Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?

28.09.2014
Porady farmaceuty

Wykonanie w sposób prawidłowy pomiaru ciśnienia przy użyciu ciśnieniomierzy domowego użytku jest niezwykle ważne z punktu widzenia samokontroli nadciśnienia, wpływu zaordynowanych leków oraz rozwoju potencjalnych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Aby uzyskać miarodajny wynik pomiaru ciśnienia tętniczego musi zostać spełnionych kilka warunków:

Po pierwsze podstawą dokładnego pomiaru jest sprawny ciśnieniomierz. Często bowiem zdarza się, że w ciśnieniomierzu dawno nie były wymieniane baterie, co powoduje, że zachowuje się nieprawidłowo np. wstrzymuje pompowanie, dopompowuje po czasie. Osoby mające w domu ciśnieniomierze ze stetoskopem, mierzącym ciśnienie metodą osłuchową muszą być jeszcze bardziej czujni, gdyż wykonanie pomiaru leży dosłownie w ich rękach i uszach.

Po drugie liczy się dokładne dopasowanie mankietu do obwodu ramienia danej osoby. Mankiet standardowy służy do pomiaru ciśnienia u osób, których obwód ramienia wynosi 20-32cm. Osoby otyłe lub mające większy biceps powinny zaopatrzyć się w większy mankiet - obwód powyżej 32cm. Dopasowanie mankietu jest bardzo istotne, gdyż wpływa na pomiar. Nieprawidłowo dobrany mankiet zafałszowuje wynik. Dlatego też pamiętajmy, aby kupując ciśnieniomierz zwrócić uwagę na szerokość mankietu oraz łatwość jego zakładania.

Po trzecie ważne jest gdzie dokonuje się pomiaru. Jak dotąd zalecało się dokonywanie pomiaru na lewym przedramieniu lub nadgarstku. Jednak najnowsze badania amerykańskich naukowców ukazane w piśmie Science Daily rekomendują wykonywanie pomiarów na obydwu ramionach lub nadgarstkach. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób schorowanych, starszych oraz powyżej 40 roku życia. Twierdzą bowiem, że ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego zwiększa się, gdy wyniki pomiarów dokonanych na obu rękach różnią się o co najmniej 10 mmHg.  

Po czwarte przystępując do pomiaru powinno się usiąść w cichym pomieszczeniu, a podczas pomiaru nie rozmawiać i odprężyć się. Należy usiąść, wygodnie oprzeć się. Mankiet zakładamy około 2-3 cm powyżej zgięcia łokcia. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien znajdować się 1,5 cm od dłoni. Rękę, na której dokonujemy pomiaru należy swobodnie oprzeć, tak aby mankiet był w linii serca. Pamiętajmy, aby nie zakładać mankietu na ubranie. Jeśli podwijamy bluzkę, koszulę nie może ona ściskać ramienia. W trakcie trwania pomiaru trzeba starać się, aby nie poruszać ręką i dłonią.

Po piąte pomiaru ciśnienia nie powinno dokonywać się po wysiłku, wchodzeniu po schodach, po wypiciu kawy, mocnej herbaty, alkoholu, po gorącej kąpieli lub mroźnym spacerze.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2014

Polecane produkty

pixel