Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak prawidłowo wykonać inhalację?

14.01.2016
Porady farmaceuty

Jak prawidłowo wykonać inhalację? To pytanie jest bardzo zasadne, gdyż od skuteczności jej przeprowadzenia w dużej mierze zależy efekt terapeutyczny zastosowanych leków. Jak przygotować się do inhalacji, jak dozować leki oraz jak dbać o nasz inhalator, aby służył nam długie lata?

Klasyczny inhalator pneumatyczny składa się z:

  • nebulizatora - do niego wlewamy leki
  • kompresora - urządzenie, które pompuje powietrze
  • wężyka łączącego nebulizator z kompresorem
  • filtra wyłapującego z zasysanego przez kompresor powietrza zanieczyszczenia
  • kabla zasilającego
  • maseczek, ustników

Oczywiście zanim przystąpimy do inhalacji koniecznie musimy zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta.

Podstawowe kroki do wykonania w prawidłowy sposób inhalacji za pomocą inhalatorów pneumatycznych:

1. Osoba inhalowana powinna przyjąć pozycję siedzącą. Jeśli jest to niemożliwe należy przeprowadzić inhalację tak, aby nie wylać zawartości nebulizatora. Zeby wykonać inhalację na leżąco trzeba też zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego oraz wężyka łączącego kompresor z nebulizatorem.

2. Upewnij się, czy wszystkie części inhalatora są czyste. Przygotuj lek przeznaczony do inhalacji oraz 0,9% roztwór NaCl. Do pojemniczka zwanego nebulizatorem należy wlać określoną przez lekarza ilość leku. W każdym nebulizatorze jest miarka w ml, aby móc wlać konkretną ilość mililitrów leku. W przypadku małych dzieci zaleca się, aby uzupełnić objętość leku do 5ml roztworem NaCl. Niektóre z leków nie wymagają jednak rozcieńczenia.

3. Tak przygotowany nebulizator należy połączyć z jednej strony wężykiem doprowadzającym sprężone powietrze z kompresorem,  a z drugiej strony należy połączyć maseczkę lub ustnik. Szczególnie w przypadku dzieci należy zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie maseczki do twarzy. Musi bowiem dobrze przylegać do twarzy oraz obejmować usta oraz nos.

4. Urządzenie należy włączyć do prądu i włączyć kompresor. Lek w procesie nebulizacji z postaci płynnej zmienia się w mgiełkę. W pierwszym odruchu osoba inhalowana może czuć drapanie w gardle. Aby przyzwyczaić się do wdychania mgiełki można rozpocząć inhalację na wolniejszych obrotach - z zamkniętym wieczkiem. Nie wszystkie inhalatory posiadają jednak taką możliwość. Pamiętajmy również, że leki stosowane do nebulizacji bardzo często mają wyczuwalny smak i zapach. Stąd inhalacja niektórymi substancjami może nie należeć do najprzyjemniejszych. Po inhalacji lekami sterydowymi warto umyć twarz oraz przepłukać jamę ustną.

5. Skuteczność inhalacji wzrasta znacznie jeśli osoba inhalowana wykonuje podczas inhalacji głębokie wdechy przez usta. Na szczycie wdechu na krótko można zatrzymać oddech. Oczywistym jest jednak, że dzieci lub niemowlęta tego nie będą potrafiły wykonać.

6. Inhalację uznaje się za zakończoną, gdy nie będzie widoczna już mgiełka powstająca z poddawanego nebulizacji leku. Czas trwania inhalacji jest zależy od ilości zaordynowanego leku oraz wydajności inhalatora. Średnio czas inhalacji wynosi 10minut. Pamiętajmy również o tym, aby sprawdzić w instrukcji naszego urządzenia, czy inhalator może pracować ciągle czy tylko przez określony czas.

7. Po zakończonej inhalacji pamiętaj o umyciu twarzy oraz jeśli to możliwe o przepłukaniu ust wodą. W przypadku dzieci warto po inhalacji oklepać dziecko po pleckach. Dziecko powinno położyć się na naszych kolanach brzuchem, z głową usytuowaną troszkę niżej niż jego pupa. Oklepywać należy zaczynając od dolnej części pleców przesuwając się w kierunku głowy. Oklepywać ręką złożoną w ,,łódkę - garbik?.

Po zakończonej inhalacji należy:

  1. Odłączyć wężyk
  2. Umyć nebulizator, maseczkę, ustnik. Do mycia należy używać wyłącznie ciepłej wody. Raz na jakiś czas części można umyć z zastosowaniem płynu do mycia naczyń. Opłukać. Wysuszyć i schować do etui.
  3. Inhalator wyposażony jest również w filtr, który oczyszcza zasysane przez kompresor powietrze z zanieczyszczeń. Dlatego też należy wymieniać filtr zgodnie ze stanem jego czystości oraz ze wskazaniami producenta. Ma to bowiem realny wpływ na skuteczność i wydajność nebulizacji.
  4. Inhalatory używane w leczeniu domowym tylko przez jedną osobę należy sterylizować chemicznie. Sterylizację powinno przeprowadzać się co mniej więcej 2 tygodnie oraz po każdej chorobie infekcyjnej. Informacja o zasadach sterylizacji powinna być podana przez producenta. Średnio jej czas wynosi około 30minut.


Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel