także endokrynnego. Przed włączeniem do diety suplementów z witaminą D warto skonsultować jego dawkę z lekarzem.

Kolejnym ważnym składnikiem, który warto suplementować w ciąży to kwas dokozaheksaenowy (DHA). To jeden wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, który korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego u jeszcze nienarodzonego dziecka.

Wysokiej jakości suplementy diety - jod i żelazo

Wśród składników odżywczych i składników mineralnych, na które występuje zapotrzebowanie w czasie ciąży jest jod. Należy dostarczać go w postaci suplementów diety - według rekomendacji PTGiP. Dlaczego? Nie dość, że jod jest głównym składnikiem gruczołu tarczycy, to w dodatku reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i wspiera rozwój płciowy dziecka. Należy pamiętać o tym, że dawkowanie jodu powinno być skonsultowane z lekarzem.

Przyjmowanie żelaza w trakcie ciąży jest niezwykle istotne. Ma ono ogromny wpływ zarówno na organizm przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Niedobór żelaza może bowiem doprowadzić m.in. do hipotrofii płodu, przedwczesnego porodu czy też zaburzeń czynności skurczowej macicy podczas porodu. Aby określić konieczną ilość spożycia żelaza należy wykonywać morfologię z oznaczeniem ferrytyny już w trakcie pierwszej wizyty położniczej. Wyniki trzeba skonsultować z lekarzem, a ten dobierze właściwą dawkę. 

Jak widać, dbanie o siebie w ciąży, w tym suplementacja, to bardzo ważna kwestia, której nie można pomijać. Zanim jednak sięgniemy po właściwe środki, należy skonsultować się z lekarzem, który podpowie nam, a jakich ilościach mamy je przyjmować. W grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i naszego dziecka.

[Artykuł partnera]

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane produkty

pixel