Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Witaminy dla seniorów

21.01.2020
Porady farmaceuty
Witaminy dla seniorów

Niedobory witamin i składników mineralnych to dość powszechne zjawisko wśród osób starszych. Ma to związek z następującą wraz z wiekiem zmianą nawyków żywieniowych, a także zaburzeniami wchłaniania substancji odżywczych pochodzących z jedzenia. W wielu przypadkach uzupełnianie witamin i minerałów przy pomocy specjalnych suplementów diety może okazać się koniecznością. Na jakie zatem preparaty dla seniorów warto zwrócić szczególną uwagę?

Dieta osób starszych

W kwestii odżywiania naturalną zmianą u osób starszych jest spadek apetytu oraz zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne. Dodatkowo dietę zaczyna cechować monotonia, której przyczyną jest to, że niektóre produkty spożywcze mogą powodować na przykład dyskomfort trawienny. Ograniczenie jakościowe i ilościowe jedzenia, a także zaburzone wchłanianie prowadzi do zmniejszenia podaży ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym składników mineralnych i witamin.

Witaminy dla seniora - jakie zapotrzebowanie?

U osób starszych zmniejsza się wprawdzie zapotrzebowanie na kalorie, nie oznacza to jednak, że takiemu ograniczeniu podlegają dostarczane zwykle wraz z dietą witaminy i minerały. Wprost przeciwnie, zapotrzebowanie na nie wzrasta! Oczywiście w pierwszej kolejności specjaliści zalecają zadbać o zbilansowaną dietę opartą na pełnowartościowych produktach, jednak nie zawsze takie starania są wystarczające, wówczas należy wprowadzić dodatkową suplementację w postaci różnego rodzaju preparatów – kapsułek, tabletek lub płynów. A jakich składników najbardziej potrzebuje organizm po 60. roku życia?

  • witamina D – jest to składnik absolutnie niezbędny na każdym etapie życia, jednak w sposób szczególny u dzieci w okresie intensywnego wzrostu oraz u osób starszych. Witamina D pomaga utrzymać dobry stan kości, dzięki niej wapń oraz fosfor są prawidłowo wchłaniane i wykorzystywane. Po 65. roku życia zaleca się suplementować witaminę D przez cały rok!
  • witamina A (lub prowitamina A) – wpływa pozytywnie na utrzymanie dobrego wzroku
  • witamina C i E – to składniki o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, których aktywność prowadzi do przyspieszonego procesu starzenia się organizmu oraz rozwoju wielu chorób (w tym chorób układu krążenia i nowotworów)
  • witaminy z grupy B – ta rodzina witamin jest ważna dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego oraz dla prawidłowego metabolizmu energetycznego. U seniorów notuje się zwiększone zapotrzebowanie zwłaszcza na witaminę B2 (ryboflawina), B5, B6, B12 oraz na kwas foliowy
  • wapń – to kolejny składnik, o którego odpowiednią podaż w diecie należy zadbać, aby utrzymać dobrą kondycję kości. Szczególnie istotny dla kobiet po menopauzie, u których ryzyko osteoporozy jest bardzo wysokie
  • żelazo – składnik ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, przyczynia się do utrzymania odpowiedniego transportu tlenu w organizmie. Jego niedobry mogą prowadzić do anemii i niedokrwistości
  • magnez i potas – oba te składniki są potrzebne dla utrzymania równowagi elektrolitowej, ponadto wspierają pracę serca i układu krwionośnego.

Co jeszcze powinni suplementować seniorzy?

Po sześćdziesiątym roku życia dodatkowa suplementacja powinna obejmować substancje, które potrzebne są przede wszystkim dla zachowania w zdrowiu kości i zębów, utrzymania prawidłowego widzenia oraz zdrowego serca i układu krążenia, sprawności umysłowej i ogólnej kondycji organizmu. Oprócz wyżej wymienionych składników dobrze wprowadzić do diety fitoestrogeny, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (Omega-3, Omega-6), lecytynę, luteinę oraz inne antyoksydanty.

Polecane suplementy diety dla seniorów

Na aptecznych półkach wybór preparatów dla seniorów jest bardzo duży. Właściwie każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Największą popularnością wśród osób starszych cieszą się suplementy diety w płynie. W ich przypadku największą zaletą jest wygodna forma przyjmowania, a także zawartość wielu dobroczynnych roślinnych wyciągów takich jak: wyciąg z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, owoców głogu, dzikiej róży oraz melisy. Jednym z ulubionych preparatów wzmacniających dla seniorów jest Doppelherz Vital Tonik, który polecany jest zwłaszcza jako wsparcie dla pracy serca, układu krwionośnego oraz sił witalnych, a także Bodymax 50+, który bazuje na wyciągu z żeń-szenia, czyli przede wszystkim pomaga poprawić witalność organizmu. Wyjątkowym produktem jest także Vita Buerlecithin, który – co warto podkreślić – ma status leku. To płyn z naturalną lecytyną i witaminami z grupy B polecany szczególnie dla tych osób, które mają problemy z pamięcią i koncentracją lub zwiększony poziom cholesterolu we krwi. Ponadto w aptekach dostępny jest szeroki wybór preparatów multiwitaminowo-mineralnych np. Centrum Silver 50+, Acti Vita-miner Senior, Olimp Gold-Vit Senior, Optic Senior, Olimp Vita-Min Plus Senior, Rutinacea Senior, a także preparatów uzupełniających dietę takich jak m.in. Nutridrink.

Przeciwwskazania i ostrzeżenia dotyczące suplementacji witamin i minerałów przez seniorów

Ze względu na fakt, że niemal wszyscy seniorzy przyjmują przewlekle jakieś leki, warto skonsultować wybór suplementu diety z lekarzem lub farmaceutą! Niektóre zawarte w nich składniki mogą osłabiać działanie leków lub, co gorsza, wchodzić z nimi w interakcje. Na co należy zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim na zawartość w preparacie: alkoholu (w przypadku osób przyjmujących m.in. leki przeciwpadaczkowe lub nasenne) i cukru (w przypadku osób chorych na cukrzycę), a także wyciągu z miłorzębu japońskiego (w przypadku osób przyjmujących leki zmniejszające krzepliwość płytek krwi) i wyciągu z żeń-szenia (w przypadku osób z nadciśnieniem oraz osób stosujących preparaty oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy lub leki zmniejszające krzepliwość krwi).

Dodatkowa suplementacja witaminami, minerałami, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz antyoksydantami powinna być prowadzona rozsądnie. Jedna tabletka nie jest w stanie rozwiązać problemu niedoborów składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu! Suplement diety to jedynie wsparcie dla zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Każdy senior musi zdrowo się odżywiać, a jeśli tylko stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poświęcać przynajmniej kilkanaście minut dziennie na ruch.

Autor: tech.farm. Anna Bawer, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Rekomendowane produkty
VITA BUERLECITHIN płyn 1000ml

VITA BUERLECITHIN płyn 1000ml

60,11 zł
MAGNE B6 x 60 tabletek

MAGNE B6 x 60 tabletek

18,99 zł
DOPPELHERZ Vital Tonik 1000ml

DOPPELHERZ Vital Tonik 1000ml

49,54 zł
BODYMAX 50+ x 60 tabletek

BODYMAX 50+ x 60 tabletek

41,88 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel