Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czy zaszycie alkoholowe to skuteczna metoda walki z uzależnieniem?

07.04.2023

Choroba alkoholowa jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w Polsce problem alkoholowy dotyka około 2,5 miliona osób. Co więcej, Polacy piją średnio 10,9 litrów czystego alkoholu rocznie na osobę, co plasuje nas na trzecim miejscu w Europie pod względem spożycia alkoholu. Zjawisko to powoduje nie tylko poważne problemy zdrowotne, ale także społeczne czy ekonomiczne. Leczenie alkoholizmu jest zatem niezwykle ważnym zagadnieniem. Jedną z metod, która cieszy się wysoką popularnością, jest zaszycie alkoholowe. W poniższym artykule tłumaczymy, na czym polega zabieg zaszycia alkoholowego oraz dla kogo jest on dedykowany. 

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa to mały implant medyczny, który jest wszywany pod skórę, najczęściej w okolicy pośladka lub pleców pacjenta. Zawiera on disulfiram ‒ substancję, która blokuje enzym odpowiedzialny za rozkład alkoholu w organizmie. Lek ten blokuje dehydrogenazę aldehydową, która metabolizuje aldehyd octowy ‒ toksyczną substancję powstającą w organizmie podczas rozkładu alkoholu. W obecności disulfiramu acetaldehyd nie jest rozkładany, co prowadzi do powstania nieprzyjemnych objawów zatrucia, gdy tylko pacjent wypije alkohol. Występują wtedy takie dolegliwości jak:

  • zaczerwienienie twarzy;
  • nadmierna potliwość;
  • uderzenia gorąca;
  • uczucie lęku i niepokoju;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • wzrost tętna;
  • uczucie kołatania serca.

Czy zaszycie alkoholowe to cudowna metoda leczenia alkoholizmu?

Zaszycie alkoholowe jest jednym z kilku sposobów leczenia alkoholizmu. Chociaż może pomóc w osiągnięciu długotrwałej abstynencji, należy pamiętać, że nie jest to cudowna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu. Istnieją różne czynniki, które wpływają na skuteczność tej metody, w tym chęć osoby uzależnionej do zmiany swojego zachowania i podejścia do nałogu.

Zasadniczym mechanizmem działania wszywki alkoholowej jest uniemożliwienie osobie uzależnionej sięgania po używkę ze względu na objawy, które pojawiają się po aktywacji wszywki alkoholowej. Warto jednak pamiętać, że sama wszywka nie jest w stanie rozwiązać problemu uzależnienia od alkoholu. Osoba uzależniona powinna przejść cały proces terapeutyczny, który składa się z wielu etapów, w tym terapii psychologicznej.

Specjaliści podkreślają zatem, że zaszycie alkoholowe nie powinno być stosowane jako samodzielna forma leczenia alkoholizmu. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w połączeniu z psychoterapią. Uzupełnia ją, a przede wszystkim wspiera chorego w pierwszych miesiącach jej trwania, gdy obserwuje się największy głód alkoholowy.

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? Zaufaj specjalistom z KacDoktora!

Zaszycie alkoholowe nie jest zabiegiem ciężkim czy skomplikowanym, jednak może być obarczone ryzykiem niebezpiecznego zakażenia rany. Właśnie dlatego powinno być wykonywane jedynie przez doświadczonych lekarzy chirurgów, którzy są biegli w zasadach aseptyki i antyseptyki. Jeśli szukasz sprawdzonego zaszycia alkoholowego w Warszawie, możemy polecić Ci KacDoktora. Firma ta specjalizuje się nie tylko w leczeniu kaca, ale również we wszywkach alkoholowych. W jej szeregach pracują jedynie wykwalifikowani medycy, co daje gwarancje skuteczności i bezpieczeństwa wszystkich zabiegów.

Jak skorzystać z usług KacDoktora? Wystarczy zadzwonić, by umówić dogodny termin wizyty, a pracownicy firmy zajmą się całą resztą. Zabieg zaszycia alkoholowego wykonywany jest w nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum miasta. Pacjent po wizycie może otrzymać zaświadczenie o wykonanym zabiegu, a także osłonę z antybiotyku, który zmniejsza ryzyko powikłań do minimum. Dzięki zastosowaniu rozpuszczalnych szwów chirurgicznych pacjent zwykle nie musi stawiać się na kolejną wizytę.

Długotrwałe utrzymanie abstynencji sprawia Ci problem? Wszywka alkoholowa pomoże Ci żyć w trzeźwości nawet przez najbliższy rok!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel