Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak rozpoznać psychopatę i jak z nim ewentualnie rozmawiać?

07.03.2021
Jak rozpoznać psychopatę i  jak z nim ewentualnie rozmawiać?

Myśląc o psychopacie, najczęściej oczami wyobraźni sięgamy do mrocznych thrillerów bądź mrożących krew w żyłach filmów. Niekiedy jeszcze usłyszymy o nim w radio bądź przeczytamy na portalu informacyjnym- zazwyczaj wówczas, gdy dojdzie do jakiejś tragedii z jego udziałem. A tymczasem psychopaci żyją wśród nas i jest ich więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Oczywiście ich zaburzenia nie zawsze są tak silne, jednak w każdym przypadku należy mieć się na baczności, gdyż psychopata dąży głównie do osiągnięcia za wszelką cenę swoich celów a mogą one być różne. Czy można w jakikolwiek sposób rozpoznać psychopatę w swoim otoczeniu i jak należy z nim rozmawiać? Dla dobra zarówno swojego, jak i osoby żyjącej z tym jakże trudnym zaburzeniem, warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi.

Kim jest psychopata
Psychopata to osoba z zaburzeniem osobowości. Na pierwszy rzut oka wiedzie normalne życie, jednak w rzeczywistości posiada specyficzne cechy, które po bliższym przyjrzeniu się im, pozwolą nam zorientować się, że danej osobie może coś dolegać. Oczywiście nie mówimy tu o chorobie, gdyż psychopatia nią nie jest, lecz o psychopatycznym zaburzeniu osobowości, charakteryzującym się indywidualnym postrzeganiem rzeczywistości oraz specyficznym sposobem myślenia.

 

„Psychopaci wiodą z pozoru normalne życie, spełniają się w życiu zawodowym i społecznym, realizują pasje i zainteresowania. Ponadto mają wielu znajomych i są lubiani wśród otoczenia. Z drugiej strony psychopata zachowuje się antyspołecznie, lekceważy ogólnie przyjęte normy społeczne i moralne, często podejmuje decyzje, które nie są zgodne z prawem. Za wszelką cenę dąży do realizacji własnych, obranych wcześniej planów, za nic mając sobie uczucia i opinie innych, nawet najbliższych mu osób. Nie wie, czym jest tak naprawdę poczucie winy. Postępując źle i tak uważa, że jego zachowanie jest prawidłowe. Charakteryzuje się dużym poczuciem własnej wartości, przez co drugiego człowieka traktuje przedmiotowo”. – mówi nam Psychoterapeuta Pan Jakub - https://kielczyk.pl/

Widzimy więc całkowicie odmienne i przeciwstawne cechy charakteru i osobowości, które wyróżniają psychopatę. Osoba taka potrafi jednak tam manipulować, omotać drugą osobę, stwarzać pozory dotyczące swoje osoby, iż bardzo ciężko jednoznacznie stwierdzić, że mamy tak naprawdę do czynienia z psychopatą.

Jak rozpoznać psychopatę- czym się on charakteryzuje
Osobę z psychopatycznym zaburzeniem osobowości nie jest łatwo rozpoznać, gdyż doskonale maskuje ona swoje prawdziwe oblicze. Co więcej- zwykle taka osoba posiada w sobie pewien rodzaj charyzmy, wdzięku, czaru, że przyciąga tym do siebie wiele osób, które nawet przez bardzo długi czas nie zdają sobie sprawy z jej pozornej osobowości.

 

Mówiąc o tym specyficznym zaburzeniu osobowości, jakim jest  psychopatia, wyróżnia się trzy główne obszary, charakteryzujące osobę, której ten problem dotyczy- arogancki i kłamliwy styl funkcjonowania międzyludzkiego; ułomność rozumowania, przeżywania i wyrażania emocji a także impulsywność w zachowaniach. Pierwszy z nich to przede wszystkim zmienne oblicze, zdolność do robienia dobrego wrażenia i wygórowane mniemanie o sobie a tak naprawdę dbanie jedynie o własne interesy, dążenie po trupach do celu i obłuda względem drugiego człowieka.

Drugi obszar przejawia się w braku prawdziwych i szczerych uczuć. Chętnie i często nawiązują relacje, jednak są im potrzebne jedynie do realizacji własnych celów. Potrafią oczarować drugą osobę i sprawić, by poczuła się wyjątkowa, jednak wszystko to trwa do czasu i zwykle kończy się przemocą psychiczną i fizyczną czy uzależnieniem emocjonalnym. Trzeci zaś to całkowite lekceważenie wszelkich norm oraz jednoczesny brak odczuwania jakiegokolwiek strachu i odpowiedzialności za swoje postępowanie, choć psychopata bardzo precyzyjnie i przemyślanie potrafi tłumaczyć swoje czyny, podkreślając przy tym naprawdę racjonalne tłumaczenia.

Jak już wspomnieliśmy, bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, iż dana osoba może być psychopatą- takie przypuszczenia może potwierdzić jedynie specjalista psycholog bądź psychiatra- niemniej gdy zaczynamy mieć pewne wątpliwości co do zamiarów danej, nawet bliskiej nam osoby, lepiej zachować czujność. Oczywiście nie możemy dać się omotać lub zamydlić sobie oczu, lecz podejmować przemyślane decyzje, zmierzające do potwierdzenia zaburzeń i podjęcia leczenia.

Jak rozmawiać z psychopatą
Niema jednoznacznej odpowiedzi na to, jak powinno się postępować oraz rozmawiać z psychopatą. Głównie dlatego, że każdy z nich cechuje się indywidualnymi cechami osobowości oraz w różny sposób i z odmiennym natężeniem emanuje swoimi zaburzeniami. Najlepiej, gdy po rozpoznaniu- w zachowaniu osoby bliskiej- pewnych niejasności i nabraniu podejrzliwości co do jego prawdziwego oblicza, zasięgniemy odpowiedniej pomocy. Warto więc udać się do psychologa bądź psychiatry, by móc bardziej rzetelnie potwierdzić swoje obawy i ustalić dalszy sposób postępowania.

Jeśli chodzi o samą rozmowę z psychopatą, należy zachowywać się jak najbardziej naturalnie, rozmawiać z nim w taki sam sposób, jak robiliśmy to zwykle. Pamiętajmy jednak, by zachować pewną ostrożność, gdyż nigdy nie wiadomo, jak zareaguje, gdy zauważy pewną różnicę w sposobie naszych zachowań.  Psychopaci chętnie wchodzą w konwersacje, więc z utrzymaniem rozmowy raczej nigdy nie będzie problemu, zaś to, w jakim kierunku powinna ta rozmowa zmierzać i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, co mówić a czego nie mówić by w jak największym stopniu pomóc osobie z zaburzeniem, powinniśmy skonsultować ze specjalistą, gdyż jest to kwestia indywidualna każdego przypadku.

Psychopatą może być każdy, lecz nie każdy musi wyrządzać znaczącą krzywdę. Zdecydowana większość osób z zaburzeniem osobowości prowadzi zwyczajny tryb życia, choć zwykle jest on- możemy rzec- pasożytniczy. Dlatego warto wiedzieć, na jego cechy i zachowania zwracać uwagę, by móc rozpoznać psychopatę w swoim otoczeniu.

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane produkty

pixel