Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak serum z peptydami wpływa na wygląd skóry?

19.04.2023

Kosmetyki z peptydami zyskują na popularności - nadają się do wszystkich typów cery, wykazują szerokie spektrum działania, a co więcej: pierwsze efekty widać nawet po jednorazowej aplikacji produktu. Czym dokładnie są te związki chemiczne i dlaczego jeszcze warto je włączyć do swojej pielęgnacji? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania! 

Co to są peptydy?

Peptydy to związki chemiczne naturalnie występujące w organizmie człowieka. Łączą się z aminokwasami, tworząc białka, a – w dużym uproszczeniu – ludzkie ciało składa się z różnego rodzaju białek. Dzięki temu procesowi możliwe jest nieustanne zastępowanie martwych komórek nowymi – tak, by cała wielka maszyneria ludzkiego organizmu działała bez zarzutu i pozostawała w dobrej kondycji.

Dlaczego warto stosować peptydy?

Kiedy używamy serum z peptydami, dostarczamy komórkom skóry większej ilości „paliwa” do działania i stymulujemy je, by z większą intensywnością przeprowadzały procesy odnowy komórkowej. To właśnie dlatego te substancje są tak skuteczne w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.

Jak dzielimy peptydy?

Peptydy dzieli się na trzy grupy, ze względu na mechanizm ich działania:

- neuropeptydy – inaczej nazywane „rozkurczającymi”. Efekt ich zastosowania bywa porównywany do toksyny botulinowej, ponieważ wpływają na spłycanie zmarszczek, blokując impulsy, odpowiadające za skurcz mięśni. Dzięki temu twarz nabiera odprężonego i bardziej zrelaksowanego wyglądu, a zmarszczki mimiczne przestają być widoczne.

- peptydy transportujące – jak sama nazwa wskazuje: odpowiadają za dostarczenie odpowiednich substancji do właściwych komórek skóry. Dzięki nim organizm może produkować większe ilości kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, które sprawiają, że skóra jest bardziej jędrna i elastyczna.

- peptydy sygnałowe – wpływają bezpośrednio na stymulacje produkcji białek macierzy komórkowej, syntezy kolagenu i elastyny oraz wzrostu fibroblastów. Im więcej dostarczymy ich do skóry właściwej, tym bardziej prężnie zadziała produkcja substancji niezbędnych do utrzymania zdrowego funkcjonowania naszej skóry, co również będzie przekładało się na jej wygląd.

Kiedy warto zacząć stosować serum z peptydami?

To, kiedy zacząć stosować pielęgnację przeciwzmarszczkową, jest kwestią całkowicie indywidualną. Sama powinnaś zadecydować o tym, czy chcesz rozszerzyć swoją kolekcję o kosmetyki działające w ten sposób. Jeżeli chodzi o serum z peptydami: nie ma żadnej granicy wieku, od którego warto je stosować: wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb skóry oraz naszych własnych preferencji.

Stosowanie peptydów - środki ostrożności

Stosowanie kosmetyków z tą substancją aktywną, nie wymaga budowania na nią tolerancji. Nie działają one fotouczulająco. Warto jednak - tak jak w przypadku wprowadzania do swojej pielęgnacji każdego nowego kosmetyku - obserwować skórę pod kątem możliwych reakcji alergicznych.

Czy można używać serum z peptydami w ciąży?

W przypadku serum z peptydami nie ma też przeciwwskazań do używania ich przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tym wyjątkowym czasie może ono stać się doskonałą alternatywą dla retinoidów. Kosmetyk ten z pewnością przypadnie do gustu osobom o wrażliwej skórze, ponieważ nie wykazuje działania złuszczającego, ani podrażniającego.

Jak najlepiej używać serum z peptydami?

Dużo zależy od formuły samego kosmetyku, jeżeli jednak mówimy o typowym serum – warto nakładać je na oczyszczoną i wysuszoną skórę twarzy, zaraz po produktach do pielęgnacji oczu, a przed nałożeniem kremu do twarzy. Warto odczekać, by produkt mógł dokładnie się wchłonąć – to zapobiegnie nieprzyjemnemu rolowaniu się kremu.

Z czym nie łączyć peptydów?

Chociaż peptydy wykazują łagodne działanie, nie poleca się stosowania ich w jednej pielęgnacyjnej rutynie z kosmetykami zawierającymi:
- retinol i retinal,
- kwasy AHA i BHA,
- serum redukującym przebarwienia,
- witaminą C w postaci: L-ascorbic Acid i Ascorbyl Glukoside
- chelatorami np. Disodium EDTA

Jak włączyć serum z peptydami do pielęgnacji?

Jeżeli chcesz łączyć wymienione we wcześniejszym akapicie składniki z serum z peptydami, pamiętaj o tym, by zachować odpowiedni odstęp między nakładaniem preparatów (np. stosując serum z peptydami rano, a kosmetyk z retinolem na noc). Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie nowego trendu pielęgnacyjnego: skin cycling. To metoda polegająca na dostarczaniu skórze odpowiednich składników aktywnych w naprzemiennych cyklach na przykład: jednego dnia produkty z kwasami, drugiego z peptydami, trzeciego ceramidy etc. Dzięki temu mamy możliwość dbania o każdy aspekt pielęgnacji, jednocześnie nie ryzykując tym, że zaszkodzimy sobie mieszanką kilku różnych substancji.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel