Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak szampony wpływają na kondycję włosów?

23.12.2021
Jak szampony wpływają na kondycję włosów?

Kosmetykiem, który bez wątpienia znajdziemy w każdej łazience, są szampony. Korzystamy z nich przy każdym myciu włosów, aby przede wszystkim oczyścić pasma i przygotować je do dalszych etapów pielęgnacji. Niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że wybór właściwego szamponu jest kluczowy dla kondycji i wyglądu naszych włosów, a niektóre składniki zawarte w tych produktach mogą wykazywać niekorzystny wpływ na wygląd naszych pasm. Dowiedz się, w jaki sposób szampony wpływają na kondycję Twojej fryzur.  

Szampony do włosów – jak wybrać odpowiedni?

Wydawać by się mogło, że szampony do włosów to produkty uniwersalne i tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki wybierzemy, gdyż ich głównym zadaniem jest tak naprawdę oczyszczanie włosów. Okazuje się jednak, że to, po jaki szampon sięgamy, ma bardzo duże znaczenie dla kolejnych etapów pielęgnacji, jak i samego wyglądu naszych włosów. 

Wybierając szampony do włosów, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na potrzeby naszych pasm. Oznacza to, że szampon, który świetnie sprawdzi się przy prostych włosach, niekoniecznie zda egzamin przy burzy loków. Dlaczego? Nasze włosy posiadają różną porowatość, dlatego szukając odpowiednich szamponów, powinniśmy najpierw poznać porowatość naszych pasm, a następnie dopasować do nich właściwy produkt. 

Szampony do włosów a składniki

Oprócz dopasowania szamponu do typu naszych włosów należy zwracać uwagę na zawarte w tych produktach składniki. Okazuje się, że niektóre z nich mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze pasma. Jakich składników należy unikać niezależnie od typu naszych włosów? Są to:

  • alkohol;
  • SLS-y;
  • silikony;
  • parafina i inne oleje mineralne;
  • woski;
  • gumy;
  • parabeny.

Dlaczego w szamponach należy unikać alkoholu? To substancja, która w produktach często pełni rolę naturalnego konserwantu, niestety może wykazywać niekorzystny wpływ na nasze włosy i skórę głowy, wysuszając je. W takiej sytuacji gruczoły łojowe zwykle produkują więcej sebum, co z kolei często objawia się jako przetłuszczające się włosy.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku SLS-ów. Najczęściej spotkamy je w mocno oczyszczających szamponach. Warto pamiętać, że użyte raz na jakiś czas mogą korzystnie wpłynąć na nasze włosy, dogłębnie je oczyszczając, jednak zbyt częste stosowanie często prowadzi do przesuszenia i łuszczenia się skóry głowy. 

Szampony do codziennego mycia włosów

Skoro mocno oczyszczające szampony zawierające SLS-y stosuje się raz na jakiś czas, w jaki sposób wybrać szampon, który sprawdzi się przy codziennym myciu? Przede wszystkim warto sięgnąć po taki, który nie zawiera wymienionych wcześniej substancji. Dobrze natomiast, aby w jego składzie znalazły się łagodne detergenty powstałe na bazie naturalnych składników, jak mydlnica lekarska czy glukozyd kokosowy. Bardzo dobrym wyborem będą ekstrakty ziołowe dopasowane do potrzeb naszych włosów, jak i składniki takie jak proteiny, emolienty lub humektanty. Obecność tych substancji oraz ich ilość w danym szamponie powinna być ściśle dopasowana do potrzeb naszych włosów.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel