Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

5 najpopularniejszych ziół, które wspomagają trawienie!

31.03.2024
Leczenie naturalne

Problemy trawienne to niestety nasza codzienność. Jedzenie w pośpiechu czy też inne niezdrowe nawyki żywieniowe nie sprzyjają utrzymaniu komfortu trawiennego. Ponadto u niektórych osób konkretne produkty mogą wywoływać nieprzyjemne objawy jak uczucie pełności, ból żołądka i wzdęcia. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą zioła na trawienie. Oto 5 najbardziej polecanych ziół, które zapewniają naturalne wspomaganie trawienia.

Spis treści:

5 zioł na trawienie

Zioła na trawienie – jak mogą wspomóc pracę układu pokarmowego? 

Błędy żywieniowe to główna przyczyna problemów trawiennych i występowania uciążliwych dolegliwości takich jak ból i skurcze brzucha, wzdęcia, uczucie pełności po posiłku, odbijanie, nudności, a także zaparcia. Spożywając wysokoprzetworzoną żywność, ciężkostrawne, tłuste i wzdymające potrawy, produkty bogate w cukry proste, nie pomagamy naszemu układowi trawiennemu. Jeśli do tego dodamy jedzenie w pośpiechu, jedzenie zbyt dużych porcji naraz oraz życie w stresie, narządy odpowiedzialne za procesy trawienia mogą się zbuntować! 

Wyeliminowanie zgubnych nawyków dietetycznych jest trudne, dlatego warto wiedzieć, jak pomagać sobie w chwilach kryzysu. Rozwiązaniem są oczywiście zioła wspomagające trawienie. Jest ich całkiem sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Zioła pobudzające trawienie można pić codziennie w ramach wsparcia m.in. dla prawidłowego funkcjonowania żołądka, wątroby i jelit, można też stosować je okazjonalnie jako doraźną pomoc w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych objawów. 

W jaki sposób działają zioła na poprawę trawienia? Wiele jest ziół, które polecane są jako naturalne wspomaganie trawienia. Każda roślina działa w nieco inny sposób, przynosząc jednak zawsze ten sam efekt, czyli przywrócenie komfortu i wsparcie układu trawiennego. W zależności od właściwości poszczególne zioła na trawienie są rekomendowane na różne problemy. Niektóre wspierają wydzielanie soków żołądkowych, działają żołciotwórczo i żółciopędnie, przyspieszając proces trawienia spożywanych posiłków. 

Inne ułatwiają wchłanianie składników odżywczych, działają łagodząco na jelita i przyspieszają ich perystaltykę, co poprawia tempo przesuwania treści pokarmowej w jelicie oraz reguluje rytm wypróżnień. Są też zioła na pobudzenie trawienia, które wspomagają czynność wątroby, łagodzą objawy niestrawności, ból i skurcze brzucha oraz wzdęcia. 

5 najpopularniejszych ziół na poprawę trawienia! 

Miłośnicy ziołolecznictwa bez zastanowienia wymienią wszystkie znane zioła wspomagające trawienie, wśród nich znajdzie się m.in. mniszek lekarski, kminek, dziurawiec, jak również karczoch, kurkuma i imbir. Jednakże my skupimy się na pięciu najpopularniejszych. W aptekach znajdziemy zioła na pobudzenie trawienia pod różnymi postaciami. W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na zioła sypkie, zioła w tabletkach lub zioła w saszetkach. Co więcej, dostępne są preparaty jednoskładnikowe, np. melisa w saszetkach lub też wieloskładnikowe herbatki ziołowe na wzdęcia. Jakie zioła na układ trawienny warto stosować? 

Koper włoski (fenkuł) na niestrawność 

Fenkuł czy też koper włoski jest jednym z najczęściej stosowanych środków na kolki i przewlekłe wzdęcia. Zawiera on olejki eteryczne, które działają rozkurczowo, wpływając na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, dzięki czemu redukują skurcze jelit. Dodatkowo fenkuł wspomaga pracę żołądka, pobudza produkcję soku żołądkowego, wspiera trawienie, pobudza perystaltykę jelit. Innymi słowy, skutecznie łagodzi ból brzucha, zmniejsza niestrawność i uczucie ciężkości po posiłku. Warto wiedzieć, że koper włoski można spożywać nie tylko w postaci herbatki na wzdęcia, ale i jako aromatyczny składnik sałatek! Świetnie komponuje się on zwłaszcza z jabłkiem, które dzięki zawartości błonnika pokarmowego wspiera perystaltykę jelit oraz z bazylią, która pobudza wydzielanie soków żołądkowych. 

Melisa lekarska na pobudzenie pracy żołądka 

Choć melisy lekarskiej zwykle nie traktuje się jako zioła na przewód pokarmowy, raczej jako surowiec o działaniu wyciszającym i uspakajającym, to trzeba wiedzieć, że bardzo dobrze sprawdza się ona także przy problemach trawiennych. Wspiera proces wydzielania soków żołądkowych, tym samym pobudza pracę żołądka. Ponadto działa na niego ochronnie i relaksująco. Melisa lekarska zapewnia silne działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, więc szybko łagodzi wzdęcia. Herbatki ziołowe na bazie melisy są pomocne w przypadku zespołu jelita drażliwego. 

Mięta pieprzowa na pobudzenie wydzielania soków trawiennych 

Mięta pieprzowa to prawdziwa królowa w kategorii „zioła na poprawę trawienia”. Większość osób sięga właśnie po nią, gdy tylko po dużym posiłku pojawia się niestrawność i dyskomfort żołądka. Za jej wyjątkowe właściwości odpowiada przede wszystkim mentol, który m.in. działa łagodząco na układ pokarmowy. Mięta pieprzowa pobudza wydzielanie żółci i poprawia jej przepływ z wątroby do woreczka żółciowego. Dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, reguluje pracę żołądka, wspiera procesy trawienne oraz poprawia pracę jelit. Pomaga łagodzić objawy niestrawności i wzdęcia. 

Rumianek na rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego 

Rumianek w saszetkach to produkt, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Polecany jest on zwłaszcza dla osób, które często sięgają po zioła poprawiające trawienie. Działa on relaksująco na żołądek, przede wszystkim jednak rumianek pospolity dzięki zawartości flawonoidów i kumaryn działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Herbatki ziołowe z rumianku będą pomocne w przypadku takich dolegliwości jak ból brzucha, wzdęcia i biegunka. Ponadto jest to zioło zalecane dla osób zmagających się objawami refluksu i zespołu jelita drażliwego, a nawet z objawami choroby wrzodowej. 

Szałwia lekarska na regulację pracy jelit 

Szałwia lekarska jest rekomendowana do stosowania w przypadku osłabionej perystaltyki jelit, pomaga bowiem regulować ich pracę. Zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach i ogranicza wydzielanie gazów i powstawanie wzdęć. Ponadto usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Działa rozkurczająco, zmniejsza nudności, a także bóle brzucha. 

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania ziół na trawienie? 

Wiele osób o tym zapomina, ale zioła zawierają substancje czynne, które niekoniecznie są dobre dla wszystkich. Również popularne zioła na przewód pokarmowy mają wiele przeciwwskazań. Oczywiście ziół nie mogą stosować osoby, które są na nie uczulone. Poza tym kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny zapytać swojego lekarza, jakie zioła na układ trawienny mogą bez obaw przyjmować. Do tej grupy nie należy z pewnością koper włoski, który nie jest zalecany dla kobiet w ciąży. Ma to związek z tym, że może pobudzać mięśnie macicy i powodować przedwczesne skurcze. Ciężarne nie powinny też pić szałwii lekarskiej. Trzeba wiedzieć, że hamuje ona laktację, więc muszą jej unikać kobiety, które chcą karmić piersią. 

Na koper włoski muszą uważać także osoby z cukrzycą i hipoglikemią, gdyż może on znacząco obniżać poziom glukozy we krwi. Natomiast osoby, u których podwyższony jest poziom trójglicerydów, powinny wiedzieć, że fenkuł może przyczynić się do jeszcze większego wzrostu ich poziomu. Jeśli chodzi o zioła pobudzające trawienie, mięta pieprzowa nie ma sobie równych, jednak nie jest ona zalecana do stosowania u osób z chorobą refluksową przełyku, gdyż może nasilać objawy zgagi i nadkwasoty. Ze względu na działanie obniżające poziom glukozy we krwi i obniżające ciśnienie ostrożność powinny zachować osoby z chorobami układu krwionośnego i z cukrzycą. 

Kto nie powinien stosować szałwii lekarskiej? Oprócz kobiet w ciąży i karmiących piersią nie powinny jej stosować osoby przyjmujące leki oddziałujące na układ nerwowy, w tym leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwzakrzepowe oraz osoby z ostrym nieżytem żołądka. Nie należy też stosować jej długotrwale, gdyż może to spowodować wymioty i drgawki. Stosunkowo najmniej przeciwwskazań mają rumianek i melisa. Są one uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane zioła na trawienie. Melisa lekarska to zioło odpowiednie niemalże dla każdego, wyjątek stanowią m.in. osoby przyjmujące leki uspokajające i nasenne. W przypadku rumianku głównym przeciwwskazaniem jest alergia na niego. 

Zioła poprawiające trawienie są niezwykle pomocne po przejedzeniu lub spożyciu ciężkostrawnego dania. Filiżanka ziołowego naparu poprawi procesy trawienne, zmniejszy też uciążliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Warto więc mieć pod ręką takie preparaty jak szałwia w saszetkach lub rumianek w saszetkach. Dla osób, które nie przepadają za smakiem ziołowych naparów, świetnym rozwiązaniem są zioła w tabletkach. Oprócz stosowania roślin, które zapewniają naturalne wspomaganie trawienia, trzeba też na co dzień dbać o swój organizm. Należy wyeliminować niezdrowe nawyki żywieniowe, spożywać odpowiednią ilość błonnika (w postaci warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych), dbać o regularną aktywność fizyczną i unikać stresu, na dłuższą metę w znaczący sposób poprawi to funkcjonowanie układu trawiennego.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane produkty

pixel