Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wypadanie włosów - jak sobie z nim radzić?

14.03.2017
Dolegliwości i choroby
Po domu biegasz z odkurzaczem, bo wszędzie leżą Twoje włosy? Zbierasz je z ubrań i wyciągasz z odpływu wanny? Zaobserwowałeś prześwitującą spod włosów skórę? Jeśli odpowiedzieliście na te pytania „tak”, to ten artykuł jest dla Was! Dzięki niemu poznacie przyczyny przerzedzania się czupryny oraz dowiecie się, jak mu zaradzić! 

Życie włosa 

Życie włosa dzieli się na trzy fazy: anagenową (wzrostu), katagenową (przejściową) oraz telogenową (spoczynku). Około 90-95% włosów znajduje się w fazie wzrostu, w której dochodzi do namnożenia komórek w brodawce włosa, a następnie do przebicia się łodygi włosa przez skórę i przesunięcia korzenia w dół. Włos znajduje się w tej fazie od 2 do 8 lat i rośnie średnio 1-1,5 cm na miesiąc. Następnie włos wchodzi w fazę przejściową, która trwa około 2-4 tygodni. Ten czas potrzebny jest na przygotowanie włosa do wypadnięcia m.in. poprzez skurczenie korzenia i oderwanie od niego łodygi. Etap przejściowy to także moment kształtowania nowej brodawki, z której wyrośnie nowy włos. Ostatnią fazą jest około dwumiesięczna faza spoczynku, która kończy się wypadnięciem włosa, normą jest utrata 50-100 włosów dziennie. Mieszki włosowe są od siebie niezależne, włosy wypadają w różnym czasie. Warto pamiętać, że jeden mieszek włosowy może „wyprodukować” około 25 włosów. 

Co decyduje o bujności czupryny? 

Liczba włosów zależy od... koloru i waha się od 90 do 140 tysięcy. Blond czupryny są najgęstsze i liczą średnio 140 tysięcy włosów, szatyni i bruneci są nieco mniej „włochaci” – mają około 105 tysięcy włosów, najgorzej wypadają rudzi – szacuje się, że są oni posiadaczami jedynie około 90 tysięcy włosów.
 

Wypadanie włosów: przyczyny 

Na wypadanie włosów wpływa wiele czynników, co więcej, zwykle jesteśmy narażeni na kilka z nich jednocześnie. Do najważniejszych przyczyn wypadania włosów zalicza się: ich nieprawidłową pielęgnację, w szczególności czesanie włosów w ciasny kucyk i kok, tapirowanie, zbyt częste farbowanie i robienie trwałej ondulacji oraz narażanie włosów na zbyt wysoką temperaturę w czasie suszenia i prostowania. Zabiegi takie mogą osłabiać mieszki włosowe, nadwerężać skórę głowy, a także uszkadzać mechanicznie strukturę włosa. Jednak nie tylko nieumiejętna stylizacja włosów prowadzi do ich wypadania. Za ten proces odpowiedzialna może być nieprawidłowa dieta i niezdrowy tryb życia, w tym palenie papierosów, które sprzyja pogorszaniu kondycji włosa i jego wypadaniu, stosowanie niektórych leków, w szczególności leków przeciwzakrzepowych i antykoncepcyjnych, zatrucie toksynami (tal, arsen, rtęć), stres, który stymuluje produkcję androgenów, chemioterapia, niektóre choroby zakaźne i ogólnoustrojowe (m.in. kiła, toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy), zaburzenia hormonalne, choroby skóry głowy oraz choroby psychiczne (trichotillomania), a także skłonności genetyczne. Niestety nie zawsze można liczyć na to, że włosy odrosną, jeśli uszkodzone zostały mieszki włosowe, łysienie jest nieodwracalne.

Wypadanie włosów u mężczyzn 

Męskie problemy z łysieniem przeważnie mają swoje źródło w genach i są nazywane łysieniem typu męskiego lub androgenowym. Nadmierne wypadanie włosów może zacząć się już u chłopców dopiero wchodzących w dorosłość (16-20 lat) lub w późniejszym wieku – szacuje się, że około 60% 50-latków traci włosy. Bezpośrednią przyczyną wypadania włosów jest testosteron, a właściwie jego pochodna, czyli dihydrotestosteron (DHT). Hormon ten oddziałuje niekorzystnie na mieszki włosowe, które produkują coraz słabsze i cieńsze włosy. Co ciekawe, u mężczyzn z genetyczną skłonnością do łysienia nie obserwuje się skrócenia fazy anagenowej! Jak zaczynają się problemy z włosami? Oczywiście od tworzenia się zakoli! Następnie zakola przechodzą w tzw. wysokie czoło (podwyższenie pierwotnej linii włosów), a łysina stopniowo obejmuje kolejne części głowy, przy czym okolice skroni i potylicy najdłużej „szczycą się” włosami. Wypadaniu włosów u mężczyzn często towarzyszą zaburzenia produkcji łoju, za które również odpowiada testosteron. Warto podkreślić, że łysienie u mężczyzn może wywołać także szereg innych przyczyn.

Wypadanie włosów u kobiet 

Łysienie niezaprzeczalnie kojarzy się z mężczyznami... jednak kobiety również borykają się z tym problemem. Kobiety są bardziej podatne na zmiany hormonalne – kłopoty z tarczycą, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, ciąża i poród, zespół policystycznych jajników i oczywiście menopauza – to wszystko może oznaczać dla włosów smutny koniec. Kobiety koniecznie powinny zbadać poziom hormonów tarczycy, estrogenów, testosteronu, androgenów i prolaktyny, bowiem zwykle to one powodują osłabienie mieszków włosowych! Wypadanie włosów w okresie połogu jest zjawiskiem nieprzyjemnym, jednak zupełnie normalnym, co więcej, włosy bez żadnej pomocy odrastają do pół roku! Pamiętaj, że również kobiety mogą tracić włosy na skutek łysienia androgenowego, choć zwykle dzieje się tak dopiero w okresie przekwitania!

Łysienie plackowate 


Równie dużym problemem jest łysienie plackowate, które dotyka zwykle dzieci i ludzi młodych. Jest to choroba zapalna, która może być dziedziczona. Typowe dla niej jest wypadanie włosów tylko w niektórych obszarach na skórze głowy, zwykle w kształcie placków. Niestety nieznane są szczegółowe powody wywołujące to schorzenie, choć za najbardziej prawdopodobną przyczynę uznaje się czynniki autoimmunologiczne, które uszkadzają mieszki włosowe, tym samym wywołując wypadanie włosów.

Preparaty na wypadanie włosów 

Jeśli wzmożone wypadanie włosów nie przypomina łysienia androgenowego lub plackowatego, spokojnie możesz spróbować opanować sytuację w domu, stosując dostępne w aptekach stacjonarnych i internetowych specjalne suplementy diety oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów. Przede wszystkim jednak zmień swoje nawyki żywieniowe! Niezbilansowana dieta sprzyja osłabieniu włosów i ich gorszej kondycji. Regularne dostarczanie kompleksu minerałów i witamin na pewno poprawi nie tylko stan włosów, ale i paznokci i skóry. Idealnie naprzeciw Twoim potrzebom wychodzą takie preparaty jak np. Biotebal, Belissa, Bianella, Apteo Natura Skrzyp, Drożdże z bratkiem oraz Aliness RevitalHair. 

Misja pielęgnacja! 

Wsparcie włosów od wewnątrz nie wystarczy, musisz zadbać o nie także od zewnątrz, dlatego wybieraj produkty pielęgnacyjne na bazie roślinnych wyciągów i specjalnych formuł, które zostały stworzone z myślą o słabych i skłonnych do wypadania włosach. Wśród mnogości szamponów na pewno znajdziesz kosmetyk idealny dla siebie, może będzie to szampon Alpecin Tonik, Szampon tatarakowo-chmielowy marki Barwa lub produkty Bioxsine, La Roche, L’biotica lub Dermo-stymulujący szampon na odrastanie włosów Biovaxmed? Szampon to tylko połowa sukcesu, równie ważne są odżywki, serum, olejki, które zmniejszają wypadanie włosów i przyspieszają wzrost nowych. Do najpopularniejszych należą niewątpliwie preparaty pielęgnacyjne takich firm jak Bioxsine, Biotebal, Dermastic, Long 4 Lashes i Eris Pharmaceris H-Stimuforten. 

Kosmetyki pielęgnacyjne i suplementy diety wraz ze zbilansowaną dietą mogą zdziałać cuda i znacznie ograniczyć wypadanie włosów. Jednak jeśli zmiana trybu życia i rezygnacja z prostownicy nie pomagają, należy skonsultować się ze specjalistą od włosów, czyli trychologiem, który oceni kondycję włosa i zleci odpowiednie badania, dzięki czemu będzie możliwe wybranie najlepszej terapii. W końcu bujne włosy to oznaka zdrowia!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel