Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kasetka na leki - jak usprawnić dawkowanie leków nie tylko dla seniorów!

01.04.2022
Porady farmaceuty
Kasetka na leki - jak usprawnić dawkowanie leków nie tylko dla seniorów!

Wiele osób każdego dnia przyjmuje leki – czasem jest to kilka tabletek, czasem kilkanaście! Aby zapewnić skuteczność terapii, preparaty należy stosować o określonych porach dnia! Przy dużej ilości różnego rodzaju medykamentów można łatwo się pogubić, dlatego ważna jest dobra organizacja. Taką zapewni specjalna kasetka na leki.

Kasetka na leki – co to?

Kasetka na leki to nic innego jak specjalny organizer zazwyczaj wykonany z plastiku. Wyglądem przypomina małe pudełeczko najczęściej kwadratowe, prostokątne lub okrągłe. W aptekach kupić można pojemniki na leki tygodniowe lub dzienne. Rozmiar należy dostosować do ilości przyjmowanych leków. Kasetka na leki dzienna ma zwykle trzy komory przeznaczone do umieszczania w nich porannej, południowej i wieczornej dawki leków (np. Kaseta na leki całodzienna), czasem pojemnik podzielony jest na cztery komory (np. Apteo Kasetka 4-komorowa na leki). Organizer na leki tygodniowy jest zdecydowanie bardziej rozbudowany – podzielony jest na 7 dni, a każda przegródka dzienna dodatkowo na pory dnia (3-4 komory) – rano, południe, wieczór lub rano, południe, wieczór i noc (np. Kasetka do dawkowania leków tygodniowa 4 pory dnia, Kasetki Na Leki - Cały Tydzień). W aptece dostać można również mniejsze kasetki na tabletki tygodniowe jednokomorowe.

Kasetka na leki – dla kogo?

Organizacja całodziennej porcji leków po pierwsze pozwala uporządkować stosowanie leków, umożliwia realizowanie zaleconego przez lekarza schematu dawkowania i ułatwia śledzenie, czy wszystkie leki zostały przyjęte o czasie. Zdecydowanie kasetka na leki tygodniowa najbardziej przydatna będzie dla osób, które przyjmują tabletki i kapsułki na wiele różnych dolegliwości. Może być również pomocna dla osób starszych, którym zdarza się zapominać o przyjmowaniu leków. Taki organizer na leki tygodniowy stanowi także duże ułatwienie dla osób, które całodobowo opiekują się seniorami lub osobami schorowanymi.

Kasetka na tabletki świetnie sprawdza się nie tylko w domu, ale i w podróży. Dzięki niej nie trzeba wówczas pakować kilku opakowań do walizki, wszystkie leki można przechowywać i transportować w jednym pojemniku, w którym w dodatku są one uporządkowane według dni i pór dnia.

Organizer na leki tygodniowy czy dzienny – który wybrać?

Pojemniki na leki tygodniowe i dzienne mają dużo zalet. Przede wszystkim odpowiednie posegregowanie tabletek w oddzielnych komorach zapobiega pomijaniu dawek lub przypadkowemu zastosowaniu podwójnej dawki. To, który rozmiar wybrać, zależy od ilości stosowanych leków, a także od indywidualnych preferencji. Niektóre osoby będą wolały przygotowywać leki raz na tydzień, inne natomiast raz dziennie. Oprócz kasetki na leki przydatny może być również specjalny przecinacz do tabletek (np. Przecinarka do tabletek w blistrze El-Comb). Bardzo często lekarz zaleca stosowanie jednorazowo tylko połowy tabletki, a nie zawsze jej złamanie jest takie proste, zwłaszcza dla osób starszych lub osób z problemami manualnymi. Przecinacz do tabletek dzieli tabletkę na pół bez jej kruszenia!

Kasetka na leki pomaga zorganizować prawidłowe przyjmowanie leków – bez pomijania i dublowania dawek. Zarówno nieregularne stosowanie leków, jak i przyjmowanie dawek większych niż zalecane może być bardzo niebezpieczne – znacząco obniżać skuteczność leczenia lub prowadzić do przedawkowania, a w konsekwencji do poważnych skutków ubocznych. Takich problemów pozwala uniknąć organizer na leki tygodniowy lub dzienny, który można kupić w aptece za kilka lub kilkanaście złotych.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel