Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Test ciążowy - jak działa i który wybrać?

18.06.2020
Porady farmaceuty
Test ciążowy - jak działa i który wybrać?

Spóźniona miesiączka, pogorszenie samopoczucia, zachcianki, wyczulony węch i mdłości – pierwsze co przychodzi na myśl to ciąża! Podstawowym krokiem ku potwierdzeniu podejrzeń jest oczywiście sięgnięcie po test ciążowy. Wykonanie testu nie jest skomplikowane, wynik jest szybki i precyzyjny – czułość niektórych testów ciążowych jest zadziwiająco wysoka, a ich dokładność sięga 99%. Dlatego warto wiedzieć jaki test ciążowy wybrać, jak go wykonać i kiedy – w końcu nie wykonujesz go codziennie, a jak wiadomo jego wynik będzie miał decydujący wpływ na całe Twoje życie...

Jak działa test ciążowy?

Wykonanie testu ciążowego, a właściwie jego wynik będzie miał decydujący wpływ na całą Twoją przyszłość, warto więc dobrze się przygotować i nastroić... Dla jednych rodziców ciąża może oznaczać lęk i niedowierzanie, dla drugich nadzieję i radość – oczywiście wszystko zależy od wielu zmiennych, które warunkują ową radość, bądź smutek, ale nie o tym teraz... Po co wykonuje się testy ciążowe i jak one działają? Otóż mają one za zadanie wykryć w moczu przyszłej matki obecność gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Nazwa być może nie należy do łatwych do zapamiętania i na szczęście nie trzeba uczyć się jej na pamięć, lecz warto wiedzieć, że jest to hormon charakterystyczny dla okresu ciąży i ujawnia się on we krwi i w moczu przyszłej matki w kilka dni po zapłodnieniu. Wynik testu ciążowego pojawia się we wskazanym polu pod wpływem reakcji, która zachodzi między hCG w moczu a monoklonalnymi przeciwciałami anty-hCG na płytce kontrolnej wybranego testu.

Rodzaje testów ciążowych – który wybrać?

Mechanizm działania testów ciążowych – niezależnie od rodzaju, będzie zawsze ten sam, a różnica polega wyłącznie na sposobie pobrania próbki moczu. Pamiętaj o tym, aby przed użyciem testu dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i postępować zgodnie z instrukcją producenta – jest to bardzo ważne i dzięki temu test ciążowy zostanie prawidłowo wykonany.

Test ciążowy strumieniowy

Wiarygodność testów strumieniowych oscyluje w granicach 99% i wykrywają one nawet bardzo wczesną ciążę. Test strumieniowy nie wymaga zbierania moczu w osobnym pojemniczku ani pobierania próbki do pipetki, wystarczy końcówkę testu umieścić w strumieniu oddawanego moczu i przytrzymać przez kilka sekund. Wynik testu otrzymywany jest w ciągu kilku minut. Popularne testy strumieniowe dostępne na rynku to: test ciążowy bobo-test strumieniowy, Pink Super Czuły test ciążowy, test Evidence-10 strumieniowy, Clearblue Test ciążowy ze wskaźnikiem tygodnia ciąży.

Test ciążowy płytkowy

Podobnie jak w przypadku testów strumieniowych, wiarygodność tego rodzaju testów ciążowych także oscyluje w granicy 99% dokładności. Do wykonania testu wystarczy kilka kropli moczu pobranych do suchego i czystego pojemniczka lub naczynia. Do wielu testów dostępnych na rynku, dołączona jest pipetka, dzięki której możliwe jest precyzyjne pobranie moczu. Do badania należy pobrać mocz poranny. Wynik testu pojawia się w okienku po czasie 2-5 minut. Przykładowe testy płytkowe dostępne w sprzedaży to: Pre-Test test ciążowy płytkowy, Vitam test płytkowy, Pink Super Czuły test ciążowy płytkowy.

Jak interpretować wynik testu ciążowego?

Do każdego opakowania testu niezależnie od jego rodzaju dołączona jest instrukcja obsługi – opis słowny oraz instrukcja obrazkowa. Wskaźniki testów oznaczone są liniami kontrolnymi oznaczonymi literami C (kontrolna) i T (testowa). Jeśli w okienku testu ciążowego pojawi się wyłącznie linia kontrolna C, oznacza to, że nie jesteś w ciąży, jeśli w okienku wyraźnie zaznaczona zostanie zarówno linia C, jak i linia T – nawet jeśli jest ona bardzo niewyraźna, oznacza to, że jesteś w ciąży (dwie kreseczki na teście). Może oczywiście dojść do sytuacji, że żadna z linii nie zostanie zaznaczona, lub zaznaczona zostanie wyłącznie linia testowa T, wówczas wynik testu należy uznać za nieważny i ponownie wykonać nowy test ciążowy.

Pozytywny wynik testu ciążowego i co dalej?

Niezależnie od wyniku, pamiętajmy o tym, że test ciążowy jet narzędziem domowej diagnostyki i mimo zapewnień producentów o jego wysokiej skuteczności i czułości, warto potwierdzić ciążę u specjalisty ginekologa. Jeśli ciąża jest bardzo wczesna – przed 5 tygodniem lekarz zleci badanie krwi, jeśli do specjalisty zgłosisz się ok 6 tygodnia możliwe będzie przeprowadzenie badania USG, które potwierdzi na 100% ciążę.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel