Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Eko wyprawka dla przyszłej mamy -- wielorazowe wkładki laktacyjne

26.05.2021
Eko wyprawka dla przyszłej mamy -- wielorazowe wkładki laktacyjne

Wielorazowe wkładki laktacyjne w ostatnich latach szturmem podbiły rynek artykułów przeznaczonych dla kobiet karmiących piersią. Nowość została przyjęta entuzjastycznie, bowiem wkładki wielokrotnego użytku uzupełniły eko wyprawki przyszłych mam. W poniższym wpisie przybliżamy, jak używać tego typu wkładek laktacyjnych i dlaczego warto je wybrać.

Do czego służą wkładki laktacyjne? 

Zastosowanie wkładek laktacyjnych jest proste - mają one chronić odzież przed nagłym wypływem mleka z piersi kobiety. Sytuacje, w których na bieliźnie pojawiają się nieestetyczne plamy, są dla wielu pań krępujące, dlatego warto im zapobiegać. Wystarczy wykorzystać wkładkę, czyli bawełniany lub bambusowy krążek o uniwersalnym rozmiarze, który ma bardzo dobre właściwości chłonne. 

Oprócz działania ochronnego, wkładki laktacyjne pełnią też inną funkcję. Stanowią dobre podparcie dla piersi, które w czasie laktacji mogą być obrzmiałe i ciężkie. Stanik zostaje wypełniony, biust jest lepiej ustabilizowany i poprawia się jego wygląd. Dodatkowy materiał to również ochrona przed zimnem oraz zmniejszenie ryzyka podrażnień brodawek. 

Wkładki laktacyjne wielorazowego użytku Lansinoh 

Zalety wielorazowych wkładek laktacyjnych 

Wkładki wielorazowe to ekologiczna alternatywa dla wkładek jednorazowych. Produkowane są z organicznej bawełny lub wełny, można je prać w pralce razem z innymi ubrankami dziecięcymi i wygodnie suszyć. Przykładem wkładki laktacyjnej wykonanej z włókien roślinnych są wielorazowe modele Lansinoh, które możemy nabyć na przykład w BabyBoom - https://babyboom.net.pl/category/karmienie-mama-wkladki-laktacyjne.

Co przemawia na korzyść wkładek wielokrotnego użytku? Przede wszystkim ich praktyczność - mama nie musi martwić się, iż pewnego dnia zabraknie jej wkładek. Wkładki wielorazowe to także oszczędność pieniędzy. Choć początkowy koszt zakupu produktów wielorazowego użycia jest wyższy niż cena artykułów jednorazowych, ponosi się go tylko raz. Wkładki jednorazowe szybko będą się zużywały i trzeba będzie dokupywać nowe opakowania. W przypadku eko wkładek wystarczy mieć ich kilka i prać na przemian. 

Korzystając z artykułów, które można wykorzystać wiele razy, nie generujemy dużej ilości śmieci i nie zanieczyszczamy środowiska. Mamy też pewność, iż są one wykonane z bezpiecznych materiałów przeznaczonych dla delikatnej i wrażliwej skóry. 

Muszle laktacyjne Avent 

Jakie wkładki laktacyjne wybrać? 

Jeśli zdecydujemy się na wkładki wielorazowe, sprawdźmy ich cechy, w tym rodzaj materiału, stopień chłonności, kształt i grubość. Wkładki powinny mieć dobre właściwości absorpcyjne, chronić przed przeciekaniem i pozwolić skórze oddychać. Bawełna, wełna organiczna, dzianina bambusowa oraz frota bambusowa to materiały, które nie uczulają, dlatego tego typu wkładki może bez obaw stosować praktycznie każda kobieta. 

Jak często zmieniać wkładki laktacyjne? 

Aby zachować pełną higienę, wkładki laktacyjne powinny być wymieniane za każdym razem, gdy zrobią się mokre. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą prowadzić do powstawania infekcji. Szczególną uwagę powinno się zachować w sytuacjach, gdy naskórek w okolicach brodawek jest uszkodzony, ponieważ może stanowić wrota dla drobnoustrojów. Częstsza zmiana wkładek prawdopodobnie będzie konieczna w okresie letnim, kiedy organizm bardziej się poci. 

Jak dbać o wkładki wielorazowe, by móc korzystać z nich jak najdłużej? Należy je moczyć w zimnej wodzie, a następnie prać (najlepiej w woreczku) w temperaturze określonej przez producenta - zazwyczaj jest to 30, 40 lub 60 st. Celsjusza. Jedynie wkładki wełniane nie wymagają każdorazowego prania.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane produkty

pixel