Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czy ból mięśni bez wysiłku jest powodem do niepokoju?

23.09.2022

Ból mięśni najczęściej jest wynikiem urazu lub przeciążenia, ale zdarza się, że występuje bez przyczyny. Ból mięśni bez wysiłku może być objawem toczącej się w organizmie choroby, np. rozwijającej się boreliozy. Jest charakterystyczny również dla stanów osłabienia związanych z grypą. Można go łagodzić domowymi sposobami, ale jeśli się utrzymuje, konieczna jest poszerzona diagnostyka. 

Dlaczego bolą mięśnie bez wysiłku?

Ból mięśni zwykle łatwo zlokalizować, ponieważ jest to ból miejscowy, powiązany z urazem lub przeciążeniem. Zdarza się jednak, że dolegliwości mają charakter przewlekły i nawracający. Wówczas ich przyczyną mogą być, m.in.: choroby mięśni, schorzenia ogólnoustrojowe, choroby układu nerwowego, infekcje, np. przeziębienie i grypa. Wówczas dolegliwości ciężko zlokalizować, ponieważ odczuwamy je w całym ciele. Często połączone są z tkliwością skóry i jej nadmiernym reagowaniem na bodźce zewnętrzne. Bóle mięśni i stawów pojawiają się także w przebiegu różyczki, ospy wietrznej, chorób reumatycznych, ale też wspomnianej boreliozy czy tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia. Są też jednym z objawów w przebiegu niedoczynności tarczycy.

W przebiegu chorób dyskomfort dotyczy zarówno większych, jak i mniejszych partii mięśni. Bóle mięśni ud bez wysiłku, które nie są powiązane z urazem, mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Często objawem towarzyszącym jest gorączka, charakterystyczna dla rozwoju stanu zapalnego.

Jak złagodzić ból mięśni bez wysiłku?

Leczenie bólu mięśni o charakterze uogólnionym, np. przy infekcjach czy w przebiegu boreliozy lub reumatoidalnego zapalenia stawów, zależy od przyczyny, dlaczego tak ważna jest diagnostyka. Przy infekcjach sprawdzą się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które poza działaniem przeciwbólowym, wykazują działanie przeciwzapalne, więc łagodzą objawy rozwijającej się infekcji. Te, które zawierają ketoprfen zmniejszają również gorączkę. Należy pamiętać, że leki bez recepty służą do doraźnego stosowania i nie można nimi zastąpić terapii, np. w przebiegu takich chorób jak borelioza, gdzie konieczna jest antybiotykoterapia. Jeśli lekarz ustalił leczenie, chęć zażycia dodatkowego leku należy z nim skonsultować.

Jeśli jesteśmy w stanie zlokalizować bolący mięsień lub grupę mięśniową, sprawdzą się także maści z substancją czynną o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. zawierające również ketoprofen. Substancja czynna przenika wówczas przez warstwy skóry i zmniejsza objawy. Niestety ból określany w terminologii medycznej jako uogólniony jest ciężki do zlokalizowania i najlepszą farmakoterapią są przyjmowane doustnie kapsułki, tabletki lub granulat przeznaczony do rozpuszczania w wodzie. 

W przebiegu infekcji równie często odczuwany jest bólu stawów. Postępowanie jest podobne jak w przypadku dolegliwości mięśniowych. Jeśli mimo przyjmowania leków dolegliwości nasilą się, wówczas zalecana jest konsultacja ze specjalistą i poszerzona diagnostyka.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel