Termometr elektroniczny - jaki wybrać?

09.10.2016
Porady farmaceuty

Porządnie wyposażona domowa apteczka oprócz podstawowych leków oraz opatrunków i bandaży powinna zawierać również termometr. Archaiczne termometry rtęciowe, które jeszcze nie tak dawno temu były jedynym ogólnie dostępnym sprzętem do pomiaru temperatury, zostały już niemal całkowicie wycofane. Teraz nadszedł czas termometrów elektronicznych. Producenci szybko adaptują nowinki techniczne do udoskonalania swoich wyrobów. A prym wśród nich wiedzie firma Tecnimed. 

Po co mierzymy temperaturę ciała? 

Podwyższona temperatura ciała jest sygnałem, że organizm walczy z jakąś infekcją. W leczeniu wielu chorób kontrola temperatury jest kluczowa. Mając w domu dobry termometr, można samemu określić wysokość gorączki, co daje szansę na szybką reakcję. Jest to szczególnie ważne u niemowląt i małych dzieci, dlatego o termometrze warto pomyśleć już na etapie kompletowania wyprawki. A jeśli nie posiadasz jeszcze własnego termometru, najwyższy czas go kupić. Na początek ważna rada! Nie kupuj tych tanich, masowo produkowanych w chińskich fabrykach! Wybierz solidne urządzenie wiodącego europejskiego producenta ? Tecnimed, którego wyłącznym dystrybutorem na polskim rynku jest firma Laboratories4u. 

Dlaczego warto zainwestować w dobry termometr? 

Mierząc temperaturę, oczekujesz skutecznego, precyzyjnego pomiaru w możliwie jak najkrótszym czasie? Zależy Ci także na powtarzalności pomiarów? Oto powody, dla których warto zainwestować w porządny termometr. Nie opłaca się oszczędzać i wybierać taniego produktu, gdyż tak naprawdę to żadna oszczędność. Jak wynika z doświadczeń wielu farmaceutów, klienci skuszeni ceną termometru często reklamują go później jako zawodny i niedokładny. Zakup termometru należy rozpatrywać w kategorii inwestycji na lata. Termometry Tecnimed mają deklarowaną żywotność 10 lat... i to w warunkach szpitalnych, przy mniej intensywnej częstotliwości domowych pomiarów okres ten znaczenie się wydłuża. 

Termometry elektroniczne - bezdotykowe 

Myślisz o zakupie precyzyjnego i wiarygodnego termometru? Przed Tobą trudny wybór... który z modeli marki Tecnimed wybrać? A co w ogóle przemawia za tą konkretną marką? Bez zbędnych słów ? wszystko! Przede wszystkim to termometry bezdotykowe, dokonujące pomiaru temperatury w określonej odległości od skóry, bez bezpośredniego kontaktu z nią lub z błonami śluzowymi. Sam pomiar odbywa się szybko (1 sekunda) i polega na wykorzystywaniu promieniowania emitowanego przez ciało ludzkie. Termometr na podczerwień to absolutnie bezpieczny (nie używa się w nich promieniowania laserowego) i higieniczny (nie wymaga kontaktu z ciałem, zatem nie ma ryzyka zanieczyszczenia) sposób mierzenia temperatury. Podczas tej jednej sekundy urządzenie dokonuje aż 125 odczytów, które służą do ustalenia właściwej wartości. Są one dokładnie analizowane, oczywiście z uwzględnieniem temperatury otoczenia, i dopiero na podstawie tych wyliczeń wyświetlany jest ostateczny wynik. Termometr Tecnimed to nie tylko dobry termometr dla dziecka, to prawdziwie wielofunkcyjne urządzenie. Z powodzeniem mierzy temperaturę ciała, pomieszczenia, przedmiotów i cieczy np. podawanego maluszkowi napoju lub wody do kąpieli (zakres pomiaru to 1-55st. C). Ale po kolei.

