Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wrażliwa skóra głowy u noworodka - czego użyć do kąpieli?

05.04.2022
Wrażliwa skóra głowy u noworodka - czego użyć do kąpieli?

Delikatna główka noworodka jest szczególnie podatna na podrażnienia, dlatego ważne jest, aby użyć odpowiednich środków myjących przeznaczonych specjalnie do wrażliwej skóry dziecka w pierwszych dniach życia. Właściwy dobór kosmetyków pozwala złagodzić dość często spotykaną u noworodków i niemowląt ciemieniuchę. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po szampon lub płyn do kąpieli dedykowany specjalnie potrzebom dzieci od pierwszych dni. Takie kosmetyki są łagodne i zawierają lipidy, które wzmacniają barierę ochronną skóry. 

Jaka jest skóra na głowie niemowlęcia?

Skóra głowy noworodka rzadko jest idealna – często występują na niej białe „łuski”. Nie jest to jednak oznaka suchej skóry, ale powszechnej wśród noworodków przypadłości, jaką jest ciemieniucha. Taki objaw pojawia się z reguły między 2. a 10. tygodniem życia i nie powinien być powodem do niepokoju. Ciemieniucha to zmiany zlokalizowane na owłosionej skórze głowy, a niekiedy także na twarzy, klatce piersiowej czy w okolicach intymnych. Wyglądem przypominają łuszczące się strupki – żółte lub brązowe. Ciemieniucha u dziecka jest rodzajem łojotokowego zapalenia skóry. Wynika z niedojrzałości gruczołów łojowych, co jest charakterystyczne dla wieku niemowlęcego. Skóra odzyskuje dobrą kondycję w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia.

Przyczyną podrażnień skóry głowy dziecka mogą być zbyt częste kąpiele, przegrzewanie dziecka, a także nieodpowiednia pielęgnacja (np. niedostosowana do wieku dziecka). Należy monitorować skórę głowy dziecka pod kątem zaczerwienienia i podrażnień. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, pilnie skonsultuj się z pediatrą. Wykwity na skórze głowy u noworodka mogą być symptomem poważniejszej choroby dermatologicznej.

Mycie głowy noworodka – podstawowe zasady

Myj głowę dziecka 2–3 razy w tygodniu. Na początku wystarczy sama woda i kilka kropli delikatnego produktu przeznaczonego do kąpieli dziecka od pierwszych dni życia, np. emulsji do mycia Atoperal® Baby Plus. Preparat do mycia głowy noworodka powinien być kosmetykiem z bezpiecznym i krótkim składem. Nigdy nie myj maluszka preparatami przeznaczonymi dla dorosłych, gdyż ich skład może podrażniać skórę. Na opakowaniu produktów dla dzieci znajdują się informacje, od którego miesiąca życia można ich używać.

Niewielką ilość kosmetyku rozcieńcz z wodą i aplikuj na dłonie, następnie delikatnie rozprowadzaj na główce dziecka. Masuj delikatnie aż do spienienia, następnie dokładnie spłucz wodą. Ważne, żeby na skórze nie pozostawić resztek kosmetyku, ponieważ mogą przyczynić się do powstawania łupieżu u dziecka.

Jak pielęgnować wrażliwą skórę głowy u noworodka?

Szampon dla niemowlęcia powinien być łagodny i oczyszczać skórę głowy, bez jej wysuszania. Kosmetyk ten powinien nie tylko mieć właściwości myjące, ale też zapewniać prawidłową ochronę naskórka – dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Najlepiej jeśli szampon jednocześnie łagodzi i chroni skórę przed podrażnieniami. Kosmetyk dla dziecka powinien być delikatny nie tylko dla jego skóry, ale też oczu. Do pielęgnacji skóry głowy niemowlęcia po pierwszym miesiącu życia możesz użyć szamponu Atoperal® Baby Plus przeznaczonego do skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Produkt ten zawiera m.in. mocznik – składnik, zmiękczający naskórek, który ułatwia pozbycie się ciemieniuchy. W przypadku noworodka użyj emulsji do kąpieli z tej samej linii.

Po kąpieli wytrzyj delikatnie włosy dziecka miękkim ręcznikiem, bez zbytniego pocierania. Jeśli jest taka potrzeba, rozczesz je, używając delikatnej szczotki – najlepiej takiej z naturalnego włosia, przeznaczonej specjalnie dla niemowląt. Miękka szczotka sprawdzi się również przy masażu skóry głowy i usuwaniu ciemieniuchy. Jeżeli dziecko ma ciemieniuchę, warto też raz dziennie smarować skórę głowy oliwką lub innym kosmetykiem natłuszczającym.

Więcej ten temat kosmetyków odpowiednich do pielęgnacji skóry głowy dziecka znajdziesz w Niezbędniku Młodej Mamy.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel