Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić uszy?

25.09.2020
Porady farmaceuty
Jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić uszy?

Nadmiar woskowiny w przewodzie słuchowym może wywoływać: zatykanie się uszu, dyskomfort oraz powstawanie korków woskowinowych. Do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości przyczynia się głównie nieprawidłowa higiena uszu, a mianowicie wykorzystywanie patyczków higienicznych! Ich nadmierne oraz niewłaściwe stosowanie wywołuje tzw. uczucie „zapchanego ucha” oraz wiąże się z ryzykiem uszkodzenia błony bębenkowej, co ostatecznie może skutkować nawet utratą słuchu. Przedstawiamy Wam preparaty do czyszczenia uszu, które ułatwią usunięcie zalegającej wydzieliny bez obaw o uszkodzenie struktur ucha zewnętrznego.

Czym jest i jakie funkcje pełni woskowina w uszach?

Woskowina to żółta wydzielina o różnej konsystencji – jest na naturalnie wydzielana przez gruczoły łojowe i potowe skóry przewodu zewnętrznego. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego oczyszczania przewodu słuchowego z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Woskowina stanowi również barierę ochronną przed niektórymi grzybami i bakteriami. U wielu osób produkcja wydzieliny jest zbyt duża i mimo odpowiedniej higieny narządu słuchu dochodzi do gromadzenia się woskowiny w przewodach, co skutkować może pogorszeniem się słuchu i wystąpieniem dolegliwości bólowych lub wdaniem się stanu zapalnego. W związku z powyższym warto wiedzieć, jak powinno wyglądać bezpieczne usuwanie woskowiny z uszu.

Patyczki higieniczne mogą uszkodzić słuch

Najczęstszą przyczyną powstawania nadmiernej ilości żółtej wydzieliny w uszach powodującej tzw. korki woskowinowe jest nieprawidłowe stosowanie patyczków higienicznych do uszu. Patyczki wprowadzone w głąb ucha powodują upychanie woskowiny w przewodzie słuchowy, co wywołuje ich zatykanie. Warto mieć na uwadze, że odpowiednia ilość wydzieliny w uszach ma pozytywne znaczenie dla prawidłowej higieny uszu – woskowina zapewnia ochronę przed infekcjami bakteryjnymi, pomaga usunąć z ucha brud, piasek czy kurz oraz nawilża zewnętrzny przewód słuchowy. Nieodpowiednia ilość wydzieliny w zewnętrznym przewodzie słuchowym może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Używanie patyczków higienicznych niezgodnie z ich przeznaczeniem, może przyczynić się do uszkodzenia przewodu słuchowego i błony bębenkowej, dlatego tak ważne jest, aby do higieny zewnętrznego narządu słuchu stosować odpowiednie preparaty do czyszczenia uszu dostępne w aptekach.

Usuwanie woskowiny z uszu – co stosować?

Najbezpieczniejszym oraz najbardziej efektywnym sposobem oczyszczenia uszu z nadmiernej ilości woskowiny jest mycie uszu wodą lub wodą z mydłem. Najlepiej zrobić to w czasie kąpieli i używać do tego wody z prysznica. Prysznic nie powinien być nastawiony na najmocniejszy strumień wody, ponieważ to również może uszkodzić błonę bębenkową – woda nie powinna być zbyt gorąca ani zbyt zimna. Jak powinno wyglądać usuwanie woskowiny z uszu za pomocą wody? Należy pochylić głowę na bok, nakierować strumień wody na ucho i płukać je przez kilkanaście sekund, następnie w taki sam sposób oczyścić drugie ucho. Po zakończeniu zabiegu higienicznego należy dokładnie wytrzeć ucho i osuszyć je z pozostałości wody.

Do prawidłowego oczyszczenia zewnętrznego przewodu słuchowego można również przydać się preparaty do czyszczenia uszu w formie spray'u, które można nabyć w aptece. Dzięki starannie dobranym składnikom rozpuszczają one wydzielinę oraz zapobiegają jej nadmiernemu gromadzeniu, a wygodne butelki z aplikatorem dousznym transportują preparat bezpośrednio do ucha, dzięki czemu można uniknąć uszkodzenie błony bębenkowej i przesunięcia zalegającej się woskowiny w głąb ucha. Wśród najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez pacjentów preparatów do higieny uszu wyróżnić można wyrób medyczny Akustone – bazuje on na trzech naturalnych olejach, takich jak: olejek migdałowy, olejek jojoba oraz oliwa z oliwek, które skutecznie wspomagają usuwanie korków woskowinowych.

Na półkach aptecznych znajdziemy również inne, cenione preparaty do czyszczenia uszu, między innymi: Akuvax, Aurimax czy Antotalgin. W ofercie aptecznej wyróżnić można preparaty do czyszczenia uszu dedykowane dla dzieci, np. Octilin Kids – wyrób medyczny w postaci przyrządu do higieny uszu ze specjalną formułą myjącą, który w bezpieczny i niezwykle prosty sposób, skutecznie oczyszcza przewód słuchowy i zapobiega powstawaniu korków woskowinowych.

Domowy zabieg świecowaniu uszu

Konchowanie uszu, czyli świecowanie uszu to zabieg medycyny alternatywnej, który wykorzystywany jest do usuwania nadmiaru woskowiny oraz zanieczyszczeń z ucha. Skorzystanie z zabiegu zaleca się w przypadku produkowania zbyt dużej ilość wydzieliny oraz w przebiegu różnych schorzeń gardła, nosa oraz uszu – specjaliści w dziedzinie medycyny alternatywnej zalecają również stosowanie świec, takich jak: Aurecon Plus w trakcie infekcji zatokowych oraz przeziębień.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
ANTOTALGIN Natural krople 15g

ANTOTALGIN Natural krople 15g

17,11 zł
A-CERUMEN spray 40ml

A-CERUMEN spray 40ml

29,15 zł
Akustone Spray do uszu 15ml

Akustone Spray do uszu 15ml

21,24 zł
Antotalgin spray 30ml

Antotalgin spray 30ml

13,84 zł19,77 zł
Akuvax spray do uszu 15ml

Akuvax spray do uszu 15ml

22,45 zł
pixel