Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak poprawnie zdiagnozować ból pleców?

28.09.2023

Badania obrazowe to zapewne jedne z najlepszych metod dostępnych w diagnostyce i monitorowaniu leczenia bólu pleców oraz schorzeń kręgosłupa. Ból w tej okolicy jest bardzo częstą przypadłością, z jaką mierzymy się w następstwie siedzącego trybu życia lub przeciwnie – niezwykle intensywnej aktywności fizycznej.

Statystyki wskazują, że nawet 70% osób po 30 roku życia doświadczyło bólu kręgosłupa przynajmniej raz.

Ból pleców a badania obrazowe

Badania obrazujące poszczególne części ciała ludzkiego wykonywane są w celu diagnostycznym i leczniczym. Pozwalają także na kontrolę określonego już schorzenia, a co za tym idzie – ocenę postępów prowadzonej terapii. Do badań obrazowych należą m.in.: badania rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Jeśli lekarz przypuszcza, że pacjent może cierpieć na poważniejsze schorzenie w obrębie kręgosłupa, zleca odpowiedni rodzaj diagnostyki. Wskazaniem do dokładniejszego zbadania problemu mogą być np.:

  • podejrzenie nowotworu
  • nagły spadek masy ciała lub infekcje
  • przebyte urazy
  • możliwość wystąpienia choroby ogólnoustrojowej
  • ból nocny
  • osteoporoza
  • stałe pogarszanie się objawów
  • poważne ograniczenie ruchomości kręgosłupa
  • nieustający ból, niezależnie od przybranej pozycji
  • brak reakcji organizmu na leczenie przeciwzapalne
  • zaburzenia neurologiczne
  • ból kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowo-krzyżowym nieznanego pochodzenia itp
  • nieustępujące drętwienie, przeczulica, brak czucia albo osłabienie siły kończyn
  • brak poprawy po 4–6 tygodniach leczenia zachowawczego

RTG kręgosłupa

Badanie przeprowadzane jest najczęściej w projekcji przednio-tylnej oraz bocznej, niekiedy w projekcji skośnej (np. jeśli podejrzewa się wystąpienie kręgoszczeliny). Możliwe jest również wykonanie zdjęć czynnościowych w projekcji bocznej, zarówno z wyprostowanym jak i zgiętym kręgosłupem (np. przy kręgozmyku).

Rentgen kręgosłupa w przypadku bólu pleców może stanowić źródło licznych i cennych informacji. W ten sposób można określić m.in. jakie jest ustawienie kręgosłupa (diagnoza ewentualnej lordozy, kifozy czy skoliozy), stwierdzić czy występują wady postawy bądź wady rozwojowe (m.in. kręgi przejściowe, półkręgi, asymilacja kręgów) czy też wskazać na możliwe zmiany chorobowe (np. zwyrodnieniowo-zniekształcające lub degeneracyjne).

Należy jednak pamiętać, że badanie RTG ma pewne ograniczenia i niektórych chorób nie udaje się rozpoznać za jego pomocą. To lekarz zawsze decyduje, jakiej diagnostyce należy poddać pacjenta i w przypadku bólu pleców może zlecić rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową kręgosłupa.

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa spozwala na precyzyjną ocenę zarówno tkanek twardych, jak i miękkich: krążków międzykręgowych, rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych, opony, mięśni czy więzadeł. Jest na pewno preferowaną metodą badania przy rozpoznaniu wielu schorzeń kręgosłupa.

Tomografia komputerowa jest najczęściej wykorzystywana podczas diagnostyki bólu kręgosłupa w przypadku osób posiadających przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego. Badanie to jest zlecane np. przy podejrzeniu złamania i diagnostyki stanu kręgoszczelin. Pozwala na rozpoznanie lekkich złamań lub zmian w zakresie stref wzrostu, wystąpienia patologii kręgów, krążków międzykręgowych, miękkotkankowych struktur okołokręgosłupowych oraz wewnątrzkanałowych.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane produkty

pixel