Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Szczepionka na grypę 2020 - krótki przewodnik

09.10.2020
Aktualności
Szczepionka na grypę 2020 - krótki przewodnikSzczepionka na grypę 2020 jest jednym z najbardziej poszukiwanych produktów dostępnych w aptekach. O ile do tej pory Polacy nie szczepili się zbyt chętnie, o tyle obecnie sytuacja uległa zmianie – stały wzrost zachorowań na Covid-19 sprawił, iż pacjenci niemalże szturmują apteki w poszukiwaniu szczepionki. Jakie rodzaje szczepionek dostępne są w sezonie 2020/2021, jaki jest koszt szczepionki i komu przysługuje ona bezpłatnie?

Szczepionka na grypę 2020 – aktualna lista 

W obecnym sezonie grypowym dostępne są 3 rodzaje szczepionek dedykowanych dla osób dorosłych oraz szczepionka na grypę 2020 dla dzieci, która nie wymaga iniekcji.
  • Influvac Tetra to szczepionka przeciw grypie, która zawiera w składzie oczyszczone antygeny powierzchniowe 4 wirusów grypy. Przygotowana jest w formie zawiesiny do wstrzykiwań domięśniowych i podskórnych, jej dawka wynosi 0,5ml. Influvac Tetra jako szczepionka na grypę 2020 należy do grupy szczepionkę ponadjednostkowych III generacji. Posiada ona dwa oczyszczone antygeny hemaglutyninę (HA) i neuraminidazę (NA).
  • Vaxigrip Tetra to szczepionka przeciw wirusom grypy, która zawiera rozszczepiony wirion pozyskany z 4 wirusów grypy. Szczepionka występuje w formie zawiesiny do wstrzykiwań podskórnych i domięśniowych, dawka 0,5ml. Vaxigrip Tetra należy do grupy szczepionkę inaktywowanych II generacji. W składzie szczepionki występuje rozszczepiony wirion wirusa grypy.
  • Fluarix Tetra to szczepionka na grypę 2020, która zawiera w składzie rozszczepiony wirion uzyskany z 4 wirusów grypy. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych szczepionek przygotowana jest w formie zawiesiny do wystrzykiwań podskórnych i domięśniowych, dawka 0,5ml. Fluarix Tetra należy do grupy szczepionek inaktywowanych II generacji – zawiera ona rozszczepiony wirion wirusa grypy, który przygotowany jest z inaktywowanych cząsteczek wirusa grypy.
  • Fluenz Tetra to żywa szczepionka przeciw grypie. Antygenami zawartymi w składzie preparatu prewencyjnego są pasażowane, osłabione wirusy grypy. Szczepy zawarte w szczepionce Fluenz Tetra rozmnażają się w temperaturze około 25°C, dzięki czemu aplikuje się ją donosowo, dawka 0,2ml (0,1ml do każdej dziurki nosa).

Szczepionka na grypę 2020 – komu przysługuje refundacja?

1 września podana została przez Ministerstwo Zdrowia nowa lista refundacyjna, znajduje się na niej również szczepionka na grypę 2020 – kogo obejmuje refundacja?
  • Dzieci w wieku od 3 do 5 lat – Fluenz Tetra odpłatność 50%
  • Dorośli w wieku do 65-go roku życia z chorobami współistniejącymi – Influvac Tetra odpłatność 50%
  • Dorośli po ukończonym 65 roku życia – Vaxigrip Tetra odpłatność 50%
  • Kobiety w ciąży – Influvac Tetra odpłatność 50%
  • Seniorzy powyżej 75-go roku życia – Vaxigrip Tetra bezpłatnie 

W przypadku zakupu szczepionki bez refundacji ceny są następujące: Vaxigrip Tetra– 45,78 zł, Influvac Tetra – 47,83 zł, Fluenz Tetra (szczepionka dla dzieci) – 95,73 zł. W związku z tym, że przedstawione szczepionki zaliczają się do grupy leków refundowanych posiadają one ceny urzędowe i ich cena w każdej aptece będzie taka sama.

Autor: Patrycja Trendel. i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel