Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Glukometr - gdzie kupić aparat do mierzenia poziomu cukru?

25.11.2020
Porady farmaceuty
Glukometr - gdzie kupić aparat do mierzenia poziomu cukru?

Regularne pomiary stężenia glukozy we krwi to dla diabetyków codzienność. Wysokiej jakości aparat do mierzenia poziomu cukru to urządzenie, bez którego w takiej sytuacji nie można się obejść. Sprzęt uznanych producentów oraz niezbędne akcesoria dostępne są zarówno w aptekach, jak i sklepach medycznych. Oprócz miejsc, gdzie glukometry można kupić, są też i takie, gdzie można otrzymać je za darmo!

Jak działają glukometry?

Aparat do mierzenia stężenia cukru we krwi, czyli glukometr to niewielkich rozmiarów, przenośne urządzenie, które pozwala szybko wykonać pomiar poziomu cukru w próbce krwi. Każdy glukometr niezależnie od rodzaju jest tak skonstruowany, aby chory mógł samodzielnie przeprowadzać sobie badanie. Urządzenia do mierzenia stężenia glukozy we krwi rekomendowane są nie tylko dla osób chorych na cukrzycę jako element terapii, ale również w celach profilaktycznych dla osób, które ze względu na występowanie czynników ryzyka zagrożone są rozwojem cukrzycy. Badanie jest bardzo proste – specjalnym lancetem (nakłuwaczem) należy wykonać niemal bezbolesne nakłucie opuszki palca, a pobraną próbkę krwi umieścić na pasku testowym. W ciągu kilku sekund można dokonać odczytu wyniku. Pomiary wykonane domowym glukometrem mają zbliżoną dokładność do wyników badań laboratoryjnych, dlatego uznawane są za niezbędny element codziennego monitorowania glikemii. Niemniej jednak okresowe, specjalistyczne badania poziomu cukru we krwi są również wymagane!

Glukometry: jaki wybrać?

Na rynku dostępne są glukometry bazujące na metodzie fotometrycznej (pomiar następuje poprzez rejestrowanie ilości światła odbitego zależnego od zmiany zabarwienia pola testowego) lub metodzie elektrochemicznej (pomiar dokonuje się poprzez monitorowanie natężenia mikroprądu elektrycznego, który przepływa przez reaktywne pole na teście paskowym). Najpopularniejszym, a także najczęściej rekomendowanym przez lekarzy rodzajem glukometru jest standardowy glukometr z igłą (elektrochemiczny), który wymaga próbki krwi. Dostępne są także urządzenia bezinwazyjne ze specjalnym sensorem pomiarowym. Takie innowacyjne rozwiązanie nie wymaga kłucia (pomiar następuje przezskórnie w miejscach bogato ukrwionych) i polecane jest szczególnie osobom, które badania muszą wykonywać kilka razy dziennie. Wybór glukometru jest sprawą indywidualną, rodzaj aparatu należy dopasować do własnych potrzeb. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na takie parametry jak wymagana ilość krwi do przeprowadzenia testu, wielkość wyświetlacza, funkcja zapamiętywania wyników, a także opcja przesyłania wyników na urządzenia mobilne oraz możliwość współpracy z aplikacjami ułatwiającymi prowadzenie terapii cukrzycy. Ponadto w przypadku chorych na cukrzycę typu 1 przydatną funkcją jest możliwość pomiaru ciał ketonowych z krwi.

Czy glukometry są refundowane?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują glukometry, gdyż ich cena może znacznie się różnić w zależności od producenta czy też innowacyjności modelu. A czy dla osób chorych na cukrzycę dostępne są darmowe glukometry? Okazuje się, że jest taka możliwość! Dodatkowo refundacja często obejmuje także akcesoria do glukometru, przede wszystkim paski testowe. W kwestii pasków testowych należy pamiętać, że do przeprowadzenia prawidłowego pomiaru poziomu glukozy wymagane jest stosowanie wyłącznie pasków testowych przeznaczonych do danego modelu! W innym przypadku pomiary nie będą wiarygodne, ponadto może dojść do uszkodzenia glukometru.

Jak otrzymać glukometr za darmo?

Czy glukometry są darmowe dla wszystkich? Nie, nie każdy może bez opłaty dostać aparat do mierzenia poziomu cukru! Darmowe glukometry przysługują osobom chorym na cukrzycę typu 1 i typu 2. Urządzenie można otrzymać od lekarza w poradni diabetologicznej lub bezpośrednio od producenta (często można także nieodpłatnie wymieniać stare modele na urządzenia o lepszych parametrach). Wiele osób zastanawia się także, czy glukometry są na receptę? Zwykle lekarz wypisuje receptę na glukometr i paski testowe (lub tylko na paski testowe), a podczas jej realizowania w aptece pacjent płaci tylko za akcesoria, zaś glukometr kompatybilny z paskami otrzymuje gratis. Należy jednak pamiętać, że oferta darmowych glukometrów jest ograniczona, nie wszystkie modele są nią objęte. Poradnie diabetologiczne dysponują kilkoma, a czasem tylko jednym rodzajem urządzenia, dlatego chory często zmuszony jest do kupienia odpowiadającego jego potrzebom glukometru w pełnej cenie!

Do precyzyjnego pomiaru poziomu cukru we krwi potrzebny jest glukometr. Takie urządzenie można bez problemów zakupić w sklepie medycznym lub w aptece. W przypadku osób ze zdiagnozowaną cukrzycą zwykle glukometry są darmowe. Jak otrzymać glukometr za darmo? Najlepiej zgłosić się do poradni diabetologicznej lub do apteki, gdzie urządzenia wydawane są za okazaniem recepty.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Rekomendowane produkty
pixel