Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Bez wstydu w sandałach. Czyli jak pozbyć się grzybicy stóp i paznokci?

29.06.2015
Dolegliwości i choroby

Już najwyższy czas schować pełne buty...w końcu nadszedł czas na sandałki, klapki i japonki. Ale dla niektórych może to nie być wcale takie przyjemne. Często bowiem skóra na naszych stopach, między palcami jest sucha, zaczerwieniona, piekąca a na paznokciach odkrywamy zażółconą płytkę. Co wtedy?

Jak rozpoznać grzybicę stóp i paznokci?

Gdy mamy do czynienia z grzybicą paznokci najbardziej powinna nam się rzucić w oczy brzydka płytka paznokciowa. Pisząc brzydka mam na myśli: ciemne plamki na płytce, pożółkły kolor, pogrubienie płytki, jej łuszczenie się, matowienie, pofałdowanie, pojawienie się bruzd. Towarzyszy temu przykry zapach mimo utrzymywania odpowiedniej higieny. W skrajnym przypadku płytka paznokcia odpada.

Grzybica stóp rozwija się najczęściej między palcami. Skóra robi się zaczerwieniona, piekąca i swędząca. Z czasem naskórek pęka i łuszczy się. Mogą pojawić się małe krostki lub pęcherzyki.

Jak można się zarazić grzybicą stóp i paznokci?

Niestety grzybicą stóp i paznokci można zarazić się niezwykle szybko. Na basenie, w sklepie podczas przymierzania butów bez skarpetek, używając czyiś butów, pod prysznicem w hotelu, u kosmetyczki itd. Tego rodzaju schorzenie często dominuje również wśród osób pracujących przez długi czas w nieprzewiewnym obuwiu.

Jak pozbyć się grzybicy stóp?

Jeśli mamy podejrzenia, że mamy grzybicę stóp to możemy potwierdzić ten fakt idąc do laboratorium i wykonując badanie mykologiczne. Da nam to na 100% odpowiedź, jaki rodzaj grzyba zaatakował nasze stopy.

Często jednak na gołe oko widać, że mamy do czynienia z grzybicą i choć nie jesteśmy w stanie określić,  jaki rodzaj grzyba ją wywołał to jednak możemy kupić w aptece skuteczny preparat, gdyż większość z nich ma bardzo szerokie spectrum działania. Bez recepty kupić możemy takie leki na grzybicę stóp jak: Daktarin krem lub puder, Lamisilat krem, płyn, Hascofungin krem, płyn, Lamifortan krem, Exoderil krem.

Szeroką gamę stanowią również preparaty w postaci aerozoli, które są wygodne do stosowania np. Undofen Max, Steper.

Jak pozbyć się grzybicy paznokci?

Jeśli zdiagnozowano u nas grzybicę paznokci lub podejrzewamy tę chorobę na naszych paznokciach musimy koniecznie przystąpić do działania i uzbroić się w cierpliwość. W najgorszym przypadku grzybicę paznokci leczyć można nawet kilka lat. W takim przypadku należy przyjmować leki doustne wypisywane na receptę oraz preparaty miejscowe.

W aptece w sprzedaży wysyłkowej oraz odręcznej możemy dokonać zakupu produktów do stosowania miejscowego w postaci płynów, kremów oraz lakierów. Najlepsze efekty osiąga się stosując lakiery do paznokci zawierające przeciwgrzybicze substancje lecznicze. Długość stosowanie tego rodzaju preparatów jest uzależniona od stopnia nasilenia choroby ale zazwyczaj taką kurację prowadzi się do 6 miesięcy. Początkowo lakier nanosi się kilka razy w tygodniu ale potem już tylko co jakiś czas - szczegółowy schemat aplikowania preparat zawsze znajduje się w ulotce. Wśród lakierów możemy wyróżnić :Undofen lakier, Steper lakier. W asortymencie apteki znajdą Państwo również preparaty w postaci sztyftów Steper  i specjalnych aplikatorów Undofen Nailexpert.

Ponadto osoby mające na celu pozbycie się grzybicy powinny wdrożyć dietę. Polegać powinna przede wszystkim na odstawieniu słodyczy i zmniejszeniu ilości spożywanego cukru. Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce. Wspomagająco można suplmentować cynk i witaminę D3. W miarę możliwości należy jak najczęściej chodzić w przewiewnym obuwiu i dobrze osuszać stopy lub dłonie po umyciu.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel