Glukometr - czyli, jak i czym zmierzyć poziom cukru w domu

19.08.2020
Porady farmaceuty
Glukometr - czyli, jak i czym zmierzyć poziom cukru w domuDla osób cierpiących na cukrzycę glukometr stanowi niezbędny i podstawowy sprzęt do samokontroli poziomu glukozy we krwi. Jak zmierzyć poziom cukru i który glukometr wybrać wśród wielu różnych dostępnych na rynku? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup.

Do czego służy glukometr i jak zmierzyć poziom cukru

Zacznijmy od małego wprowadzenia i wyjaśnienia, czym w ogóle jest glukometr i w jakim celu jest używany? Glukometr jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem służącym do pomiaru poziomu glukozy we krwi. Do badania konieczne jest pobranie z opuszka palca lub innego alternatywnego miejsca na ciele – jeśli posiadany model glukometru na to pozwala – maleńkiej próbki krwi i umieszczenie jej bezpośrednio na pasku testowym kompatybilny ze sprzętem (niektóre modele sprzedawane są w zestawach, do których oprócz samego aparatu producenci dołączają także lancety i wzorcowe paski testowe).

Wynik otrzymujemy szybko, a pomiar jest precyzyjny i daje dobry obraz kontroli cukrzycy w warunkach domowych. Glukometr nie jest zabawką, nie należy także do obowiązkowego sprzętu w domowej apteczce, dlatego powinien być stosowany zgodnie z przeznaczeniem jako profesjonalne i przydatne urządzenie do samokontroli poziomu cukru we krwi w przebiegu cukrzycy i w profilaktyce przeciwcukrzycowej. Glukometr sam w sobie nie jest ciężki ani duży, a mimo to potrafi naprawdę wiele i może okazać się sprzętem na wagę zdrowia, a nawet życia!

Gdzie kupić dobry glukometr?

Jak zmierzyć poziom cukru i gdzie kupić dobry glukometr? Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, a kupno aparatu do pomiaru poziomu glukozy we krwi nie wymaga zlecenia lekarza ani recepty. Aparaty do pomiaru glukozy we krwi sprzedawane są w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także w sklepach medycznych. Warto tego rodzaju sprzęt kupować w sprawdzonych i zaufanych miejscach, gdzie personel potrafi wyjaśnić działanie, przedstawić dostępne modele i dopasować sprzęt do potrzeb pacjenta.

Najlepszy glukometr, czyli jaki?

W zależności od modelu glukometr kosztuje od kilkunastu do kilkuset złotych. Najnowsze i jednocześnie droższe modele aparatów, posiadają atrakcyjny design i wiele ciekawych funkcji i tu przykładem może być glukometr ABRA SMART BT. Jest to sprzęt stworzony z wykorzystaniem technologii biosensorycznej z możliwością komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. Aparat ten posiada funkcje alarmowe: 4 alarmy dobowe, alarm hiperglikemii i hipoglikemii oraz możliwość oznaczenie pomiaru przed i po posiłku. Inną propozycją godną uwagi, może być glukometr Accu-Chek Performa, lub glukometr iXELL, który wyposażono w technologię 60/90 AVG – czyli odczyt średniej z 60 i 90 dni, która pomaga oszacować HbA1c (poziomu hemoglobiny glikowanej ), co świetnie sprawdza się w profilaktyce powikłań cukrzycy.

Dodatkowo model ten wyposażony został w funkcję automatycznego wyrzutu paska i funkcję pamięci. Na rynku dostępne są także glukometry z funkcją głosowego odczytu wyniku pomiaru – przydatna opcja dla osób niedowidzących oraz aparaty współpracujące z pompą insulinową u osób z bardzo zaawansowaną cukrzycą. Warto podkreślić, że wybór tańszego modelu nie oznacza wybór gorszego sprzętu. Wszystkie urządzenia tego typu charakteryzują się szybkim i precyzyjnym pomiarem, czego dowodem jest chętnie wybierany i bardzo popularny glukometr Diagnostic Gold System sprzedawany w zestawie oraz glukometr One Touch Select Plus Flex z dużym, czytelnym wyświetlaczem. Do każdego zakupionego aparatu dołączona jest ulotka informacyjna z pełnym
i profesjonalnym opisem jak zmierzyć poziom cukru i innymi cennymi wskazówkami odnoszącymi się do poprawnego pomiaru.

Glukometr za darmo? – tak, ale nie dla wszystkich!

Niektórym pacjentom, u których zdiagnozowano cukrzycę tupu I lub II przysługuje darmowy aparat do pomiaru cukru we krwi. Darmowe aparaty można otrzymać w poradni diabetologicznej lub w aptece – w tym celu należy wypełnić specjalny formularz informacyjny. Darmowe glukometry przekazują producenci, z tego powodu pacjenci decydujący się na odbiór bezpłatnego aparatu nie mają możliwości wyboru i dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Gratisowe aparaty do pomiaru glukozy we krwi nie przysługują kobietom z cukrzycą ciążową i osobom ze stanem przedcukrzycowym.

Paski do pomiaru glukozy – jak kupić?

Do przeprowadzenia badania poziomu cukru we krwi niezbędny jest glukometr, lancet do nakłucia opuszka palca oraz kompatybilne z aparatem paski pomiarowe – oznacza to, że producenci glukometrów posiadają także w swojej ofercie pasujące do aparatu paski pomiarowe sygnowane tą samą nazwą co aparat. Paski do pomiaru glukozy we krwi można zakupić indywidualnie ze 100% płatnością bez recepty lub z przypisu lekarza na ryczałt. Opłata ryczałtowa 3,20zł, dotyczy wyłącznie pacjentów chorych na cukrzycę typu I oraz dla pozostałych typów cukrzycy wymagających co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę, bądź pacjentów stosujących pompy insulinowe. W przypadku chorych na cukrzycę, którzy nie wymagają leczenia insulinowego, przysługuje zniżka w wysokości 30% (przy okazaniu recepty).

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Rekomendowane produkty
pixel