Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak dbać o higienę intymną?

05.03.2019
Pielęgnacja

Wiele dolegliwości intymnych jest bezpośrednim skutkiem nieprawidłowej higieny miejsc intymnych. Nagminnie popełnianym błędem jest zbyt częste podmywanie się, które prowadzi do wypłukiwania naturalnej ochronnej bariery bakteryjnej oraz stosowanie mydeł o zasadowym pH lub mocno perfumowanych płynów do ciała. Jak zatem dbać o higienę intymną, aby utrzymać fizjologiczną florę bakteryjną pochwy?

Kwaśne pH pochwy

Problemy ze zdrowiem intymnym najczęściej wynikają z zaburzenia fizjologicznej mikroflory pochwy. Naturalnie jej odczyn pH jest kwaśny (pH powinno wynosić około 3,8-4,5). W takim środowisku patologiczne bakterie mają utrudnione warunki do rozwoju. Sytuacja się zmienia, gdy pH rośnie. Zmiana odczynu sprawia, że dobre bakterie Lactobacillus giną, zaś te chorobotwórcze bardzo szybko się namnażają. Za prawidłową florę bakteryjną uznaje się taką, gdzie ponad 95% stanowią szczepy Lactobacillus (głównie: L. acidophilus, L. gasseri, L. fermentum, L.plantarum i L. Casei).

Błędy w codziennej higienie intymnej

Choć brzmi to śmiesznie, największym błędem, jaki można popełnić w kwestii higieny intymnej, jest nadgorliwość. Kilkukrotne podmywanie się w ciągu dnia, a do tego stosowanie preparatów z silnymi substancjami myjącymi i używanie mokrych chusteczek po każdej wizycie w toalecie to rozwiązanie, które przynosi zupełnie odwrotny skutek niż zamierzony! Faktycznie miejsca intymne zostają odświeżone i znika dyskomfort związany z ich specyficznym zapachem, ale dzieje się to kosztem wypłukiwania naturalnej bariery ochronnej pochwy (składa się na nią m.in. śluz i bakterie). Bez właściwej ochrony droga dla chorobotwórczych drobnoustrojów „stoi otworem”! Pojawiają się wówczas charakterystyczne objawy – świąd, uczucie pieczenia, bolesność w oddawaniu moczu i nieprawidłowa wydzielina i przy takich dolegliwościach konieczne może okazać się sięgnięcie po takie preparaty jak chociażby Tantum Rosa.

Co jeszcze niszczy mikroflorę pochwy?

Nie tylko zaniedbanie (lub wręcz przeciwnie przesadność!) w kwestii higieny prowadzi do zaburzenia naturalnej bariery ochronnej pochwy. Niszczyć ją mogą przyjmowane doustnie antybiotyki, antykoncepcja lub niektóre leki. Do zmiany w pH pochwy dochodzi także w okresie zaburzeń hormonalnych np. w trakcie ciąży lub w okresie okołomenopauzalnym, a także w wyniku chorób przewlekłych jak np. cukrzyca. W grupie ryzyka znajdują się kobiety aktywne seksualnie i panie często korzystające z basenów i saun.

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

Główną zasadą właściwej higieny intymnej jest umiar. Miejsca intymne wystarczy myć raz dziennie, ewentualnie dwa razy dziennie podczas miesiączki lub w okresie letnim. W szczególny przypadkach można również sięgać po mokre chusteczki, pod warunkiem, że są hipoalergiczne i bezzapachowe. Okolice intymne należy podmywać pod bieżącą wodą, wykonując ruch w kierunku od przodu do tyłu. W trakcie menstruacji zaleca się unikać kąpieli! Nie należy stosować wielorazowych gąbek lub myjek, zaleca się także przeznaczyć specjalny ręcznik tylko do osuszania miejsc intymnych (ręcznik należy często prać!). O higienę pochwy trzeba dbać zwłaszcza w trakcie okresu, dotyczy to przede wszystkim regularnej wymiany podpasek i tamponów. Na co dzień zaś zaleca się zrezygnować z noszenia wkładek higienicznych, a gdy jest to konieczne, lepiej wybierać wkładki „oddychające” bez foliowej warstwy. Zdrowiu miejsc intymnych nie służy także bielizna z syntetycznych materiałów (najlepsza jest bawełna), stringi, dezodoranty intymne, mocno perfumowane wyroby higieniczne, w tym kolorowy papier toaletowy, a także częste stosowanie irygatora.

Płyny do higieny intymnej

Każda kobieta powinna mieć w swojej łazience płyn dedykowany higienie intymnej. Ale nie byle jaki! To musi być produkt bez silnych detergentów, substancji zapachowych, barwników i konserwantów – składniki te najczęściej odpowiedzialne są za podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Co warto podkreślić, do mycia okolic intymnych nie można używać zwykłego mydła, gdyż jego zasadowe pH (8,5) zaburza naturalną florę bakteryjną i mocno przesusza śluzówkę pochwy, dlatego warto sięgać po płyny do higieny intymnej. Jak zatem wygląda formuła dobrego produktu myjącego do higieny intymnej? Z pewnością ogromnym atutem będzie obecność kwasu mlekowego i bakterii Lactobacillus w składzie preparatu, składniki te pomogą przywrócić i utrzymać odpowiedni odczyn pH pochwy. Ponadto w pielęgnacji okolic intymnych sprawdzą się składniki o działaniu łagodzącym – alantoina, pantenol i wyciąg z lukrecji, a także oleje roślinne, lanolina, gliceryna, wyciągi z macierzanki, kory dębu, rumianku, nagietka, przywrotnika, aloesu, zielonej herbaty oraz babki lancetowatej. Wśród bogatej oferty aptecznych płynów do higieny intymnej warto wymienić między innymi: Apteo Care Płyn do higieny intymnej, Biały Jeleń PREbiotic hipoalergiczna emulsja do higieny intymnej, Żel do higieny intymnej Lacibios Femina Protecta, Nutka Dermokosmetyczna emulsja do higieny intymnej Czarna porzeczka i białe kwiaty.

Ziołowe płukanki i nasiadówki

Do higieny i pielęgnacji miejsc intymnych można stosować także napary ziołowe. Świetnie sprawdzają się do codziennego przemywania lub w postaci nasiadówki, gdy pojawiają się pierwsze symptomy podrażnienia lub infekcji. Najlepszy w tym celu będzie rumianek, który skutecznie łagodzi podrażnienia. Można także sięgnąć po gotowe ziołowe mieszanki jak Vagosan lub Vagofix.

Dbaj o prawidłową higienę miejsc intymnych, w ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemności związanych z infekcjami dróg moczowych. Zrezygnuj z mocno perfumowanych żeli do ciała i mydła na rzecz specjalistycznych płynów do higieny intymnej o łagodnej formule myjącej zawierającej kompleks składników łagodzących i wspierających utrzymanie prawidłowej mikroflory bakteryjnej pochwy.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel