Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czym są zaskórniki i jakie są ich rodzaje?

23.02.2021
Czym są zaskórniki i jakie są ich rodzaje?

Zaskórniki to wykwity niezapalne, które są dość częstym problemem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się głównie w okresie dojrzewania, jednak również i osoby starsze mogą się z nimi zmagać. 

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki inaczej są nazywane wągrami. To wykwity, które powstają z powodu nadprodukcji tłuszczu przez gruczoły łojowe albo nieodpowiedni proces złuszczania się naskórka. Zdarza się również, że pojawiają się przez niewłaściwą pielęgnację skóry, w wyniku czego sebum zatyka ujścia mieszków włosowych. Tym samym tworzą się wspomniane zaskórniki, występujące w dwóch rodzajach.

Zaskórniki, wbrew pozorom, nie są problemem tylko i wyłącznie osób młodych, będących w okresie dojrzewania. To wykwity, które potrafią pojawić się w każdym wieku. U niektórych dorosłych pojawiają również i na plecach. Pomimo że nie zawsze są widoczne, nie należy ich lekceważyć.

Jak powstają zaskórniki?

Jak już wcześniej wspomniano, zaskórniki mogą pojawiać się z dwóch powodów. Po pierwsze, przez nadprodukcję tłuszczu przez gruczoły łojowe albo ze względu na niewłaściwą pielęgnację związaną ze złuszczaniem się martwego naskórka. Jako że komórki, które rogowacieją oraz wydzieliny łojowe prowadzą do zatkania ujścia mieszków włosowych, dochodzi do pojawiania się wspomnianych zaskórników. Te natomiast występują w dwóch rodzajach - jako zamknięte (białe) albo otwarte (czarne).

Zwykle pojawiają się na nosie, co jest dodatkową komplikacją, ponieważ są łatwo widoczne. Zdarza się jednak także, że znajdują się na plecach, klatce piersiowej albo innych obszarach twarzy, Niestety, ich nieestetyczny wygląd to nie wszystko, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że prowadzą do bakteryjnego nadkażania, a to natomiast do powstawania brzydkich, ropnych krost.

Warto równocześnie wspomnieć, że często przyczyną ich powstawania jest spożywania produktów, które zmieniają pH skóry. Wśród dań, które mogą do tego doprowadzić wymienia się tłuste potrawy, orzechy czy spożywana w zbyt dużych ilościach czekolada. Ryzyko pojawienia się zaskórników zwiększa się przy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków oraz złej pielęgnacji skóry.

Rodzaje zaskórników

W rzeczywistości wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników, to jest zamknięte oraz otwarte. Zaskórniki zamknięte najczęściej pojawiają się w formie niewielkich rozmiarów wyprysków w białym kolorze. Powstają z powodu zamknięcia gruczołów przez komórki rogowaciejącego naskórka. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ przypominają białe punkciki. Często jednak przyjmują nieco inną formę. Prosaki wielkości główki szpilki przede wszystkim występują na policzkach, czole oraz w okolicach oczu.

Zaskórniki otwarte są bardzo charakterystyczne, ale jednocześnie właśnie one najbardziej nam przeszkadzają. Wszystko dlatego, że przybierają charakterystyczne, ciemne zabarwienie. Często są to czarne punkty, które nazywamy wągrami. Przyczyną ich powstawania jest zbieranie się nadmiaru łoju oraz tkanek martwego naskórka w ujściach gruczołów. Za czarny kolor odpowiedzialny jest proces utleniania oraz nadkażenia spowodowane bakteriami.

Jak usunąć wągry?

Istnieje sporo sposobów, które pozwalają usunąć zaskórniki. Gros z nich to metody domowe, jednak można również skorzystać z bardziej specjalistycznych, na przykład z gabinetów kosmetycznych.

W przypadku metod domowych, konieczne jest zastosowanie kosmetyków do mycia ceny zanieczyszczonej. Należy wybrać te, które zawierają przede wszystkim substancje łagodzące, a także nawilżające oraz antybakteryjne. Zaskórniki można spróbować usunąć kremami złuszczającymi, które zapobiegają zatykaniu się porów. Świetnym sposobem może okazać się także zastosowanie maseczek na bazie glinek, które ściągają skórę, a następnie wygładzają ją.

Gabinety kosmetyczne oferują ponadto specjalne usługi, które mają na celu usunięcie wszystkich zaskórników. Najczęściej stosują one preparaty rozpulchniające, które poddają cerę działaniu pary, a następnie dochodzi do ręcznego wyciskania wszystkich wągrów. Na końcu kosmetyczka zakłada maseczkę ściągającą. Dużym uznaniem cieszy się peeling kawitacyjny, który oczyszcza skórą przez zastosowanie ultradźwięków. Innymi metodami są: laser, mikrodermabrazja oraz jonofreza.

Co powoduje zaskórniki?

Chcąc uniknąć i ograniczyć powstawanie zaskórników, warto wyeliminować środków, które posiadają w swoim składzie między innymi silikon, olej parafinowy, wazelinę, a także preparaty zawierające alkohol etylowy lub denaturowany.

Kaszka na twarzy, czym jest i jak się jej pozbyć?

Często w wyniku zaskórników pojawia się tak zwana kaszka na twarzy. Wygląda on jak grysik. Można się jej pozbyć na wiele sposobów, ale wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny jej powstania. Po pierwsze, jeśli powodem jest alergia, koniecznie należy wyeliminować składnik, który ją wywołuje. Jeśli natomiast kaszka jest związana ze zmianami trądzikowymi, konieczne jest leczenie specjalistyczne. Efektem bowiem mogą być ciąża, stres, okres dojrzewania, nieprawidłowa dieta, menopauza lub problemu hormonalne. 

Reasumując, zarówno kwestię zaskóników, jak i kaszki warto skontaktować się z lekarzem lub kosmetologiem. Można również zajrzeć na stronę poprostuzdrowo.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane produkty

pixel