Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Szczepienie przeciw COVID-19 w aptece

15.09.2021
Aktualności
Szczepienie przeciw COVID-19 w aptece

Szczepienie w aptekach? Tak, to możliwe! Teraz w aptece możemy kupić już nie tylko testy na koronawirusa, ale także się zaszczepić. Już kilkaset polskich aptek dołączyło do Narodowego Programu Szczepień, a przeszkoleni farmaceuci zdobyli już określone przepisami umiejętności, by szczepić i kwalifikować pacjentów do szczepień. Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19 w aptece i jakie wymogi musi spełniać Apteczny Punkt szczepień?

Apteczny Punkt szczepień

Szczepienia przeciw COVID-19 mogą odbywać się w aptece pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów opisanych w ustawie oraz przez wykwalifikowany, odpowiednio przeszkolony personel.

Apteka musi zostać odpowiednio przygotowana do szczepienia pacjentów. Apteczny Punkt Szczepień musi mieć wygospodarowane, odosobnione miejsce, które zapewni pacjentowi komfort i prywatność podczas szczepienia.

Apteka, która dołączyła do Narodowego Punktu Szczepień, podlega restrykcyjnym wymaganiom oraz kontrolom, a personel musi posiadać aktualne certyfikaty wykonanych kursów.

Jak zapisać się na szczepienie w aptece?

Aby zaszczepić się w aptece, należy wybrać interesujący nas punkt szczepienia – najlepiej jak najbliżej miejsca zamieszkania, a następnie umówić się na termin. Tak jak w przypadku innych punktów, tak i do Aptecznego Punktu Szczepień można zarejestrować się poprzez:

  • bezpłatną, całodobową infolinię pod numerem: 989
  • dokonując elektronicznej e- rejestracji za pośrednictwem strony internetowej: pacjent.gov.pl
  • kontaktując się w sposób bezpośredni z wybranym punktem szczepień

Do zapisania się na szczepienie pacjent potrzebuje dowód tożsamości – konieczne jest podanie numeru PESEL oraz podanie aktualnego numeru telefonu. Po rejestracji pacjent otrzymuje powiadomienie SMS z informacją o terminie szczepienia.

Jakie dokumenty należy wypełnić przed szczepieniem w aptece?

Szczepienie w aptece odbywa się na dokładnie takich samych zasadach jak w każdym innym punkcie szczepień. Pacjent zarówno w przychodni, jak i w aptece zobowiązany jest do wypełnienia kwestionariusza przed szczepieniem. Jest to wywiad wstępny, który jest podstawą do zakwalifikowania do szczepienia przez pracownika medycznego lub farmaceutę.

Kto może szczepić w aptece?

Szczepienie wykonuje magister farmacji, który wcześniej odbył niezbędne szkolenia, zarówno w zakresie teoretycznym, jak i praktycznym. Farmaceuta ma także obowiązek przeprowadzić z pacjentem wywiad o stanie jego zdrowia oraz przekazać pacjentowi ankietę, w której zadeklaruje zgodę na przeprowadzenie szczepienia oraz brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Uwaga! W aptekach nie powinny być szczepione osoby, które wymagają kwalifikacji lekarskiej i są szczególnie narażone na NOP (Niepożądane Odczyny Poszczepienne).

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane produkty

pixel