Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak poprawić pamięć?

26.01.2022
Dolegliwości i choroby
Jak poprawić pamięć?

Zawrotne tempo życia, nawarstwiające się obowiązki i sprawy do załatwienia, których nie sposób spamiętać! Tak wygląda proza życia naszych czasów. Niestety nie każdy może się pochwalić fotograficzną pamięcią, większość z nas musi się mocno napracować, aby utrzymać dobrą pamięć i koncentrację! Co trzeba robić, aby zapomnieć o zapominaniu? Jakie witaminy na pamięć i koncentrację warto suplementować?

Jak poprawić pamięć?

Przejściowe problemy z pamięcią i koncentracją mogą przytrafić się każdemu – niezależnie od wieku. Są różne przyczyny tego stanu, zwykle sami jesteśmy sobie winni. Szybkie tempo życia, stres, zmęczenie, brak odpoczynku i odpowiedniej ilości snu, zła dieta, używki, nadużywanie smartfonów i innych ekranów, brak ruchu i siedzący tryb życia – to wszystko sprawia, że umysł słabnie. Przydarzające się od czasu do czasu epizody niepamięci i słabszej koncentracji to zwykle nie jest powód do zmartwień, zwłaszcza u osób starszych. Z wiekiem pamięć i koncentracja zaczynają zawodzić, to naturalna kolej rzeczy! Jeśli jednak tego typu problemy z dużym natężeniem występują w młodym wieku, mogą zwiastować poważniejsze schorzenia, w tym choroby tarczycy, niedokrwistość, depresję, a nawet guza mózgu.

Jest wiele niefarmakologicznych sposobów na to, jak polepszyć pamięć. Najważniejsze jest systematyczne ćwiczenie pamięci. Mózg podobnie jak ciało potrzebuje treningu. Bez stymulacji po prostu się rozleniwia, co często przejawia się właśnie spadkiem koncentracji i gorszą pamięcią. Jakie ćwiczenia będą dobre dla mózgu? Brzmi to dość banalnie, ale krzyżówki i sudoku pomagają utrzymać umysł na właściwych obrotach. Świetnym treningiem będą również wszelkiego rodzaju gry logiczne i zabawy, które wymagają rozwiązywania zagadek. Wystarczy poświęcić codziennie około 30 minut na trening mózgu, aby pobudzić neurony do działania!

Co jeszcze można zrobić? Jak poprawić swoją pamięć? Eksperci polecają naukę nowych rzeczy np. języka obcego! Przyswajanie nowych informacji i czytanie książek pozwala się rozwijać i utrzymywać świeży umysł. Natomiast to, co mu szkodzi, to rutyna. Wiele osób spędza całe dnie tak samo, mechanicznie wykonując poszczególne czynności. Wystarczy niewielka zmiana codziennych nawyków, aby dać umysłowi „coś do robienia”. Również aktywne życie towarzyskie działa stymulująco na mózg, potrzebujemy kontaktów z innymi ludźmi, aby lepiej funkcjonować. Nie można się zamykać w czterech ścianach, dotyczy to szczególnie osób starszych. Zwłaszcza ta grupa powinna dbać o częste spotkania ze znajomymi lub uczęszczać na zajęcia dla seniorów.

Jak poprawić koncentrację?

Spadek koncentracji może nastąpić w wyniku różnych czynników, jednak wiele z nich można wyeliminować bez większego trudu. Kiedy najtrudniej jest się skoncentrować? Największą przeszkodą dla wielu z nas jest hałas, który uniemożliwia pełne skupienie. Niekoniecznie chodzi o telewizję i radio czy też gwar rozmów, ale wszystkie dźwięki współczesnego świata – niekończące się sygnały powiadomień na smartfonach, szum ulicy. Aby zapewnić sobie odosobnienie i ciszę, konieczne jest wytłumienie hałasu, w tym celu można np. używać stoperów do uszu lub wygłuszających słuchawek. Dla niektórych osób pomocnym zabiegiem może być wyciszanie się przy słuchaniu relaksacyjnej muzyki, badania dowodzą, że może ona wpływać na zwiększenie koncentracji.

By móc się skoncentrować, trzeba usunąć z drogi wszelkie czynniki rozpraszające! Nie tylko hałas może przeszkadzać w skupieniu, również bałagan, głód, pragnienie lub niewygodne krzesło. Warto również nauczyć się planować obowiązki i sprawunki. W ten sposób o niczym się nie zapomni, a umiejętne ułożenie planu dnia i ustalenie priorytetów pozwoli łatwiej skoncentrować się na poszczególnych zadaniach, a tym samym zwiększyć efektywność swojej pracy.

Tabletki na pamięć z apteki

Metodą uzupełniającą na to, jak poprawić pamięć, jest stosowanie odpowiedniej suplementacji. Jakie witaminy na pamięć warto brać? Które składniki mineralne i wyciągi roślinne będą sprzyjały lepszej pracy mózgu? Najpopularniejszymi preparatami na pamięć i koncentrację są te, które zawierają wyciąg z miłorzębu japońskiego, a także lecytynę i kwasy Omega-3 – DHA. Miłorząb japoński, czyli Ginkgo biloba przyczynia się do poprawy krążenia mózgowego, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie dotlenienia mózgu, to zaś wzmacnia zdolność skupienia i zapamiętywania. Preparaty z wyciągiem z miłorzębu japońskiego są najczęściej zalecane jako lek na pamięć dla starszych (np. Ginkofar Forte), podobnie zresztą jak preparaty z lecytyną (np. Doppelherz Aktiv Lecytyna Forte, Bilomag Plus).

Jak wpływa lecytyna na pamięć? Jest to substancja naturalnie występująca w komórkach nerwowych. Przyjmowanie preparatów z lecytyną (zwykle z lecytyną sojową) wpływa na poprawę struktury błon komórkowych neuronów. Lepiej funkcjonujące komórki nerwowe to sprawniejsze procesy myślowe oraz lepsza pamięć i koncentracja. Dobrym pożywieniem dla mózgu jest również kwas DHA (np. Now Foods DHA 500, Liponerv). Kwas dokozaheksaenowy odpowiada za prawidłowe przekazywanie sygnałów nerwowych w hipokampie, czyli obszarze mózgu, w którym zachodzą procesy związane między innymi z pamięcią. Ze względu na następujący wraz z wiekiem spadek ilości kwasu DHA w mózgu jego suplementacja jest zalecana osobom starszym. Stosowanie DHA pozwoli spowolnić proces pogarszania się koncentracji i pamięci.

Warto również zadbać o odpowiednią podaż magnezu, który między innymi wspiera stabilizację komórek nerwowych, co usprawnia przewodnictwo sygnałów nerwowych, a tym samym poprawia procesy pamięciowe. Tabletki na pamięć i koncentrację powinny zawierać nie tylko magnez, ale i najlepsze witaminy na pamięć, czyli witaminy z grupy B (np. Magne B6 Forte, Magnez + B Complex). Szczególnie pomocny jest również kwas pantotenowy (witamina B5), który wspomaga utrzymanie sprawności umysłowej na dobrym poziomie. Dużym wsparciem dla funkcji poznawczych i dla utrzymania ogólnej witalności organizmu będą także adaptogeny – żeń-szeń, maca, bakopa drobnolistna, ashwagandha i różeniec górski (np. Olimp Perceptin). Doraźnie dla poprawy koncentracji można również stosować preparaty z kofeiną (np. Olimp KofAktin Forte Shot + Żeń-Szeń)!

Jak dbać o swój mózg? Tabletki na koncentrację i pamięć to nie wszystko!

Mózg lepiej pracuje, gdy jest wypoczęty i dobrze odżywiony. Zmęczenie i brak energii negatywnie wpływają na zdolność koncentracji. Zadbać trzeba nie tylko o ilość snu (optymalnie 8 godzin), ale i o jego higienę. Sen zapewnia odpoczynek i regenerację, bez których ciężko o świeży umysł gotowy do pracy i nauki! Nie można lekceważyć również roli prawidłowo zbilansowanej diety. Jak poprawić pamięć i koncentrację za pomocą pożywienia? Wystarczy jeść lekkostrawnie i obficie w witaminy, antyoksydanty i składniki mineralne. W codziennych posiłkach powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby, orzechy i nasiona, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao. Do picia warto wybierać zieloną herbatę, yerba mate i obowiązkowo wodę – przynajmniej dwa litry dziennie. Nie należy się przejadać, łatwiej się koncentrować, gdy żołądek nie jest przepełniony! W skupieniu pomoże również regularna aktywność – ćwiczenia fizyczne pomogą się odstresować i nabrać energii. Szczególnie dobrze zadziała ruch na świeżym powietrzu, który pozwoli „przewietrzyć” głowę i dotlenić mózg.

Jak poprawić pamięć i koncentrację? U młodych osób problemy z zapamiętywaniem i skupieniem uwagi najczęściej wynikają ze zmęczenia i osłabienia organizmu, dlatego w pierwszej kolejności warto o siebie zadbać – lepiej jeść, dostarczając pełnego zestawu witamin, minerałów i antyoksydantów, ćwiczyć nie tylko ciało, ale i mózg, np. rozwiązując krzyżówki lub każdego dnia ucząc się czegoś nowego, cieszyć się świeżym powietrzem, by mózg mógł się dotlenić, a także wysypiać się. W przypadku osób nieco starszych pomocne mogą być suplementy diety i leki na pamięć z magnezem, witaminami z grupy B i kwasem DHA. Szczególnie polecany jako lek na pamięć dla starszych osób będzie preparat z lecytyną i miłorzębem japońskim. Jeśli jednak zmiany w codziennych nawykach, prowadzenie zdrowego trybu życia, a także tabletki na pamięć nie przynoszą żadnych efektów, a problemy się nasilają, warto skonsultować się z lekarzem.

Autor: Ewa Krulicka

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
GINKOFAR Forte x 60 tabletek

GINKOFAR Forte x 60 tabletek

42,14 zł
Ginkoflav Forte x 60 kapsułek

Ginkoflav Forte x 60 kapsułek

25,77 zł
BILOMAG Plus x 60 kapsułek

BILOMAG Plus x 60 kapsułek

41,42 zł
Liponerv x 30 kapsułek

Liponerv x 30 kapsułek

49,45 zł
Magne B6 Forte x 60 tabletek

Magne B6 Forte x 60 tabletek

32,73 zł
Biovital Pamięć 1000ml

Biovital Pamięć 1000ml

64,41 zł
pixel