Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wakacyjna apteczka dla całej rodziny

12.06.2018
Porady farmaceuty

Wakacje z definicji kojarzą się z lenistwem i odpoczynkiem. Niezależnie od okoliczności przyrody choć na kilka dni każdy chce zapomnieć o swoich troskach i naładować akumulatory na kolejne miesiące. Los niestety bywa przewrotny i to, co miało okazać się urlopem marzeń, może zmienić się w paradę mniejszych lub większych dolegliwości, które skutecznie uniemożliwiają udany wypoczynek. Jednak każdy wytrawny urlopowicz wie, że z dobrze wyposażoną apteczką niegroźny mu ani katar, ani ból, ani oparzenia słoneczne!

Apteczka skrojona na miarę potrzeb

Wiele osób uważa, że apteczka podróżna tylko zabiera cenne miejsce w walizce, które przecież można lepiej wykorzystać, pakując kolejne bikini lub kilka tomów książek. Ale kto choć raz krążył od miejscowości do miejscowości w poszukiwaniu czynnej apteki lub próbował się na migi dogadać z farmaceutą w jakimś egzotycznym kraju, ten nigdy nie zapomni spakować najpotrzebniejszych leków i opatrunków. Oczywiście trudno podać uniwersalny przepis na dobrze skompletowaną apteczkę, gdyż zależy on od kilku indywidualnych czynników, jak np. od kierunku podróży, charakteru wycieczki oraz od tego, czy jest to wyjazd rodzinny z dziećmi. Mimo to jest możliwe ustalenie pewnej bazy, od której należy rozpocząć pakowanie. Znajduje się w niej pakiet dezynfekująco-opatrunkowy, środki przeciwbólowe i łagodzące objawy przeziębienia, a także preparaty na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Ważne miejsce stanowią jeszcze produkty łagodzące oparzenia słoneczne oraz ukąszenia owadów. Ponadto w apteczce muszą znaleźć się preparaty, które stosowane są na co dzień, zwłaszcza przewlekle przyjmowane produkty lecznicze, przy czym – co tyczy się głównie leków – należy zabrać ich odpowiedni zapas. I jeszcze jedno, apteczka znacznie zwiększa swoją objętość, gdy w wakacyjnej wyprawie uczestniczą dzieci!

Podstawowe wyposażenie wakacyjnej apteczki

Osoba odpowiedzialna za pakowanie apteczki musi wykazać się przezornością i zdrowym rozsądkiem. Optymalny zestaw zawierać musi produkty, które pomogą przy najczęstszych wakacyjnych dolegliwościach, a także takie, które odpowiadają indywidualnym potrzebom każdego członka rodziny. Zacznijmy jednak od urlopowego must have, czyli produktów, których po prostu nie może zabraknąć w podróżnej apteczce! Oto i one, podzielone na grupy tematyczne:

-> coś na ból, przeziębienie i gorączkę

Preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz łagodzące objawy przeziębienia to leki, po które na wakacjach sięga się najczęściej, dlatego też takie produkty powinny zostać spakowane jako pierwsze. W zależności od osobistych preferencji wybrać można coś z paracetamolem (np. Apap, Paracetamol 500mg) lub ibuprofenem (np. Nurofen, Ibuprom Max), ewentualnie preparat łączący obie te substancje czynne (np. Nurofen Ultima, Metafen). Dodatkowo dla dzieci potrzebne będą preparaty dostosowane do ich wieku, w celu łatwiejszej aplikacji powinny być w postaci płynnej (np. Paracetamol zawiesina) lub w postaci czopków (np. Efferalgan, Ibum dla dzieci). Dodatkowo mama z pewnością zdecyduje się na termometr, aby w razie konieczności móc monitorować gorączkę u chorego bobasa. Większość leków przeciwbólowych działa także przeciwgorączkowo, a te z ibuprofenem również przeciwzapalnie, więc na wszelki wypadek można je zastosować przy pierwszych objawach przeziębienia, jednak lepiej zabrać ze sobą dodatkowy środek przeznaczony do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy (np. Fervex, Ascalcin Plus, Theraflu Total Grip). Oczywiście nie wolno zapomnieć o tabletkach na ból gardła (np. Cholinex, Inovox Express, Fiorda, Helsi), o sprayu na katar, szczególnie polecanym dla młodszych uczestników wycieczki (np. Aerozol do nosa Nasivin Baby 0,01mg/ml, Hipertoniczny spray Marimer Baby), a także o syropie na kaszel (np. Syrop na kaszel suchy i mokry Pelavo oskrzela, Bobolen Porost islandzki).

-> coś do dezynfekcji i opatrywania ran

Drobne skaleczenia lub nieco większe rany można opatrywać samodzielnie. Wystarczy znać kilka zasad pierwszej pomocy oraz mieć pod ręką preparat do dezynfekcji (np. Octenisept, Chusteczki antybakteryjne Tribactic One) oraz zestaw opatrunkowy. W aptece przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w pakiet plastrów z opatrunkiem w różnych rozmiarach lub takich do samodzielnego przycinania (np. Elastyczny plaster do cięcia 1m x 6cm Viscoplast, Zestaw plastrów wodoodpornych Apteo Care, Plastry Salvequick Aqua Block Kids, Zestaw plastrów opatrunkowych Ecoplast Podróżny). Miejsce w apteczce warto także znaleźć dla opatrunków jałowych (np. Kompres jałowy Sterilux, Kompres jałowy Apteo Care – o różnych wielkościach) i bandaży (Opaska dziana Apteo Care lub Przylepiec tkaninowy Apteo Care). Przydatne będą również małe nożyczki oraz jednorazowe rękawiczki.

-> coś na oparzenia słoneczne

O znaczeniu właściwej ochrony przeciwsłonecznej wie chyba każdy. Jednak wiedzieć, wcale nie oznacza stosować się do zaleceń specjalistów! Jednorazowa aplikacja nawet najwyższego filtra nie zapewni ochrony przez cały dzień plażowania. Niski faktor natomiast nie uchroni przed bolesnymi oparzeniami. A gdy skóra piecze, potrzebny jest pakiet ratunkowy, czyli łagodząco-kojące trio: aloes, panthenol i alantoina (np. Pianka kojąca z D-pantenolem Iwostin Solecrin, Panthenol 10%, Żel Panthenol z aloesem i alantoiną, Spray Aloe Vera, Aloesowy dermo-żel Equilibra Extra Multi-Active). Dodatkowo nie zaszkodzi zapakować krem Bepanthen Sensiderm, który sprawdzi się nie tylko przy oparzeniach słonecznych, ale również przy innych podrażnieniach skóry.

-> coś na ukąszenia owadów

Równie uciążliwe i bolesne, co oparzenia słoneczne są ukąszenia owadów. Apteczka powinna zawierać przynajmniej jeden środek odstraszający owady (np. Repelent Plus Kick The Tick Max, Spray odstraszający komary, kleszcze i meszki Mustico, Natural Spray przeciw komarom 3m+ Chicco, Opaska odstraszająca komary i meszki Mustico), ale obowiązkowo również środek łagodzący ukąszenia (np. Entil, Fenistil żel, Roll on kojący po ukąszeniach owadów Moskilex, Łagodzący sztyft po ukąszeniu 0m+ Chicco). Ponadto wybierając kierunek podróży znany z ataków nie tylko komarów, ale również kleszczy, warto się zabezpieczyć i zabrać ze sobą przyrządy umożliwiające szybkie usuwanie kleszczy (np. Zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy Kick The Tick). Niezastąpione przy ukąszeniach, które mogą wywoływać alergiczną reakcję skórną, będzie wapno (np. Syrop Calcium Hasco Allergy, Calcium Alergo Plus, Cacium 300mg + Kwercetyna)!

-> coś na wymioty i biegunkę

Najmniej przyjemny aspekt wakacyjnych podróży to niewątpliwie zatrucia pokarmowe kończące się nazbyt częstymi wizytami w toalecie. Oprócz leków przeciwbiegunkowych (np. Nifuroksazyd 100mg, Tasectan 500, Smecta, Stoperan, Orsalit Plus Smektyn, Kebene Plus) przydatne będą również środki nawadniające, które pomogą przywrócić równowagę elektrolityczną (np. Orsalit, Elektrolity, Oxeo ORS Elektrolity) oraz probiotyki pomagające odbudować właściwą florę jelitową (np. Trilac Plus, Krople Trilac Plus Forte, Enterol, Dicoflor krople, Dicoflor Elektrolity). Innym uciążliwym aspektem dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą być wzdęcia oraz zaparcia, wtedy dobrze mieć pod ręką lekki środek przeczyszczający (np. Dicopeg 10mg, Syrop Solaq, Xenna Balance Junior, Xenna Extra Comfort).

Apteczka w wersji rozszerzonej

Mimo że podstawowe wyposażenie apteczki już wydaje się pokaźne, trzeba zwrócić uwagę na potrzeby poszczególnych członków rodziny. Może się okazać bowiem, że konieczne będzie zabranie ze sobą opakowania leku przeciwhistaminowego dla sezonowego alergika (np. Roztwór doustny Alerdes 0,5mg/ml, Hitaxa Fast, Allegra 120mg) oraz kropli dla osób o oczach wrażliwych na czynniki zewnętrzne (np. Krople do oczu Hialeye 0,4%, Krople w jednodawkowych pojemnikach Alleoptical 20mg/ml, Krople nawilżające z ektoiną Alectoin, Bepanthen Eye, sól fizjologiczna) lub specjalistycznych leków dla osób ze skłonnością do infekcji układu moczowego (np. Urofuraginum 50mg, Neofuragina 50mg). Ponadto planując bardzo aktywny wypoczynek, nie można zapomnieć o preparatach na stłuczenia (np. Aerozol Altacet Ice, Żel Ibum, Spray chłodzący Ultra Ice Ibuprom Sport, Altacet żel, Voltaren Max) oraz o maści antybakteryjnej (np. Tribiotic, Maxibiotic).

Oto kilka sugestii, co zabrać ze sobą w podróż. Nie oznacza to, że wszystkie wymienione preparaty muszą koniecznie znaleźć się w Waszej apteczce. Jej zawartość trzeba dobrze przemyśleć, wziąć pod uwagę, gdzie jedziemy, czy w miejscu pobytu będzie np. łatwy dostęp do całodobowej apteki. Ilość spakowanych leków czy opatrunków ma stanowić jedynie doraźną pomoc, przecież w przypadku poważnych urazów lub przeciągającego się przeziębienia i tak konieczna jest profesjonalna pomoc medyczna. Dlatego nadgorliwe mamy i osoby, które lubią być przygotowane na każdą możliwą sytuację, powinny pamiętać, że wakacyjna apteczka ma swoje ograniczenia, nie można jej zamieniać w przenośny punkt apteczny!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel