Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak obliczyć kiedy wypada owulacja?

25.01.2023

Owulacja jest kluczowym momentem kobiecego cyklu miesiączkowego. Ustalając termin owulacji można bowiem określić, kiedy organizm kobiety jest gotowy do zapłodnienia. Sprawdź, jak obliczyć dni płodne i niepłodne przy regularnych oraz nieregularnych cyklach miesiączkowych.

Czym jest cykl menstruacyjny?

Zanim podejmie się próbę obliczenia owulacji, warto zdefiniować czym dokładnie jest cykl miesiączkowy oraz poznać jego poszczególne etapy. Cykl menstruacyjny to proces regularnych zmian zachodzących w organizmie kobiety pod wpływem konkretnych hormonów, umożliwiający funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego. Początek cyklu przypada na pierwszy dzień wystąpienia krwawienia miesiączkowego, a koniec na dzień przed pojawieniem się kolejnej menstruacji. Prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać około 28 dni, a dokładniej od 21 do 35 dni.

Jednak jego długość może się zmieniać, a wahania potrafią wynosić nawet kilka dni. Wszystko uzależnione jest bowiem od indywidualnych predyspozycji kobiety. Wystarczy przemęczenie, stres, infekcja, modyfikacja w diecie, czy zmiana strefy klimatycznej, aby przewidywalna dotychczas powtarzalność dni płodnych i niepłodnych została zachwiana. Cykl miesiączkowy można podzielić na różne fazy, które są bezpośrednio związane z dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego, owulacją, powstaniem ciałka żółtego oraz zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi.

Zakładając, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni, wyróżnia się cztery fazy cyklu, do których należą:

  • menstruacja, czyli krwawienie, które trwa około 4-5 dni,
  • faza folikularna, polegająca na intensywnym narastaniu błony śluzowej macicy przy jednoczesnym wzroście pęcherzyków Graffa – trwa ok. 9 dni,
  • owulacja (jajeczkowanie), czyli uwolnienie komórki jajowej, która trwa 1 dzień,
  • faza lutealna, tworzenia i funkcji ciałka żółtego, trwająca 14 dni.

Jak obliczyć owulację?

Dni płodne i owulację oraz dni niepłodne można wyznaczyć na kilka sposobów, a do jednych z najczęściej wykorzystywanych należy kalkulator dni płodnych.
Kalkulator owulacji opiera się na konkretnych przesłankach. Zakładając, że cykl miesiączkowy jest regularny i liczy 28 dni, a dni płodne występują w środku cyklu, to owulacja powinna pojawić się 14 dnia, a dni płodne będą trwały od 10 do 18 dnia cyklu.

Wskazany przedział czasowy daje największe szanse na zajście w ciążę. Warto przy tym pamiętać, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez około 6-12 godzin (niekiedy 24 godziny) od owulacji, a plemniki są zdolne do zapłodnienia przez 3-4 dni (w sprzyjających warunkach, niektóre plemniki są w stanie przetrwać w ciele kobiety nawet 7 dni).

Jak obliczyć dni płodne prowadząc kalendarz owulacji?

Aby obliczyć dni płodne, po około 6-12 miesiącach od rozpoczęcia sporządzania notatek w kalendarzu dni płodnych i niepłodnych, należy wybrać najdłuższy i najkrótszy cykl zaobserwowany w danym roku i wykonać działania matematyczne.

Odejmując 18 dni od najkrótszego cyklu menstruacyjnego, wynik wskaże pierwszy dzień płodny. Z kolei po odjęciu 11 dni od najdłuższego cyklu otrzymany wynik będzie oznaczał ostatni dzień płodny. Dni po wystąpieniu miesiączki a przed wskazanym pierwszym dniem płodnym oraz dni pomiędzy ostatnim dniem płodnym a menstruacją, to dni niepłodne.

W celu obliczenia dni płodnych i niepłodnych można również skorzystać z bardziej zautomatyzowanych kalkulatorów online, czy aplikacji na bieżąco monitorujących konkretne fazy cyklu. Aplikacje bazujące na kalendarzu owulacji, nie tylko wyliczą płodność kobiety, ale na podstawie analizowania większych zasobów informacji, nawet przy nieregularnych cyklach, są w stanie po pewnym czasie uśredniać wyniki i coraz bardziej precyzyjnie określać konkretne dni cyklu.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel