Tarczyca - jak wspomóc jej funkcjonowanie?

10.03.2021
Dolegliwości i choroby
Tarczyca - jak wspomóc jej funkcjonowanie?

Tarczyca to gruczoł o kształcie motylka, który umiejscowiony jest u podstawy szyi. Jest on odpowiedzialny za wydzielanie hormonów, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, począwszy od promiennej cery, kończąc na kondycji psychicznej. W przypadku nieprawidłowości ze strony tarczycy wyróżnić można dwie przypadłości, takie jak: nadczynność i niedoczynność tarczycy. Co zrobić, aby wspomóc funkcjonowanie gruczołu tarczycowego?

Objawy chorób tarczycy

W przypadku nadczynności tarczycy dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów, co wpływa na przyśpieszenie metabolizmu organizmu. Wśród typowych objawów nadczynności tarczycy wyróżnić można: częste wypróżnienia, a nawet biegunki, bezsenność, podwyższone tętno, rozdrażnienie, zwiększony apetyt, bezsenność oraz utratę masy ciała. Podczas niedoczynności tarczycy, zauważyć można zupełnie inne objawy – jest to skutek niewystarczającej ilości hormonów, co przyczynia się do spowolnienia metabolizmu. Wśród symptomów, które mogą wskazywać na produkcję zbyt małej ilości hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu występują między innymi: zaparcie, ciągłe uczucie zmęczenia, suchość skóry, bóle mięśni oraz wzrost wagi ciała.

Jak zdiagnozować schorzenia tarczycy?

W przypadku wystąpienia wyżej przedstawionych objawów należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zaleci badania w kierunku zmian tarczycowych. Podstawowym badaniem, które może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy jest poziom TSH we krwi – badanie można przeprowadzić w każdym laboratorium lub za pomocą domowych testów diagnostycznych, które każdy z nas może przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu.

Test THYRO-Check na niedoczynność tarczycy jest pomocny we wstępnej, samodzielnej diagnostyce zaburzeń pracy tarczycy. Jeżeli otrzymany wynik TSH odbiega od normy należy skonsultować się z endokrynologiem, czyli lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób tarczycy, który zaleci przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak: FT3 oraz FT4. W diagnozie chorób ze strony tarczycy przeprowadzane jest również USG gruczołu, ponieważ nieprawidłowości mogą wynikać z obecności guzków lub zwapnień.

Jak można wspomóc funkcjonowanie tarczycy?

W celu wsparcia funkcjonowania gruczołu tarczycy, należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Wśród składników, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy i produkcji hormonów: tyroksyny i jej aktywnej formy trójjodotyroniny znajduje się między innymi: jod. Od prawidłowego poziomu jodu we krwi zależy funkcjonowanie mózgu, przysadki mózgowej, nerek oraz serca.

Długotrwałe niedobory jodu w organizmie skutkują między innymi niedoczynnością tarczycy, pojawieniem się wola tarczycowego oraz ogólnym powiększeniem tarczycy. W asortymencie aptecznym wyróżnić można wiele suplementów diety z jodem, między innymi: Kelp - Jod 325mcg, Swanson Kelp czy Max Jod. Jak wskazują liczne badania ważną rolę w leczeniu dolegliwości ze strony tarczycy ogrywa również selen – powoduje on spadek anty-TPO (przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej) oraz zwiększa proporcje między FT3 a FT4. Preparaty selenu dostępne są bez przypisu lekarza, wśród nich wyróżnić można: Natur Planet Selen z drożdży nieaktywnych, Selen x 30 kapsułek Oleofarm czy Solgar Selen 100µg.

Ziołowe preparaty wspomagające działanie tarczycy

W bogatym asortymencie aptecznym znajdziemy także preparaty bazujące jedynie na ziołach, takich jak: morszczyn. Suplement diety Na tarczycę z morszczynem Herbapol Kraków w 1 kapsułce zawiera morszczyn 50mg, w tym: jod – 50mcg. Rekomendowany jest dla osób cierpiących na schorzenia gruczołu tarczycy – dzięki odpowiednio dobranym składnikom wspomaga on prawidłową czynność tarczycy, ale również traktowany jest jako wsparcie w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, bowiem wspomaga on trawienie. Wśród naturalnych preparatów wspierających gruczoł tarczycy, jak i funkcjonowanie całego organizmu znajduje się również morszczyn zamknięty w saszetkach do zaparzenia - Herbatka fix na tarczycę z morszczynem.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl 

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Rekomendowane produkty
pixel