Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Woda utleniona - właściwości i zastosowanie nie tylko w lecznictwie

30.03.2022
Porady farmaceuty

Buteleczka wody utlenionej to jedna z obowiązkowych pozycji w wyposażeniu domowej apteczki. Trzyprocentowy roztwór nadtlenku wodoru dostępny w aptekach, traktowany jest głównie jako środek dezynfekujący, ale to nie jedyne zastosowanie wody utlenionej. Umiejętnie zastosowana woda utleniona jest także używana w kosmetyce i nie tylko...

Woda utleniona

Woda utleniona, którą możemy zakupić w każdej aptece bez recepty, to inaczej trzyprocentowy roztwór nadtlenku wodoru (Hydrogenii peroxidum 3%), który w większym stężeniu jest substancją toksyczną. Rozcieńczenie nadtlenku wodoru powoduje, że używanie wody utlenionej jest bezpieczne, a sam preparat niewiele kosztuje!

Woda utleniona znalazła swoje zastosowanie nie tylko w medycynie i w branży farmaceutycznej, ale także w sektorze kosmetycznym i branży tekstylnej. Jej szerokie zastosowanie i wykorzystanie właściwości wody utlenionej możemy znaleźć także w gospodarstwie domowym, jako środek czyszczący, wybielający i eliminujący trudne palmy z tkanin i ze ścian.

Woda utleniona do dezynfekcji

Jeśli zależy Ci na naprawdę skutecznym preparacie do dezynfekcji, który będzie także przyspieszał gojenie się drobnych ran i skaleczeń skóry, to musimy Cię rozczarować – użycie wody utlenionej w tym przypadku nie należy do najlepszych rozwiązań, a już na pewno nie w każdym przypadku.

Właściwości bakteriobójcze wody utlenionej są niestety słabe w porównaniu do innych substancji dezynfekujących dostępnych na rynku, w związku z czym zdezynfekowanie rany może nie zapobiegać rozwojowi ewentualnej infekcji. Dodatkowo rozcieńczony nadtlenek wodoru podany na ranę, oprócz groźnych drobnoustrojów może także niszczyć komórki, które sprzyjają gojeniu się rany.

Warto także wspomnieć, że efekt widoczny na skórze tzn. charakterystyczne pienienie się wody podanej na ranę nie jest oznaką skutecznego odkażenia!

Płukanie gardła wodą utlenioną

Wiele osób sięga po wodę utlenioną jako ratunek na pierwsze oznaki przeziębienia – szczególnie w sytuacjach, kiedy dokucza ból gardła. Liczne źródła podają, że doraźne płukanie gardła i jamy ustnej jest skuteczną metodą na zażegnanie infekcji.

Woda utleniona na gardło to często wykonywany zabieg i nawet jeśli lekarze czy źródła naukowe nie potwierdzają w 100% skuteczności stosowania płukanek z wody utlenionej w infekcjach gardła i jamy ustnej, to nie znaczy, że nie warto spróbować – jednak zasadą nadrzędną jest stosowanie takiej metody przez krótki czas, aby nie doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych.

Płukanie gardła wodą utlenioną nie można wykonywać bez uprzedniego rozcieńczenia preparatu. Woda utleniona na gardło stosowana jest w rozcieńczeniu, a jako przepis podaje się łyżeczkę wody utlenionej rozcieńczonej w pół szklanki letniej wody.

Płukanie zatok wodą utlenioną

Woda utleniona do nosa i płukanie zatok wodą utlenioną nie należy do najmilszych przeżyć – choć jest to zabieg niebolesny, to aplikacja nadtlenku wodoru do nosa nie jest przyjemna i wielu może zrazić już na starcie.

Woda utleniona zastosowana w leczeniu chorób zatok może pomóc w zniwelowaniu infekcji oraz w pozbyciu się nadmiaru zalegającej wydzieliny w zatokach. Płukanie zatok wodą utlenioną przynosi ulgę w bólu zatok i likwiduje charakterystyczne uczucie ucisku i blokady zatok.

Woda utleniona do nosa – podobnie jak przy zabiegu płukania gardła wodą utlenioną, nie może być podana bez wcześniejszego rozcieńczenia. Płukanie zatok wodą utlenioną wymaga przygotowania roztworu wody utlenionej z solą fizjologiczną w odpowiedniej proporcji – ampułki z chlorkiem sodu 0,9% dostępne są w każdej aptece bez recepty.

Należy pamiętać, że do płukania zatok należy użyć wody utlenionej, która była dobrze przechowywana i nie upłynęło zbyt wiele czasu od pierwszego użycia leku. Woda utleniona szybko traci swoje właściwości, więc zanim zdecydujesz się na aplikację roztworu do nosa, musisz mieć pewność, że woda jest świeża.

Woda utleniona w kosmetyce i w gospodarstwie domowym

Mieszanka wody utlenionej i sody oczyszczonej to świetny, naturalny dezodorant. Ten sam przepis można zastosować jako „awaryjną” pastę do zębów o działaniu wybielającym i jako środek do czyszczenia fug w łazience, co pokazuje jak różnorodne może być wykorzystanie wody utlenionej w domu.

Woda utleniona stosowana jest także do rozjaśniania włosów, wybielania tkanin i... przebarwień na skórze. Buteleczka wody utlenionej wlana do kąpieli odświeży skórę i zadziała odmładzająco,
a nasączony wodą utlenioną gazik włożony do nosa skutecznie zatamuje krwotok z nosa.

Przepisów i wskazówek do domowego użycia wody utlenionej jest mnóstwo! Niektóre z przepisów mogą zaskakiwać, a inne przetestowane na własnej skórze i we własnym gospodarstwie domowym mogą zaskoczyć rezultatem działania.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane produkty

pixel