Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Apteczka na wyjazd z dzieckiem - co musi się w niej znaleźć?

22.06.2022
Porady farmaceuty
Apteczka na wyjazd z dzieckiem - co musi się w niej znaleźć?

Podróż z dzieckiem zawsze jest stresująca, wie o tym każdy rodzic. Sporo może się wydarzyć, dlatego też warto być odpowiednio zabezpieczonym. Dobrze skomponowana apteczka na wyjazd z dzieckiem to prawdziwy skarb. Co spakować? Przede wszystkim nie można zapomnieć o lekach stosowanych stale i lekach na ból i gorączkę, o czymś na problemy żołądkowe oraz o ochronie przed słońcem i owadami!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak skomponować apteczkę na wyjazd z dzieckiem?
  • Czego nie powinno zabraknąć w apteczce dziecka na wyjeździe?

Jak skompletować apteczkę na wyjazd z dzieckiem?

Zawartość podróżnej apteczki powinna być dostosowana do potrzeb całej rodziny, szczególnie potrzeb dzieci oraz dobrana do rodzaju wyjazdu. Jeśli wakacje będą spędzane w kraju w miejscowości z dobrym dostępem do całodobowej apteki, nie wymaga się aż takiej skrupulatności w pakowaniu. Jeśli czegoś braknie, można bez problemu to dokupić. Inaczej sprawa wygląda, gdy planowany jest wyjazd za granicę, wówczas apteczka pierwszej pomocy musi zawierać wszystko!

Jak pakować apteczkę, by niczego nie zapomnieć? Najlepiej odpowiednio wcześnie przygotować listę, co będzie potrzebne i ewentualnine dokupić brakujące produkty. Trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy „na stanie” jest wystarczająca ilość leków stosowanych przewlekle. Dobrze zaopatrzona apteczka na wyjazd z dzieckiem to zabezpieczenie na różne wypadki, jednak nie ze wszystkimi można sobie poradzić samodzielnie, dlatego trzeba zadbać także o spakowanie książeczki zdrowia dziecka i karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie, sprawdzić adresy przychodni i szpitali oraz całodobowych aptek w pobliżu miejsca urlopu oraz zadbać o numer telefonu do zaufanego lekarza.

Co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce dziecka na wyjeździe?

Apteczka pierwszej pomocy musi zawierać zestaw leków i preparatów na najczęstsze dolegliwości dziecka. Jeśli maluch ma tendencję do infekcji dróg oddechowych, trzeba zadbać o leki zwalczające wszystkie objawy przeziębienia. Aby uniknąć później problemów, należy zabrać w podróż dokładnie te preparaty, które dziecko lubi (np. syrop na kaszel w ulubionym smaku), a przede wszystkim te produkty, które działają! Apteczka na wyjazd z dzieckiem musi być spersonalizowana, ale także dostosowana do klimatu miejsca urlopu oraz rodzaju planowanej aktywności.

Leki przyjmowane na stałe przez dziecko

Niektóre maluchy przyjmują na stałe różne leki, co oznacza, że trzeba zabrać ze sobą zapas leków, który wystarczy na całą podróż z dzieckiem. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i leków dostępnych bez recepty (zagranicą dostęp do medykamentów może być utrudniony). Należy także zadbać o odpowiedni transport i przechowywanie tych preparatów, wiele z nich wymaga określonej temperatury i wilgotności, dobrze sprawdzi się np. torba termoizolacyjna. Jeśli maluch regularnie używa nebulizatora lub glukometru, to trzeba pamiętać, aby zapakować urządzenie wraz z niezbędnymi akcesoriami.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Leki przeciwbólowe i leki przeciwgorączkowe to kategoria leków, które są najczęściej stosowane u dzieci, zarówno ból, jak i gorączka to u nich częste dolegliwości. Dla niemowląt i małych dzieci należy spakować lek w postaci zawiesiny lub czopków (co się lepiej sprawdza), a dla starszych – kapsułki lub tabletki. Najlepiej wziąć coś z paracetamolem (np. Apap) i ibuprofenem (np. Ibuprom Max). Warto również zabrać ze sobą termometr!

Leki na przeziębienie

Każda apteczka na wyjazd z dzieckiem musi zawierać leki na przeziębienie. Z częścią objawów poradzą sobie leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, jednak potrzebne będą też leki na katar, spray z wodą morską do oczyszczania i nawilżania nosa oraz syrop na kaszel. W podróż z niemowlakiem warto również spakować aspirator do nosa. Dodatkowo warto wziąć witaminy dla dzieci – ulubioną multiwitaminę, a także witaminę C, która będzie wsparciem podczas infekcji.

Środki do odkażania ran i materiały opatrunkowe

Buteleczka z płynem do odkażania ran, zestaw plastrów i bandaży nie waży dużo i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a prawdopodobieństwo, że się przyda, jest ogromne! Potrzebny będzie spray z oktenidyną i nasączone gaziki do dezynfekcji, ponadto materiały opatrunkowe (różne rodzaje i rozmiary plastrów opatrunkowych, gaza opatrunkowa, kompresy jałowe, bandaże – elastyczne i zwykłe, plastry na otarcia, opatrunek w sprayu). Dodatkowo przydatne będą nożyczki, pęseta, igła (np. do wyciągania drzazg), sól fizjologiczna, żel na obrzęki i stłuczenia oraz maść antybakteryjna.

Leki na ból brzucha i dolegliwości ze strony układu trawiennego

Zatrucie pokarmowe, biegunki, ból brzucha i zaparcia mogą przytrafić się każdemu – nowe miejsce i zmiana diety mogą wywołać rewolucje żołądkowe. Niezbędne będą leki na biegunkę, węgiel aktywowany, leki na zaparcia, ze względu na ryzyko odwodnienia trzeba zabrać ze sobą płyn nawadniający lub elektrolity (przydadzą się także w przypadku gorączki i udaru cieplnego) oraz probiotyki (np. Dicoflor krople), które przywrócą równowagę naruszonej mikroflory jelitowej. Oprócz probiotyków w podróż z niemowlakiem warto wziąć preparat na kolkę niemowlęcą.

Preparaty na ugryzienia owadów

Komary, meszki, kleszcze, osy i pszczoły – ich ugryzienie może być bolesne, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę. Spakować trzeba preparaty na kleszcze w sprayu lub lotionie. Dodatkowo dla dzieci można wziąć preparaty na komary w postaci plastrów lub opasek odstraszających owady. Jeśli już dojdzie do ukąszenia, potrzebny będzie preparat łagodzący dyskomfort – ból i swędzenie. Nie zaszkodzi spakować urządzenie do wyciągania kleszczy.

Leki przeciwalergiczne

Na wakacjach mogą pojawić się objawy uczulenia, a leki na alergię (np. syrop przeciwhistaminowy) szybko złagodzą dyskomfort. Oprócz leków doustnych można również wziąć ze sobą leki na alergię w postaci kropli do nosa oraz żel z maleinianem dimetyndenu do stosowania na skórę, który działa przeciwświądowo, miejscowo znieczulająco oraz zmniejsza obrzęk. Sprawdzi się on zarówno w przypadku reakcji skórnych po ukąszeniach komarów, jak i na poparzenia słoneczne.

Wysokiej jakości ochrona przeciwsłoneczna

Kosmetyki do opalania z wysokim filtrem przeciwsłonecznym są potrzebne przez cały rok, ale szczególnie podczas wakacji, gdy dużo więcej czasu spędza się na słońcu. Kremy do opalania dla dzieci powinny bazować na filtrach mineralnych, zalecane są takie z SPF50. Oprócz preparatów ochronnych warto również spakować kosmetyki do stosowania w przypadku poparzeń słonecznych, np. balsam chłodzący z aloesem, piankę z panthenolem i krem z alantoiną (przyda się też na odparzenia). Dobrym rozwiązaniem może być woda termalna, przyniesie ulgę podczas upałów i przywróci skórze komfort po zbyt długim opalaniu.

Środki na chorobę lokomocyjną

Podróż z dzieckiem może być pełna niespodzianek, np. w postaci nudności i wymiotów, niezbędne więc będą skuteczne leki na chorobę lokomocyjną – homeopatyczne lub przeciwhistaminowe, ewentualnie preparat z wyciągiem z imbiru bądź opaski akupresurowe przeciw mdłościom, które zakłada się na nadgarstki.

Dobrze spakowana apteczka na wyjazd z dzieckiem pozwoli rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Na wakacjach może przydarzyć się oparzenie słoneczne, ukąszenie komara, biegunka, skaleczenie lub gorączka. Mając pod ręką odpowiednie narzędzia, można sprawnie sobie z nimi poradzić. Na wypadek poważniejszych urazów lub dolegliwości zaleca się wykupić ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane produkty

pixel