Tradycyjnie temperaturę ciała mierzy się w trzech miejscach ? pod pachą, w ustach lub w odbycie. Jednak ostatnimi czasy najpopularniejszą metodą jest pomiar na czole. Jest to sposób nieinwazyjny, higieniczny oraz szybki. Czoło to jednak nie jedyny obszar, gdzie można zmierzyć temperaturę termometrem Tecnimed. Oczywiście jako nieowłosiony fragment ciała znajdujący się blisko mózgu wydaje się idealny do pomiaru, jednak u niektórych przeszkodą może być tendencja do nadmiernej potliwości skóry, a u osób starszych zbyt pomarszczona skóra (czynniki te mogą zaburzać odczyt). Co wtedy? Wówczas wystarczy zbliżyć termometr do powieki lub żyły szyjnej, w tym miejscach pomiar jest tak samo dokładny i wiarygodny. Warto także dodać, że jest to absolutnie unikalne rozwiązanie! Ważną cechą sprzętu Tecnimed jest także szybka, automatyczna adaptacja do temperatury powietrza (AQCS) oraz szybka ręczna kalibracja (MQCS), którą zaleca się stosować przy znacznych różnicach temperatury (przeniesienie termometru z chłodniejszego pomieszczenia do cieplejszego). Wiele osób o tym zapomina, ale przed pomiarem temperatury ciała termometr musi dostosować się do warunków panujących w danym pomieszczeniu, aby odczyt był precyzyjny. Kolejny atut to sensor odległości pomiaru oparty na systemie LED. Na koniec jeszcze słowo o zasilaniu. Termometry Tecnimed potrzebują mocy w postaci 4 baterii AAA (na jednym zestawie można dokonać około 10 tysięcy pomiarów!). A teraz pomówmy o różnicach pomiędzy konkretnymi modelami. 

Wybór 1 ? Thermofocus 01500A3 

Jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, termometr bezdotykowy dostępny na rynku. Maksymalna dokładność i szybkość pomiaru oraz czytelność wyniku ? to właśnie charakteryzuje urządzenie Thermofocus 01500A3. O jego renomie świadczy fakt, że z powodzeniem stosowany jest nie tylko w warunkach domowych, ale i przez profesjonalistów w placówkach medycznych. Już po sekundzie od zbliżenia urządzenia do czoła na czytelnym wyświetlaczu LCD pojawia się wynik. I tu niespodzianka! Wyświetlacz jest podświetlany, można zatem bez zbytecznego budzenia dziecka i zapalania światła wykonać pomiar w nocy, kiedy maluch już śpi. Idealny termometr dla niemowlaka! Na urządzeniu widnieją trzy guziki, które uruchamiają wybrane funkcje. Przycisk ?BUŹKA? umożliwia pomiar temperatury ciała (czoło, powieka, żyła szyjna), a przycisk ?DOM? pozwala dokonać pomiaru temperatury przedmiotów lub cieczy. Kolejny przycisk ? ?MEM? służy do sprawdzenia ostatnich pomiarów (w pamięci zapisuje się 9 pozycji) lub do odczytu temperatury otoczenia. 

Wybór 2 ? Visiofocus 06400 

Termometr Thermofocus spełnia wszelkie oczekiwania wobec idealnego termometru, ale jak się okazuje, wszystko można udoskonalić. Zgodnie z tą myślą powstała wersja deluxe, najbardziej zaawansowany technologicznie termometr Visiofocus 06400. Oprócz sprawdzonych rozwiązań zaczerpniętych z wcześniejszego modelu wprowadzono kilka udogodnień. Szczególnie interesującą, zwłaszcza dla miłośników nowych technologii, jest możliwość wyświetlania odczytu pomiaru na czole badanej osoby. Takiego tricku nie znajdziecie w żadnym innym termometrze, jest to innowacyjny system opatentowany przez firmę Tecnimed. Drugi szczegół robiący różnicę to kolorowy wyświetlacz. Podświetlenie jest możliwe w pięciu kolorach, z czego każdy określa konkretną funkcję np. błękitny ? pomiar temperatury ciała (przycisk ?BUŹKA?), zielony ? pomiar cieczy i przedmiotów (przycisk ?DOM?) lub fioletowy ? funkcja pamięci (?MEM?). Oba termometry ? Thermofocus i Visiofocus nie wymagają włączania, są zawsze gotowe do użycia. 

Wiele osób z tęsknotą wspomina zwykłe rtęciowe termometry, zapominając zupełnie z jak niebezpiecznym sprzętem, tak naprawdę, mieli do czynienia. Ewentualne stłuczenie termometru groziło bowiem poważnymi zatruciami. Mając to w pamięci, warto przemyśleć zakup odpowiedniego, a przede wszystkim bezpiecznego w użyciu termometru elektronicznego marki Tecnimed.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel