Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Domowe sposoby na zatoki - 5 skutecznych metod

12.12.2022
Dolegliwości i choroby

Zatkane zatoki to częsty problem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Objawy zapalenia zatok są uciążliwe i mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zatkany nos, obfity katar i charakterystyczny ból głowy nasilający się przy schylaniu to najczęściej pojawiające się dolegliwości. Niezależnie od przyczyny zapalenia zatok (może być nią alergia, bakterie, wirusy lub grzyby) warto wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na zatoki? 

Spis treści:

domowe sposoby na zatoki

Okłady na zatoki, czyli nagrzewanie zatok 

Jedną z najlepszych metod na chore zatoki są ciepłe kompresy, przy czym od razu trzeba przestrzec przed tym, aby pod żadnym pozorem nie robić zbyt gorących okładów. Po pierwsze wcale nie będą działać szybciej, po drugie mogą doprowadzić do poparzenia skóry! Ciepło zadziała na zatkane zatoki udrażniająco, pomoże rozrzedzić wydzielinę i przyspieszy jej usuwanie, przez co szybko przyniesie ulgę. Trzeba jeszcze pamiętać o jednej rzeczy! Po rozgrzaniu zatok przez kilka godzin nie można wychodzić na zewnątrz, szczególnie gdy na dworze jest zimno. 

Jak i z czego przygotować okłady na zatoki? Bardzo szybkim sposobem jest użycie rozgrzanego ręcznika (można go ogrzać na gorącym kaloryferze) i położenie go na czoło oraz nasadę nosa. Można również kupić kompres hydrożelowy do podgrzewania w gorącej wodzie lub kuchence mikrofalowej. Najskuteczniej zadziała jednak kompres z soli jodowo-bromowej, którą można kupić w każdej aptece. Kilka łyżek soli (można do niej również dodać trochę ziaren gorczycy lub grochu) wystarczy podgrzać na suchej patelni lub w piekarniku (około 60st. C), a następnie wysypać na płócienną ściereczkę, zawinąć i położyć na czole (sól można też wsypać do czystej skarpety). Oprócz efektu rozgrzania dodatkową korzyścią będą unikalne właściwości zawartych w soli minerałów, które wspomogą i przyspieszą oczyszczanie nosa zarówno z nagromadzonej wydzieliny, jak i bakterii. 

Inhalacje na zatoki, czyli nawilżanie i oczyszczanie dróg oddechowych 

Zatkane zatoki odczują również szybką ulgę po zabiegu inhalacji. Tak jak okłady na zatoki również inhalacja pomaga udrażniać drogi oddechowe, przyspiesza usuwanie zalegającej wydzieliny, dzięki czemu lepiej się oddycha, zmniejsza też ucisk w okolicach nosa i łagodzi pulsujący zatokowy ból głowy. Dodatkowo nawilża śluzówkę górnych dróg oddechowych. Inhalacja na zatoki powinna być wykonywana codziennie przez kilka dni (zwykle około tygodnia). Do miski z gorącą wodą (około litra) należy dodać kilka kropel olejku eterycznego, a także kilka łyżek soli kuchennej lub morskiej. Najlepsze olejki eteryczne polecane na chore zatoki to olejek sosnowy, lawendowy, eukaliptusowy, majerankowy i z drzewa herbacianego. Inhalacja na zatoki może także być przeprowadzona z użyciem ziołowego naparu, np. z rumianku, szałwii lub mięty. Można też użyć leku Amol, który jest odpowiedni nie tylko do przygotowywania inhalacji (jedna łyżka Amolu na litr gorącej wody), ale również do nacierania skroni i czoła (kilka kropli warto delikatnie wetrzeć w skórę). 

Po przygotowaniu roztworu należy pochylić się nad parującą miską, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać lecznicze opary przez około 10 minut. Podczas wykonywania inhalacji należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa, nie można trzymać twarzy zbyt blisko gorącej wody, aby się nie poparzyć. Nie należy także otwierać oczu, gdyż może to spowodować podrażnienie spojówek. Co ciekawe, jako naturalne preparaty do inhalacji zatok wykorzystuje się także rozgniecione ząbki czosnku, świeżo starty korzeń chrzanu lub rozkrojoną cebulę. Zawarte w nich substancje aktywne pomagają udrożnić nos, a także zwalczają wirusy i bakterie. 

Dla dzieci lepszym rozwiązaniem niż miska z parującą wodą będzie nebulizator. Takie urządzenie będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które często mają zatkane zatoki. Jakie preparaty do inhalacji można stosować w nebulizatorze? W aptece warto kupić roztwór soli fizjologicznej, np. z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny. 

Preparaty apteczne na zatoki, czyli działanie na bolące zatoki od wewnątrz 

Choć domowe sposoby na zatoki skutecznie łagodzą objawy, czasem mogą nie wystarczać i konieczne jest zastosowanie preparatów aptecznych. Jakie leki na zatoki są polecane? Najczęściej chorzy stosują środki przeciwbólowe, gdyż ból głowy związany z zapaleniem zatok bywa bardzo uciążliwy. Zwykle najlepiej sprawdzają się leki z ibuprofenem lub paracetamolem. Można również sięgnąć po specjalne leki na zatoki z pseudoefedryną. Warto ponadto wypróbować ziołowe tabletki na zatoki z roślinnymi wyciągami (takie jak np. Sinupret), np. z ziela Andrographis paniculata, kwiatu dziewanny drobnolistnej, korzenia pelargonii afrykańskiej, kwiatu pierwiosnka lekarskiego, ziela werbeny pospolitej, kwiatów bzu czarnego i ziela tymianku. 

Osoby, które często mają zatkane zatoki, powinny pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Picie odpowiedniej ilości płynów pomaga rozrzedzać wydzielinę, dzięki czemu łatwiej można ją usuwać. Zaleca się pić około 3 litry płynów dziennie (głównie wodę, a ponadto ziołowe napary z rumianku, szałwii, tymianku oraz rozgrzewające herbatki z imbirem, sokiem malinowym i miodem). Należy natomiast unikać alkoholu, napojów energetycznych i kawy, mogą one sprzyjać np. odwodnieniu. 

Płukanie zatok, czyli usuwanie zalegającej wydzieliny 

Płukanie zatok to zabieg niezwykle skuteczny i dość prosty do wykonania, choć niektóre osoby mogą czuć opór przed wlewaniem sobie płynów do nosa, jednak efekty z pewnością wynagrodzą początkowy dyskomfort. Poprzez płukanie zatok można usunąć z zatok i nosa całą wydzielinę wraz z zanieczyszczeniami, alergenami i drobnoustrojami. Zabieg pomaga też utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia śluzówki. Obecnie w aptekach można kupić specjalne zestawy do irygacji, które zawierają irygator (butelkę z „dziubkiem”) oraz saszetki z proszkiem do przygotowywania roztworu. Alternatywą dla płukania zatok są wody morskie do nosa w postaci aerozolu, które również oczyszczają drogi oddechowe z wydzieliny i nawilżają błonę śluzową. 

Jak przyprowadzić irygację zatok? Najpierw należy przygotować roztwór w butelce. Następnie należy przechylić głowę pod kątem około 45 stopni, co ułatwi płukanie – płyn bez problemów dotrze tam, gdzie trzeba. Roztwór należy ostrożnie wlewać do jednej dziurki (tej znajdującej się na górze), następnie wyleci on przez dolną dziurkę. Czynność powtórzyć, przechylając głowę w drugą stronę. Podczas zabiegu jest ważne, aby cały czas oddychać przez usta! 

Spanie z uniesioną głową, czyli ułatwianie spływania wydzielinie 

Jako skuteczne domowe sposoby na zatoki należy również wymienić odpoczynek i sen. Niestety w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, w przebiegu których nos zatkany jest zalegającą wydzieliną, nie jest łatwo oddychać w pozycji leżącej. Gdy chore zatoki utrudniają sen, należy po prostu podłożyć pod głowę więcej poduszek. Dzięki temu, że głowa będzie uniesiona, odpływ wydzieliny z zatok będzie przebiegał sprawniej. Dodatkowo przed pójściem spać trzeba wywietrzyć sypialnię, a także zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. 

Domowe sposoby na zatoki dobrze radzą sobie z większością objawów zapalenia, choć nie zwalczają przyczyn choroby. Jeśli okłady na zatoki, preparaty do inhalacji i tabletki na zatoki nie przynoszą ulgi, trzeba koniecznie umówić się na wizytę u lekarza. Brak poprawy może być związany np. z tym, że infekcja ma podłoże bakteryjne, a wtedy należy rozpocząć antybiotykoterapię.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane produkty

pixel