Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Biotyna - ratunek dla włosów, skóry i paznokci

23.07.2019
Pielęgnacja

Ogromną popularnością wśród kobiet, a także mężczyzn cieszy się biotyna. Witamina ta jest promowana w mediach jako pogromca wypadania włosów i cudowny środek na gęstą, piękną czuprynę! Czy rzeczywiście biotyna jest w stanie sprawić, że problemy z przerzedzającymi się włosami odejdą w zapomnienie? Sprawdź, jak działa biotyna i czy jej przyjmowanie jest bezpieczne!

Biotyna – witamina B7

Nazwa biotyna ostatnimi czasy bardzo często pojawia się w mediach, na forach internetowych i blogach urodowych. Warto więc dokładniej przyjrzeć się, czym właściwie jest biotyna! Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie zaliczana do witamin z grupy B, nazywna również witaminą B7 lub witaminą H. Naturalnie występuje w tkankach zwierzęcych oraz roślinnych. Biotyna w organizmie pełni funkcję koenzymu w przebiegu różnych złożonych procesów metabolicznych m.in. tłuszczów i aminokwasów, uczestniczy w procesie glukoneogenezy, przez co jest kluczowym elementem w procesie wytwarzania energii.

Biotyna: działanie i właściwości

Najczęściej biotyna pojawia się w kontekście dbania o dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci. Jest ona m.in. źródłem siarki, która jest niezbędna do budowy keratyny, czyli składnika budulcowego paznokci i włosów, ponadto uczestniczy w procesie różnicowania komórek naskórka, paznokci i włosów. Oznacza to, że rzeczywiście witamina B7 pomaga wzmacniać płytkę paznokci, zmniejszając jej skłonność do łamania się i rozdwajania, a także poprawia kondycję skóry. Ponadto biotyna pomaga zredukować problem nadmiernego wypadania włosów i przyczynia się do wzmocnienia struktury włosa, ale… tylko w sytuacji, gdy faktycznym powodem wzmożonego wypadania włosów jest niedobór biotyny! Jeśli przyczyna leży gdzie indziej, przyjmowanie witaminy H nie przyniesie żadnego efektu! Korzystne działanie biotyny nie kończy się wyłącznie na włosach, skórze i paznokciach, wspiera ona prawidłową pracę tarczycy, pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę glukozową u osób z cukrzycą typu II, ponadto zmniejsza objawy neuropatii cukrzycowej. Co więcej, badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują jej udział w profilaktyce występowania wad wrodzonych u płodu.

Niedobór biotyny

Na niedobory biotyny w organizmie wpływa nie tylko niedostateczna podaż tego składnika z diety, ale również przyjmowanie niektórych leków, które zaburzają jego wchłanianie (leki przeciwdrgawkowe, w tym: fenytoina, karbamazepina, fenobarbital) oraz genetycznie uwarunkowany niedobór biotynidazy (enzym uczestniczący w metabolizmie biotyny). Poziom biotyny może znacząco spaść w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii (np. sulfonamidy, tetracykliny), a także uszkodzenia śluzówki jelita (niewielkie ilości biotyny syntezowane są bowiem w jelitach), stosowania hormonów steroidowych i nadużywania alkoholu. Do najczęstszych objawów niedoboru biotyny zalicza się: nadmierne wypadanie włosów, stany zapalne zlokalizowane wokół ust, oczu i nosa, zaburzenie wzrostu włosów i paznokci, pogorszenie ogólnej kondycji włosów, paznokci i skóry. Ponadto symptomem łączonym z niedoborem biotyny jest podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, bóle mięśni, uczucie mrowienia, drętwienie dłoni i stóp oraz objawy ogólne – senność, otępienie, rozdrażnienie, brak koncentracji. Warto jednak pamiętać, że niedobory biotyny to stosunkowo rzadkie zjawisko.

Biotyna w diecie

W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą podaż biotyny w diecie, dzięki temu znacząco zostanie zmniejszone ryzyko wystąpienia objawów jej niedoboru. Produkty spożywcze, które są doskonałymi źródłami witaminy B7 to: podroby (wątroba, nerki), mięso (wieprzowina, wołowina, drób), morskie ryby (łosoś, sardynki), żółtko jaja, nabiał (mleko, ser), drożdże, pestki, nasiona i orzechy, ponadto owoce (awokado, banany, arbuz, melon, brzoskwinie), warzywa (bataty, kalafior, kukurydza, pomidory, szpinak, marchew), grzyby. Trzeba tylko pamiętać, że przetwarzanie i obróbka termiczna negatywnie wpływają na biotynę, powodując jej częściowy bądź całkowity rozkład. Co więcej, surowe białko kurze uniemożliwia prawidłowe wchłanianie biotyny!

Tabletki z biotyną

Po leki i suplementy diety z biotyną powinny sięgnąć osoby, które są w grupie ryzyka wystąpieniem niedoboru biotyny lub zaobserwowały u siebie objawy tego stanu. W leczeniu niedoboru stosuje się produkty lecznicze z biotyną. Do niedawna rynek był zdominowany przez lek Biotebal 5mg, obecnie pojawiły się dwa kolejne medykamenty – Biotynox 5mg i Biotynox Forte 10mg. Dawka substancji czynnej w przypadku tych leków to dawka „uderzeniowa” wielokrotnie przekraczająca dobowe zapotrzebowanie na ten składnik, które wynosi około 50-200mcg. Warto jednak wiedzieć, że do tej pory nie obserwowano działań niepożądanych związanych ze stosowaniem dużych dawek biotyny przez dłuższy czas (jej nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z moczem). Oprócz leków z biotyną w aptekach można dostać suplementy diety zawierające witaminę B7 np. ExtraBiotin, Vitter Pure Biotyna 5000. W przypadku osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów zaleca się wybierać preparaty złożone z biotyną np. Naturell Silica Biotyna Max, Skrzypolen z biotyną Max 40+, Vitapil z biotyną, Biotin Plus Loxon, Belid SR. Jeśli przyczyną przerzedzania się czupryny nie jest niedobór biotyny, ich bogaty skład pozwoli osiągnąć lepsze efekty niż przy stosowaniu preparatów tylko z witaminą H.

Jeśli w codziennej diecie brakuje produktów bogatych w biotynę, można wprowadzić dodatkową suplementację tego składnika. Zaś w przypadku wyraźnych oznak niedoboru witaminy B7 w organizmie zaleca się wybrać lek z wysoką dawką substancji czynnej. Dodatkowo osoby, które w szczególny sposób chcą zadbać o swoje włosy, mogą do codziennej pielęgnacji włączyć kosmetyki z biotyną. W aptekach dostępne są np. szampony przeciw wypadaniu włosów Biotebal i Biotebal Men, a także kosmetyki Seboradin m.in. szampon, maska i lotion z linii przeciw wypadaniu włosów oraz szampon, maska i serum z linii z komórkami macierzystymi Seboradin FitoCell.

Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Rekomendowane produkty
Silica x 100 tabletek

Silica x 100 tabletek

36,81 zł
BIOTEBAL 5mg x 30 tabletek

BIOTEBAL 5mg x 30 tabletek

31,39 zł
Biotebal 5mg x 60 tabletek

Biotebal 5mg x 60 tabletek

60,01 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel