Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Herbatki ziołowe na uspokojenie

13.03.2019
Leczenie naturalne

Czujesz, że zjada Cię stres? Nie radzisz sobie z napięciem, jakie towarzyszy Ci zarówno w domu, jak i w pracy? Doskonałym sposobem na odrobinę relaksu są ziołowe herbatki. Melisa, chmiel lub rumianek to prawdziwe skarby natury, które pomagają wyciszyć skołatane nerwy i zrelaksować się nawet w najbardziej „gorącym” okresie, gdy napięcie sięga zenitu! Oto kilka najpopularniejszych ziół o właściwościach uspokajających. 

Jak wybrać dobre zioła na uspokojenie? 

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto powiedzieć, że bardzo ważnym aspektem ziołowej kuracji uspokajającej jest jakość wykorzystywanego surowca. Choć wiele osób samodzielnie zbiera i suszy zioła, to jednak nie każdy może sobie na to pozwolić lub zwyczajnie nie ma na to ochoty. Rozwiązaniem są susze dostępne w aptekach. Warto wybierać produkty uznanych marek, które specjalizują się w ziołolecznictwie i starannie selekcjonują surowiec, wybierając wyłącznie składniki najwyższej jakości. W aptekach zioła dostępne są pod różnymi postaciami: suszu do zaparzania lub gotowych saszetek typu fix. Zioła można kupować pojedynczo lub jako kilkuskładnikowe mieszanki. 

Zioła na uspokojenie 

Do najpopularniejszych, a zarazem najbardziej wartościowych roślin polecanych w stanach napięcia i stresu należą:

  • Melisa lekarska (Melissa officinalis) – niekwestionowany lider w kategorii ziół uspokajających. Napary z melisy wpływają na zmniejszenie napięcia nerwowego oraz nieprzyjemnego uczucia niepokoju. Dodatkowo melisa wykazuje właściwości wyciszające i relaksujące. Polecana jest także dla osób cierpiących z powodu bezsenności.
  • Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – działa łagodząco na rozdrażnienie oraz nadpobudliwość, równocześnie zmniejsza trudności w zasypianiu.
  • Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) – herbatka rumiankowa sprawdza się w przypadku nadmiernej nadpobudliwości, a także w przypadku bezsenności.
  • Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – jeden z najpopularniejszych środków uspokajających o niezwykłej skuteczności, działa wyciszająco i tłumi nadpobudliwość. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości poprawiające jakość snu.
  • Passiflora (Passiflora incarnata L.) – roślina zwana również męczennicą cielistą uznawana jest za jeden z najsilniejszych, naturalnych surowców o działaniu uspokajającym. Bardzo skuteczna w stanach pobudzenia nerwowego i emocjonalnego.
  • Lawenda (Lavendula) – posiada właściwości odprężające i relaksujące, łagodzi objawy napięcia i wspiera zasypianie.
  • Goryczka (Gentianae radix) – pomaga wzmocnić układ nerwowy, jej korzeń jest niezwykle pomocny w przypadku ogólnego wycieńczenia organizmu.
  • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) – zioło to zalecane jest szczególnie w stanach niepokoju nerwowego, w stanach lękowych oraz depresyjnych, przyczynia się bowiem do poprawy nastroju. Należy pamiętać, że jest to surowiec o działaniu fotouczulającym.
  • Krokus zwyczajny (Crocus) – roślina o właściwościach stymulujących wydzielanie serotoniny oraz dopaminy. Dodatkowo zapobiega stanom depresyjnym i jest pomocna w zasypianiu.
  • Arcydzięgiel lekarski (Archangelica officinalis) – zioło zalecane dla osób wyczerpanych nerwowo, wykazuje działanie wyciszające i antydepresyjne.
  • Lipa (Tilia) – pomaga redukować stres, uspokaja w stanach nadpobudliwości i napięcia nerwowego. 


Jak widać, natura hojnie obdarza nas roślinami o działaniu uspokajającym. Ziołowe napary to zdrowa alternatywa dla leków syntetycznych i suplementów diety bazujących na naturalnych składnikach. Ponadto zaletą ziołowej terapii jest to, że napary w odróżnieniu od leków na receptę nie powodują otępienia oraz nie uzależniają, jako wadę należy jednak uznać to, że ich skuteczność wynika wyłącznie z długotrwałego przyjmowania. Mimo że stosowanie naparów ziołowych jest bezpieczne (melisę bez obaw mogą pić dzieci i kobiety w ciąży), to osoby przewlekle przyjmujące np. leki na uspokojenie powinny skonsultować z lekarzem stosowaną roślinną kurację, gdyż niektóre zioła mogą wchodzić w interakcję z produktami leczniczymi. Warto jednak pamiętać, że skuteczność ziołowych herbat będzie większa, gdy zostanie wsparta innymi działaniami. Doskonałym uzupełnieniem naturalnej kuracji będzie zrównoważona dieta, a także aktywność fizyczna. Eksperci podkreślają, że w obecnych czasach, kiedy na każdym kroku narażeni jesteśmy na czynniki stresogenne, należy szczególną uwagę przykładać do wypoczynku i dobrze wykorzystywać każdą chwilę wytchnienia i spokoju!

Źródło: i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Rekomendowane produkty
KORZEŃ Kozłka 50g

KORZEŃ Kozłka 50g

6,00 zł
KWIAT Lawendy 50g

KWIAT Lawendy 50g

5,99 zł
SZYSZKA Chmielu 50g

SZYSZKA Chmielu 50g

7,63 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel