Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Choroba bostońska - czy jest niebezpieczna?

22.01.2015
Dolegliwości i choroby

Choroba bostońska to znana od wielu lat choroba, którą można zarazić się niezwykle łatwo. Ta jednostka chorobowa wywodzi się z Chin, gdzie od wielu lat pracuje się nad skuteczną szczepionką. Opracowano już pierwszą szczepionkę chroniącą przed jednym z głównych wirusów wywołujących tą chorobę (EV-71). Nie podjęto jednak jeszcze decyzji czy zostanie wprowadzona do sprzedaży. Choroba bostońska nie jest chorobą groźna dla życia, choć rzeczywiście wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się i ma dość nieprzyjemne objawy.

Objawy choroby bostońskiej

Choroba bostońska zwana bostonką wzbudza u rodziców mieszane uczucia. Czują strach, lęk bo to groźnie brzmiący wirus Koxackiego, szybko rozprzestrzeniający się wywołuje tę chorobę. Potem obawę, gdyż nie ma na tą chorobę leku - stosuje się leczenie objawowe. A potem ulgę, gdy dowiadują się, że choroba sama mija po około 7 dniach. Czym więc charakteryzuje się ta jednostka chorobowa?

Pierwszym niepokojącym objawem jest bardzo wysoka gorączka, która sięga czasami 40 stopni.

Kolejnym objawem są pojawiające się w określonych miejscach pęcherzyki 3-7mm, które wywołują ból i swędzenie. Charakterystycznym jest pojawienie się ich:

  • na wewnętrznej stronie dłoni i opuszkach palców
  • na podeszwie stóp
  • w jamie ustnej (język i łuki podniebienne)


Z czasem pęcherzyki powiększają się i mogą ulegać bakteryjnemu zakażeniu. Najbardziej bolesne i nieprzyjemne są pęcherzyki znajdujące się w jamie ustnej, gdyż ich obecność często wywołuje ból, niechęć do jedzenia i picia.

Okres wylęgania się choroby wynosi 4-6 dni, a pęcherzyki znikają zazwyczaj po 7-10 dniach.

Jak można się zarazić bostonką?

Bostonka to choroba dignozowana głównie u dzieci w  wieku przedszkolnym. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie mogą na nią zachorować. Choroba przenosi się drogą kropelkową lub pokarmową. Idealnym miejscem do zarażenia się wirusem są skupiska dzieci, ludzi - przedszkola, szkoły. Nawet w domu zarazić może się brat od siostry, rodzice od dziecka - wystarczy że użyją tego samego kubka lub nieumytej łyżeczki.

Jak ustrzec dziecko przed chorobą bostońską?

Choroba ta jest niezwykle zaraźliwa więc podstawą do jej uniknięcia byłoby unikać kontaktu z osobą zarażoną. Nie jest to jednak takie proste. Pozostaje więc myć ręce, buzię, nie używać tych samych sztućców.

Jak leczyć bostonkę?

Leczenie w przypadku tej choroby sprowadza się do stosowania leków usuwających objawy choroby. Czyli na gorączkę leki takie jak: paracetamol, Ibuprom Max. Na zmiany skórne można używać wodnego roztworu gencjany ale tak naprawdę leczenie wskazane jest tylko, gdy pęcherzyki ulegną nadkażeniu bakteryjnemu - wtedy należy stosować maści z antybiotykami. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe w jamie ustnej należy podawać pokarmy w postaci półpłynnej, jałowe w smaku, bez ostrych przypraw. Do picia podawać chłodną lub letnią wodę, herbatę, napary z szałwi. Płyny podawać słomką lub strzykawką.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel