Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Dobry zakład opieki dla osób starszych – na co zwrócić uwagę?

13.11.2023

Starzenie się populacji jest globalnym trendem, który ma ogromny wpływ na społeczność i gospodarkę. Coraz częściej stajemy – i stawać będziemy – przed pytaniem: jaki zakład opieki wybrać dla rodzinnego seniora, który wymaga codziennej kontroli? Oto, na co zwrócić uwagę w takim przypadku. Mówimy tu o niewątpliwym wyzwaniu pokoleniowym i społecznym. W Polsce, podobnie jak w innych krajach rozwiniętych, obserwuje się znaczący wzrost odsetka osób starszych. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, odsetek osób w wieku 60 lat i więcej wzrósł; dodatkowo kolejne lata będą czasem utrzymywania się tego trendu. Nie ma więc wątpliwości, iż niezbędna jest potrzeba zapewnienia odpowiedniej opieki tej grupie wiekowej. 

Co powinien mieć wysokiej jakości zakład opieki senioralnej?

Podstawą musi być – co naturalne - dostęp do opieki medycznej. Zakład powinien zapewniać stały dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego, w tym lekarzy specjalistów, pielęgniarek oraz opiekunów. Tego typu prywatna opieka medyczna musi zostać opracowana pod kątem potrzeb osób starszych. Zakład powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt medyczny, umożliwiający monitorowanie stanu zdrowia i szybką interwencję w nagłych wypadkach.

Niezbędna jest też szeroko rozumiana infrastruktura dostosowana do potrzeb seniorów. Tu wymienić można np. odpowiednie przygotowanie pomieszczeń - powinny być przestronne, bezpieczne i łatwo dostępne, z uchwytami bezpieczeństwa, szerokimi korytarzami i bez progowymi wejściami. Ważne jest także dostosowanie łazienek do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Z jednej strony rehabilitacja, z drugiej – psychologia

Na potrzeby seniorów trzeba spojrzeć dwojako: od strony potrzeb ciała, ale też psychologii. Zakład musi zapewniać programy rehabilitacyjne - dobre centrum dla seniorów powinno oferować programy rehabilitacji, które pomagają w utrzymaniu lub poprawie sprawności fizycznej i umysłowej seniorów.

Niemniej ważne jest szeroko rozumiane wsparcie psychologiczne. To nie tylko zapewnienie dostępu do psychologów i terapeutów zajęciowych; duże znaczenie odgrywać będzie bowiem kompleksowe działanie ośrodka tak, by jego mieszkańcy mogli radzić sobie ze zmianami życiowymi i zdrowotnymi.

Coraz ważniejszy okazuje się też plan opieki indywidualnej. Ośrodki opieki nad seniorami muszą zakładać personalne podejście do każdej osoby - z uwzględnieniem osobistej historii medycznej, preferencji i potrzeb. Tu niezbędny będzie oczywiście stały dostęp do specjalistów takich jak kardiolog, geriatra, neurolog czy urolog – a więc profesji, które zapewniają prywatne pakiety medyczne.

Warto też spojrzeć na komfort jesieni życia. Przykładem jest żywienie; posiłki powinny być zbilansowane, dostosowane do dietetycznych potrzeb seniorów, a także być w stanie zaspokoić specjalne wymogi dietetyczne.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel