Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega, kto może skorzystać?

22.04.2020
Ubezpieczenie lekowe - na czym polega, kto może skorzystać?Każdy z nas prędzej czy później będzie mieć jakieś problemy zdrowotne. Koszty związane z diagnostyką oraz leczeniem są niestety wysokie. Darmowa opieka medyczna w ramach NZF nie zawsze się sprawdza – czas oczekiwania na specjalistę jest zbyt długi jak na stan, w jakim się znajdujemy, a refundacja leków nie dotyczy wszystkich, jakie są nam potrzebne.

Warto wiedzieć – jak możemy sobie pomóc na przyszłość. Takim rozwiązaniem może być ubezpieczenie lekowe, jednak powinniśmy mieć świadomość na czym ono polega i jakie wybrać.

Ubezpieczenie lekowe, czyli zwrot kosztów

Produkt, jakim jest ubezpieczenie lekowe, jest najczęściej oferowany jako umowa dodatkowa, zwiększająca zakres ochrony do podstawowej umowy polisowej. Składkę możemy opłacać miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie, a umowa zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy.

Łatwiej nam podjąć decyzję o zakupie takiej polisy w sytuacji, gdy jesteśmy przewlekle chorzy lub mamy nawracające dolegliwości. Jeżeli zatem wymagamy regularnej wizyty u endokrynologa czy gastrologa – możemy ponosić spore koszty związane z leczeniem.

Zadaniem ubezpieczenia lekowego jest zwrot kosztów poniesionych z tytułu zakupu zapisanych nam przez lekarza leków. W sytuacji, gdy wymagane leki dotyczą jednorazowego leczenia i kosztują np. 50 zł, to koszty nie są wysokie, jednak gdy musimy odbyć wizytę raz na 3 miesiące u specjalisty, w dodatku prywatnie, gdzie za wizytę zapłacimy średnio 200 zł – każdy dodatkowy wydatek będzie dla nas wysoki.

Polisa lekowa może udostępnić nam kartę, która uprawnia nas do zakupu na określonych zasadach, np. 80% zwrotu poniesionych kosztów. Możemy również przedstawić ubezpieczycielowi dowód zapłaty w postaci paragonu, na podstawie którego wypłaci nam zwrot poniesionych kosztów. Wszystko zależy od tego, co oferuje wybrana przez nas polisa.

Ubezpieczenie lekowe może dotyczyć nie tylko indywidualnej polisy, ale również grupowej, zakupionej w miejscu pracy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy zdrowotnej?

Każde ubezpieczenie posiada zapis o karencji oraz wyłączeniu odpowiedzialności. Oba punkty w umowie warto znać przed zawarciem umowy.

Karencja to okres, w którym ubezpieczyciel może nie wypłacić należnym nam środków albo nie zrealizować świadczenia. Dotyczy czasu po zawarciu umowy i może trwać zarówno miesiąc, jak i pół roku – jest to oczywiście zależne od towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i produktu polisowego.

W przypadku polisy lekowej taka karencja może wynosić nawet 4 miesiące. Ma to zabezpieczyć przed nieuczciwymi klientami, którzy np. chorują przewlekle i chcieliby zakupić polisę wyłącznie po to, by od chwili rozpoczęcia umowy, ubezpieczyciel pokrywał ich koszty leczenia.

Sprawdzić powinniśmy również punkt o wyłączeniach odpowiedzialności, które określają okoliczności zdarzenia polisowego, w którym ubezpieczyciel nie wypłaca należnego świadczenia. Dzieje się tak, gdy do uszczerbku na zdrowiu dojdzie wskutek świadomego działania na własną niekorzyść, czyli np. prowadząc samochód pod wpływem alkoholu.

W przypadku polisy lekowej, ubezpieczyciel najczęściej określa zakup produktów, który nie wchodzi w zakres zwrotu kosztów, czyli np. zakup:
  • leków stosowanych przy leczeniu uzależnień,
  • strzykawek,
  • materiałów opatrunkowych,
  • testów diagnostycznych,
  • hormonów płciowych,
  • witamin i odżywek.
Przed zakupem, sprawdźmy co oferują inne ubezpieczenia lekowe, porównajmy ich zakres i wybierzmy produkt dopasowany do naszych, indywidualnych potrzeb. Jeżeli posiadamy określone problemy zdrowotne, łatwiej będzie nam sprawdzić – czy polisa uwzględnia nasze leki. Więcej o ubezpieczeniu lekowym dowiemy się na stronach, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej, jak np. rankomat.pl, gdzie eksperci publikują przydatne artykuły.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane produkty

pixel