Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wyciąg z karczocha - również w walce z cholesterolem

29.05.2014
Leczenie naturalne

Wysoki poziom cholesterolu we krwi świadczy o złym stanie naszych naczyń krwionośnych, w których rozpoczyna się proces tworzenia blaszki miażdżycowej. Nie bez kozery lekarz widząc niepokojące wyniki badań laboratoryjnych LDL i cholesterolu całkowitego przepisuje leki obniżające ich poziom. Czy zażywanie wyciągu z karczocha możne pomóc w walce z wysokim cholesterolem?

Czym grozi nadmiar cholesterolu?

Cholesterol to związek niezbędny dla naszego życia. Uczestniczy bowiem w budowaniu błon komórkowych, produkcji hormonów i witaminy D. Po naszym ciele porusza się w postaci związanej z białkami, czyli jako lipoproteina. Wyróżnić możemy dwie frakcje lipoprotein: LDL i HDL. HDL - zwana dobry cholesterolem jest frakcją, której w wynikach badań należy mieć jak najwięcej. LDL - zwana złym cholesterolem nie powinna dominować w wynikach, gdyż jego nadmiar sprzyja powstawaniu zwężeń w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do rozwoju miażdżycy i chorób serca. Ustalono, iż najlepsze parametry cholesterolu są, gdy poziom:

  • LDL jest poniżej 160mg/dl
  • HDL jest powyżej 55mg/dl
  • cholesterol całkowity jest poniżej 200mg/dl

Działanie karczocha zwyczajnego na poziom cholesterolu

Karczoch zwyczajny jest rośliną, która zawiera związek leczniczy - cynarynę. Substancja ta działa żółciotwórczo, żółciopędnie, ochronnie na komórki wątroby, moczopędnie, odtruwająco, regulująco na poziom cukru we krwi.

Niezwykle cennym działaniem wyciągu z karczocha jest zdolność do obniżenia poziomu cholesterolu - złej frakcji LDL i zwiększenia poziomu frakcji dobrego cholesterolu HDL. Dlatego też warto wykorzystać istnienie tego naturalnego środka w przypadku złych wyników badań. Wyciąg z karczocha możemy zażywać nawet bez konkretnych wskazań lekarskich, jako środek pomagający w trawieniu tłustych i obciążających posiłków. Do walki z cholesterolem poza naturalnymi substancjami warto włączyć zdrową dietę zawierającą dużo chudych ryb, warzyw, owoców.

Preparaty z wyciągiem z karczocha w aptece

Wyciąg z karczocha jest popularnym składnikiem wielu preparatów kierowanych do osób mających problemy z trawieniem, pracą wątroby, funkcjonowaniem dróg żółciowych oraz z podwyższonym poziomem złego cholesterolu. W aptece można kupić wiele różnych preparatów, które w swoim składzie zawierają cynarynę, pochodzącą z wyciągu z karczocha.

Największą zawartość cynaryny możemy znaleźć w lekach takich jak: Cynarex, Sylicynar oraz w suplementach diety np. Doppelherz Na wątrobę.

Cynaryna pojawia się również jako dodatek do większość suplementów stosowanych w problemach z trawieniem lub działających ochronnie na komórki wątroby: Nursea Trawienie, Ulgix Trawienie, Esselver, Hepatil Complex itd.

Wyciąg z karczocha dostarczający cynarynę jest również dostępny w postaci płynnej np. Cynacholin, Vigana Karchoch sok, Floradix Ochrona Jelit, Cardiobonisol oraz w postaci ziół do zaparzania w saszetkach: Herbatka Na Cholesterol Fix, Herbatka Dla Wątroby Fix, Hepatosan.


Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2014
pixel