Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy

09.06.2020
Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy

Nie jest tajemnicą, że jednym z sekretów kobiecej urody są piękne i długie rzęsy. Ich charakterystyczny, pociągający kształt już od wieków przyciągał mężczyzn, którzy dostrzegali w nich kwintesencję piękna. Nic zatem dziwnego, że wiele kobiet w szczególny sposób dba o nie, stawiając na ich wydłużenie, wzmocnienie i oczywiście pogrubienie.

Efekty te nie byłyby możliwe bez codziennej pielęgnacji. Ta zaś wymaga odpowiedniej samodyscypliny, wiedzy i odrobiny doświadczenia. Nasze babcie znały wiele domowych sposobów na ich wydłużenie. W poniższym artykule przedstawione zostaną najciekawsze z nich, wraz z krótkim opisem podstawowych czynności pielęgnacyjnych.

Domowe sposoby na odżywienie rzęs

Na wstępie niniejszego zestawienia należy zauważyć, że domowe metody odżywiania skupiają się przede wszystkim na pielęgnacji i regeneracji włosa. Nie są one niestety tak skuteczne w kontekście wydłużania włosków, gdyż do tego celu najlepiej nadają się substancje sztuczne a zwłaszcza bimatoprost. Poradnik na temat odżywek do rzęs znajdziesz na kowalezdrowia.pl/odzywka-serum-do-rzes, w dalszej części skupimy się wyłączenie na niedrogich, domowych sposobach. Warto z nich korzystać w celu wzmocnieniu włosów oraz dla podtrzymania efektów uzyskanych po stosowaniu serum. 

Oliwa z oliwek na rzęsy

Substancja o bardzo dużej gęstości, którą stosuje się dokładnie tak samo, jak serum do rzęs. W tym celu nakłada się odrobinę oliwy na starą szczoteczkę, po czym rozprowadza się ją po włosach rzęs od nasady aż po same końce.

Podczas stosowania oliwy z oliwek warto zwrócić uwagę na to, by jej ilość była możliwie jak najmniejsza. Nadmiar oliwy może spłynąć do oka, wywołując dość silną reakcję zapalną. Oliwę z oliwek stosuje się na oczyszczone rzęsy, najlepiej tuż po wieczornym demakijażu. Zabieg należy powtarzać przez około 30 dni.

Wazelina na rzęsy

Substancja o wręcz zaskakujących właściwościach. Po pierwsze, doskonale trzyma wodę, umożliwiając tym samym nawilżenie struktury włosa. Po drugie, jest bogata w witaminę A, która ma zbawienny wpływ na kondycję i strukturę włosków. Wreszcie po trzecie, wazelina posiada dosyć gęstą strukturę.

Pielęgnacją wazeliną jest znacznie bezpieczniejsza niż stosowanie oliwki, gdyż nie spływa ona po powierzchni rzęs. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wazelina (stosowana na noc) nie zlepia się w charakterystyczne grudki, które trzeba byłoby usuwać nad ranem. Substancję należy stosować analogicznie do serum, delikatnie rozprowadzając ją po powierzchni włosa.

Zielona herbata do pielęgnacji rzęs

O jej właściwościach zdrowotnych słyszał już chyba każdy. Nic w tym dziwnego. Zielona herbata jest bowiem prawdziwą "kopalnią" antyoksydantów, czyli substancji odpowiedzialnych za spowolnienie procesu starzenia się skóry i wytworów naskórka. Ponadto zielona herbata utrzymuje na włoskach rzęs specjalną warstwę ochronną, chroniącą je przed działaniem promieniowania UV i uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak stosować zieloną herbatę do pielęgnacji rzęs? Najlepiej wykorzystać w tym celu jedną torebkę, której zawartość wsypujemy do ciepłej wody (nie może się gotować). Tak przygotowaną miksturę nakłada się na powierzchnię włosa, stosując dokładnie taki sam sposób jak w dwóch powyższych punktach. Zabieg należy powtarzać przez około 30 dni.

Balsam do pielęgnacji rzęs

Preparat, który odgrywa ogromną rolę w trakcie pielęgnacji rzęs. Powód jest prosty: zawiera on mnóstwo witamin, środków odżywczych i wody, dzięki którym struktura włosów rzęs jest nie tylko wzmocniona i odżywiona, ale też i nawilżona. Balsamy pielęgnacyjne posiadają ponadto w swoim składzie antyoksydanty, które są odpowiedzialne za spowolnienie procesu starzenia się i wypadania włosków.

Jak stosować taki balsam? Najlepiej niewielką jego ilość (może być to balsam do ust) delikatnie wmasowywać w strukturę włosa. Należy pamiętać, by czynność tą wykonywać przy zamkniętej powiecie i z wykorzystaniem palców. Tak jak w przypadku powyższych zabiegów, również i ten należy powtarzać codziennie wieczorem i to najlepiej przez 30 dni z rzędu.

Olejek rycynowy na rzęsy

Kolejny sprawdzony sposób na pielęgnację rzęs. Zawiera on mnóstwo witamin, odżywia i nawilża włoski, ale też skutecznie regeneruje ich strukturę. Na uwagę zasługuje też fakt, że olej ten zawiera mnóstwo tłuszczów, które tworzą powłokę ochronną wokół rzęs. Mimo oczywistych korzyści, jego stosowanie ma też swoje wady. Olej rycynowy ma tendencję do sklejania się i tworzenia na powierzchni włosa charakterystycznych grudek. Dlatego należy go nakładać w bardzo małych ilościach i - najlepiej - mniej więcej co 2 - 3 dni.

Pielęgnacja ta może odbywać się w połączeniu z metodami opisywanymi powyżej. Już po około 30 dniach stosowania powinny się pojawić pierwsze, korzystne efekty w postaci grubszych i mocniejszych rzęs.

Maseczka do rzęs - odżywczy sposób na wzmocnienie ich kondycji

Kondycję rzęs można również wzmocnić poprzez stosowanie domowej produkcji maseczek, które następnie nakłada się na rzęsy i pozostawia na noc. Poniżej krótki przepis na taką maseczkę, wraz z dokładnym opisem stosowania.

W celu przygotowania takiej maseczki, należy się zaopatrzyć przede wszystkim w:

  • masło kosmetyczne (idealne będzie masło shea),
  • lanolinę,
  • olej (może być to olej ze słodkich migdałów).

W celu sporządzenia mikstury należy połączyć ze sobą masło kosmetyczne, lanolinę i olej migdałowy w proporcjach 1:1:3, dzięki czemu będzie ona posiadała odpowiednią konsystencję. Należy pamiętać, by przed przygotowaniem preparatu rozpuścić lanolinę i masło shea w kąpieli wodnej, gdyż ich struktura jest bardzo twarda. Gdy obydwa składniki będą już przygotowane, należy dodać do nich wybrany olej a następnie wszystko dokładnie wymieszać.

Przygotowaną w ten sposób maseczkę należy rozrobić palcami i nałożyć ją bezpośrednio na rzęsy. W celu zwiększenia skuteczności mikstury zaleca się jej pozostawienie na noc. Uwaga! Maseczka nie zasycha przez noc.

Proste zasady pielęgnacji rzęs - o czym pamiętać i czego się wystrzegać

Odżywienie rzęs i ich pielęgnacja za pomocą wybranych środków (domowych lub dostępnych w sprzedaży) to proces, który nie ogranicza się wyłącznie do stosowania ściśle określonych substancji i preparatów. Kondycja rzęs zależy również od przestrzegania kilku istotnych kroków.

  1. Jeśli korzystamy z maskary, to warto ją wymieniać po upływie około 3 miesięcy od otwarcia opakowania. Zawarte w niej składniki ulegają z biegiem czasu różnym zjawiskom chemicznym, co oczywiście może doprowadzić do powstania różnych stanów zapalnych i schorzeń.
  2. Tusze do rzęs lub preparaty pochodzenia "domowego" należy usuwać z powierzchni rzęsy możliwie jak najdelikatniej. Pod żadnym pozorem nie należy ścierach ich mechanicznie. W celu dokładnego oczyszczenia okolic rzęs należy zastosować płyn micelarny, którym nasącza się wacik przykładany następnie do oka.
  3. Nie należy stosować cudzych maskar i tuszy do rzęs. W trakcie takiej "pielęgnacji" znacznie wzrasta ryzyko zakażenia i - w konsekwencji - wizyty u lekarza dermatologa, wraz z finalnym wypadnięciem części włosków.
  4. Stosując wybrane zabiegi pielęgnacyjne, należy obowiązkowo uzbroić się w cierpliwość. Długi cykl życia włosa powoduje wydłużenie aktywnej fazy odżywiania. Dlatego pierwsze efekty stosowania wybranych metod można zauważyć dopiero po około 30 - 50 dniach od rozpoczęcia kuracji.
  5. Nie wolno nadużywać sztucznych rzęs, ograniczając ich stosowanie wyłącznie do najważniejszych okazji. Późniejsze ich zdejmowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wyrywania naturalnych włosków, a w konsekwencji - przerzedzenia rzęsy.
  6. Przemywając twarz wodą warto postawić na zimne kąpiele, które pobudzają naczynia krwionośne do aktywniejszej pracy i lepszego odżywienia skóry w okolicach rzęs. Opcjonalnie można też zadbać o przemywanie wodą mieszaną, to jest raz ciepłą a raz zimną. Mycie twarzy wyłącznie wodą ciepłą rozleniwia skórę i osłabia strukturę rzęs.
  7. Skuteczna pielęgnacja rzęs jest zależna również od demakijażu. Musi być on wykonany dokładnie, gdyż pozostający na powierzchni włosków (i skóry) tusz, może wywołać stany zapalne i osłabić strukturę włosa. Demakijaż warto zrobić przed snem, jednocześnie nie zapominać o odpowiednim odżywieniu rzęs.

Pielęgnacja rzęs a codzienna dieta

Wielu dietetyków i dermatologów uważa, że wygląd rzęs mówi bardzo dużo o naszym aktualnym stanie zdrowia. Dlatego kobiety chcące poprawić ich wygląd, mogą zadbać o odpowiednią - i najlepiej naturalną - suplementację.

Co jeść, by mieć gęste rzęsy? Najlepiej dużo owoców i warzyw. Warto postawić na cytrusy, które zawierają mnóstwo antyoksydantów. W diecie powinno się również sporo marchwi, sałaty i warzyw strączkowych. Chcąc zadbać o rzęsy, można też zainwestować w wywary ziołowe.

Dobrą praktyką jest spożywanie naparu z pokrzywy i skrzypu. W sklepach i aptekach można znaleźć mieszanki oparte na tych dwóch roślinach. Chcąc zadbać o odpowiednią kondycję rzęs, nie należy dokładnie "trzymać się" codziennego zapotrzebowania na witaminy i mikroelementy, gdyż wytwory naskórka otrzymują ich stosunkowo mało.

Podsumowanie

Stosowanie domowych metod odżywiania i pielęgnacji rzęs nie musi prowadzić do rezygnacji z gotowych produktów dostępnych w sprzedaży. Zaletą tych ostatnich jest wielopłaszczyznowe i bezpośrednie oddziaływanie na strukturę włosa. Poza tym zawierają one bimatoprost, który bardzo skutecznie wydłuża okres wzrostu rzęs.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel