Jak objawiają się nowotwory ginekologiczne? Dowiedz się więcej o profilaktyce i leczeniu!
08.11.2023Rak trzonu macicy, rak jajnika, rak szyjki macicy i rak sromu każdego roku dotykają około 11 000 Polek. Pod względem liczby zachorowań nowotwory żeńskich narządów płciowych ustępują tylko nowotworom piersi oraz nowotworom przewodu pokarmowego. Co robić w ramach profilaktyki i jakie objawy koniecznie konsultować z ginekologiem?
Każdy niepokojący objaw powinien być wskazaniem do wizyty u lekarza ginekologa i wykonania podstawowych badań ginekologicznych. Jednak niektóre objawy bardziej niż inne rzucają światło podejrzenia na chorobę nowotworową.
Uwaga na krwawienia
Krwawienia z dróg rodnych występujące po menopauzie to sygnał alarmowy, który może oznaczać raka trzonu macicy.
Do mniej charakterystycznych objawów raka endometrium zaliczamy:
- upławy podbarwione krwią
- ból miednicy mniejszej i okolicy krzyżowej
Krwawienia, które nie są związane z cyklem miesięcznym, mogą być też objawem raka szyjki macicy. Tutaj warto zwrócić uwagę również na tzw. krwawienia kontaktowe, czyli krwawienia w trakcie lub po stosunku.
Objawy gastryczne mogą oznaczać raka jajnika
W przypadku raka jajnika najczęściej zgłaszanymi objawami są objawy gastryczne, tj.:
- wzdęcia,
- uczucie pełności w jamie brzusznej,
- powiększenie obwodu brzucha
- bóle brzucha
Niestety we wczesnych stadiach zaawansowania choroby rak jajnika często przebiega zupełnie bezobjawowo.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Choroby nowotworowe charakteryzują się obecnością guza będącego grupą rozrastających się aktywnie nieprawidłowych komórek nowotworowych. Jeśli wyczujesz guza, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.
O ile guza jajnika trudno wyczuć (można go rozpoznać w badaniach obrazowych), o tyle guza na wargach sromowych, który jest objawem raka sromu, można wyczuć w trakcie codziennej toalety.
W zaawansowanym stadium raka sromu może pojawić się także ból, zaburzenia w oddawaniu moczu, trudności przy poruszaniu się i siedzeniu.
Wizyta u ginekologa i badanie cytologiczne
Rutynowa wizyta ginekologiczna pozwala na wykrycie nowotworu narządu rodnego we wczesnym stadium zaawansowania. Taką kontrolę należy odbywać przynajmniej raz w roku – dotyczy to wszystkich kobiet od momentu rozpoczęcia współżycia. W przypadku niepokojących objawów warto zgłosić się niezwłocznie, by ustalić ich przyczynę.
Skierowanie do poradni ginekologicznej nie jest wymagane, więc w przypadku kobiet objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, aby skorzystać z konsultacji ginekologicznej w ramach NFZ, wystarczy zapisać się na wizytę u świadczeniodawcy.
W ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy kobiety w wieku 25-59 lat mogą raz na 3 lata (lub raz w roku w przypadku zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) wykonać cytologię w ramach NFZ.
Warto jednak pamiętać, że cytologia szyjki macicy nie jest badaniem przesiewowym i dedykowanym w rozpoznaniu raka trzonu macicy, jajnika czy sromu.
Konsultacja u ginekologa onkologa
Leczeniem chorób nowotworowych narządu rodnego kobiety zajmuje się ginekolog onkolog. To właśnie do tego specjalisty powinny zgłaszać się pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium, szyjki macicy, sromu, a także z podejrzeniem raka jajnika.
Ośrodki specjalizujące się w leczeniu chorób nowotworowych narządu rodnego kobiety zapewniają wysoką jakość wykonywanych świadczeń poprzez:
- rozszerzony panel badań obrazowych
- rozszerzony panel badań histopatologicznych, molekularnych i genetycznych umożliwiający spersonalizowane leczenie zależne od typu choroby
- leczenie zgodne z aktualnymi rekomendacjami europejskich towarzystw medycznych,
- leczenie chirurgiczne technikami małoinwazyjnymi – np. chirurgia robotyczna w przypadku rozpoznania raka trzonu macicy (raka endometrium).
Konsultacja medyczna artykułu: Dr n. med. Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog, Szpital św. Wincentego LUX MED Onkologia
Foto: Getty