Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Apteczka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć?

22.05.2024
Ciąża

Przed narodzinami dziecka rodzice skrupulatnie przygotowują się do nowej roli i szykują mieszkanie do przyjęcia najmłodszego członka rodziny. Należy jednak pamiętać, że oprócz pieluszek, ubranek i kosmetyków pielęgnacyjnych, w domu trzeba też zrobić zapas leków! Apteczka dla noworodka powinna być przemyślana i dobrze skompletowana. Malutkie dzieci bardzo często zmagają się z różnymi dolegliwościami, warto więc mieć pod ręką leki i inne preparaty, które szybko przyniosą ulgę maluszkowi. 

Spis treści:

apteczka noworodka

Dlaczego warto mieć kompletną apteczkę, gdy w domu pojawi się niemowlę?

Nie z każdą dolegliwością trzeba od razu biec do lekarza, rodzice szybko się o tym przekonają po kilku atakach gorączki lub kolki. No właśnie, większość dolegliwości i objawów pojawia się nagle, nierzadko w nocy. Chcąc szybko pomóc dziecku, nie ma czasu na szukanie najbliższej otwartej apteki, nie można też czekać na wizytę u pediatry. Lepszym rozwiązaniem jest domowa apteczka niemowlaka. Całe wyposażenie apteczki warto zakupić za jednym razem, najlepiej najpierw przygotować sobie listę najpotrzebniejszych rzeczy. Najwygodniejszą opcję zakupów oferuje apteka internetowa, gdzie można na spokojnie przeglądać i kompletować potrzebne leki dla niemowlaka, urządzenia medyczne i materiały opatrunkowe.

Wszelkiego rodzaju objawy pojawiające się u noworodków mogą nieźle nastraszyć rodziców, zwłaszcza gdy nie mają oni jeszcze doświadczenia. Oczywiście na początku wizyty u pediatry są koniecznością, trzeba nauczyć się prawidłowego postępowania w przypadku najczęstszych dziecięcych dolegliwości. Warto też wiedzieć, że lepiej samodzielnie nie stosować niektórych leków u noworodków, mimo że dostępne są bez recepty. Z czasem, gdy maluch nieco podrośnie, nie trzeba będzie już czekać na pomoc specjalisty – w typowych przypadłościach będzie można sobie radzić samemu, o ile apteczka niemowlaka zostanie odpowiednio zaopatrzona. Jednocześnie trzeba pamiętać, że z lekarzem należy się zawsze konsultować, jeśli objawy są nasilone! Jeśli zaś stan dziecka szybko się pogarsza, trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie lub zabrać dziecko do szpitala!

Co powinna zawierać apteczka dla noworodka?

Zanim przejdziemy do wyposażenia apteczki, należy najpierw pokrótce omówić kwestię tego, jak powinna wyglądać apteczka dla noworodka i gdzie powinna się znajdować. Warto na nią przeznaczyć osobną szafkę lub szufladę w miejscu, gdzie nie jest zbyt ciepło lub wilgotno (tym sposobem odpada np. łazienka i zamknięta kuchnia). Jeśli w domu są też inne dzieci, trzeba zadbać, aby apteczka znajdowała się poza ich zasięgiem.

No dobrze, co w takim razie powinno się znaleźć w apteczce dla noworodka? Przede wszystkim trzeba tam umieścić różne leki przeciwgorączkowe. Leczenie gorączki u niemowlaków i małych dzieci często sprawia rodzicom wiele problemów. Nierzadko do zbicia wysokiej temperatury ciała trzeba użyć nie jednego, a aż dwóch leków. Jakie leki przeciwgorączkowe są najlepsze dla dzieci? Zaleca się mieć leki w postaci syropu lub zawiesiny – jeden z paracetamolem, jeden z ibuprofenem. Ponadto przydatne w niektórych sytuacjach mogą być czopki. Do monitorowania gorączki niezbędny będzie oczywiście termometr. W przypadku małych dzieci zdecydowanie najlepszym wyborem są termometry elektroniczne. Wybierając termometr bezdotykowy, dodatkowo zyskujemy możliwość mierzenia temperatury wody do kąpieli oraz temperatury pokarmów.

Często stosowane leki dla noworodka to te z kategorii leki na przeziębienie i towarzyszące mu objawy. Potrzebne będą więc leki na katar, w tym spray do nosa z wodą morską (izotoniczny i hipertoniczny) oraz leki na kaszel. U dzieci niezwykle pomocne w leczeniu objawów ze strony układu oddechowego związanych z infekcjami górnych lub dolnych dróg oddechowych będą urządzenia takie jak nebulizator i aspirator. Z pomocą nebulizatora można podawać leki oraz robić inhalacje solą fizjologiczną. Aspirator pomaga natomiast oczyszczać nos z nadmiaru wydzieliny, która utrudnia dziecku swobodne oddychanie.

Zanim układ pokarmowy dziecka dojrzeje w pełni, maluch może się zmagać z licznymi dolegliwościami ze strony żołądka i jelit – głównie z kolką, wzdęciami, biegunką lub zaparciami. Na taką okoliczność potrzebne będą leki na biegunkę i leki na kolkę z symetykonem, jak również leki dla dzieci w postaci czopków, które ułatwiają wypróżnianie. To, czego nie może zabraknąć w apteczce dla niemowlaka, to oczywiście probiotyki. Należy je dziecku podawać zawsze podczas antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu, a także w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych. Dla maluszków szczególnie polecane są probiotyki w płynie, np. suplement diety Dicoflor krople, który zawiera najlepiej przebadany szczep bakterii probiotycznych, czyli Lactobacillus rhamnosus GG.

Zarówno w wyniku gorączki, jak i biegunki organizm małego dziecka może ulec znacznemu odwodnieniu. Stan odwodnienia stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Organizm dziecka odwadnia się dużo szybciej, aby uzupełnić utraconą wodę oraz niezbędne elektrolity, należy maluchowi podawać specjalne płyny nawadniające. W składzie zawierają one glukozę i elektrolity w odpowiedniej proporcji, dzięki czemu gaszą pragnienie i nawadniają skuteczniej niż woda.

Apteczka noworodka powinna także zawierać produkty potrzebne do pielęgnacji kikuta pępowiny, czyli zestaw jałowych gazików bawełnianych i środek do odkażania z oktenidyną, a także sól fizjologiczną. Roztwór soli fizjologicznej to jeden z najbardziej uniwersalnych preparatów, który przyda się m.in. do oczyszczania ran, do higieny nosa, oczu i uszu oraz do inhalacji. Przydatne też będą hipoalergiczne plastry opatrunkowe na wypadek niewielkich otarć naskórka.

Dodatkowo warto też mieć w domu suplement diety z witaminą D. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów należy obowiązkowo podawać niemowlętom do 12. miesiąca życia odpowiednią dawkę cholekalcyferolu. W tym okresie zapotrzebowanie na ten składnik jest duże, a niestety nie jest możliwe dostarczanie witaminy D w najbardziej efektywny sposób, czyli na drodze syntezy słonecznej. Trzeba bowiem pamiętać, żeby w przypadku niemowląt całkowicie unikać ekspozycji na słońce.

Apteczka niemowlaka wcale nie musi być duża, ważniejsze, żeby była odpowiednio skompletowana i zawierała najpotrzebniejsze sprzęty medyczne oraz leki dla noworodka. Warto zadbać o to, aby wszystko było posegregowane. W jednym koszyczku zaleca się trzymać leki przeciwgorączkowe, leki na przeziębienie i leki na katar, w drugim wszystkie leki na biegunkę i inne objawy ze strony układu żołądkowo-jelitowego, w trzecim witaminy, w czwartym materiały opatrunkowe, a ponadto wszystkie urządzenia najlepiej trzymać w oryginalnych opakowaniach. Na koniec należy przypomnieć, że niektóre leki i probiotyki trzeba przechowywać w lodówce. Warto wyznaczyć na nie specjalne miejsce, zaleca się dodatkowo umieścić je zamykanym plastikowym pojemniku.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane produkty

pixel