Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? – Co brać na włosy?
03.04.2024Czy wiesz, że zdrowe i lśniące włosy są nie tylko oznaką dobrej pielęgnacji, ale także odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia? Zmęczenie, stres czy niewłaściwa dieta mogą negatywnie wpływać na kondycję całego organizmu.
Coraz więcej osób sięga po suplementy diety, aby wspomóc porost włosów i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Czy wiesz, że według najnowszych badań aż 72% dorosłych Polaków przyjmuje różnego rodzaju preparaty?
Niestety znaczna część robi to nieświadomie, nie zwracając uwagi na dokładny skład produktów, nie biorąc pod uwagę swojego stanu zdrowia, odpowiedniego zbilansowania diety i innych potencjalnych przyczyn problemów, na które rozwiązaniem mają być "magiczne tabletki na włosy". Czy to jednak oznacza, że suplementy diety nie są skuteczne? Absolutnie nie! Odpowiednio dobrane preparaty na włosy, z wysokiej jakości składników aktywnych i tylko te od sprawdzonych producentów faktycznie mogą przynieść korzyści dla zdrowia.
Jak dobrać najlepszy suplement na wypadanie włosów? Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy? I w jaki sposób odpowiednio podejść do tego tematu?
Nadmierne wypadanie włosów — jakie mogą być przyczyny?
Statystyki pokazują, że problem z nadmiernym wypadaniem włosów dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dla wielu osób właśnie ta kwestia jest pierwszym czynnikiem, który skłania do poszukiwania skutecznych rozwiązań. Jednak wypadanie włosów garściami to nie jedyny powszechny problem. Równie uciążliwe i krępujące są także szybko pojawiające się siwe włosy, łupież, pusząca się fryzura czy nadmiernie przetłuszczające się włosy.
Jakie przyczyny kryją się za najbardziej powszechnymi problemami i w jakich przypadkach może sprawdzić się przyjmowanie suplementów na wypadanie włosów i inne dolegliwości?
Kondycja włosów zależy od wielu czynników, z których bardzo ważnym jest odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych w diecie. Jeśli Twój codzienny jadłospis nie będzie spełniał zapotrzebowania na kluczowe mikro- i makroelementy to z pewnością wystąpią u Ciebie osłabienie struktury włosa i zaburzenia w funkcjonowaniu mieszków włosowych. Prędzej czy później — jednak na pewno — zaczniesz obserwować objawy zwyczajnie niedoborowej diety. To kwestia, na którą możesz mieć realny wpływ. Jeśli zadbasz o zdrowe posiłki i dodatkowo będziesz świadomie przyjmować dobrej jakości witaminy na wzmocnienie włosów, szybko zapomnisz o swoich problemach.
Jednak nie zawsze droga do zdrowych włosów jest tak prosta i szybka. Innymi przyczynami problemów mogą być zaburzenia hormonalne (np. zmiany w poziomie hormonów tarczycy czy zaburzenia związane z menopauzą i ciążą). Również stres oraz niektóre choroby skóry głowy mogą przyczyniać się do nasilania przypadłości. Nadmierne wypadanie włosów może również wynikać z genetycznych predyspozycji do łysienia, szczególnie u mężczyzn (androgenowe wypadanie włosów).
W takich przypadkach podstawą powinno być rozpoznanie konkretnych przyczyn dolegliwości i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Warto wybierać witaminy na wypadające włosy o działaniu ukierunkowanym na wzmocnienie struktury włosa i odpowiednią pielęgnację włosów — w tej kategorii również należy szukać wysokiej jakości suplementów na włosy.
Jakie witaminy na wypadające włosy? — Które witaminy wpływają na kondycję włosów?
Tak, jak już wspominaliśmy, nieodpowiednia ilość składników odżywczych może prowadzić do wypadania włosów i pogorszenia ich wyglądu. Wśród licznych składników, wpływ niektórych witamin na włosy jest naprawdę znaczący i może pomóc w utrzymaniu ich zdrowia i siły. Na które z nich warto zwrócić największą uwagę?
Witaminy z grupy B
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie istnieje jedna witamina B na włosy. W tej grupie wyróżnia się szereg różnych związków, z których każdy może inaczej oddziaływać na wygląd włosów. Do tych, które wykazują największy wpływ na włosy, zaliczamy:
- witaminę B2 (ryboflawinę), która pomaga w przekształcaniu pokarmu w energię, co wpływa na wzrost i regenerację włosów;
- witaminę B5 (kwas pantotenowy), który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mieszka włosowego oraz zapewnia włosom wytrzymałość i elastyczność;
- witaminę B12 (kobalaminę), istotną w procesie produkcji czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do skóry głowy i mieszka włosowego, wspierając wzrost. Brak witaminy B12 może prowadzić do rozwoju anemii, co dodatkowo może osłabić włosy;
- kwas foliowy — na włosy wpływa pośrednio, wspomagając procesy tworzenia się nowych komórek;
- biotynę (witaminę B7), szczególnie cenioną za swoje właściwości wzmacniające włosy, zapobiegając ich wypadaniu i łamliwości — zwłaszcza w przypadkach niedoboru biotyny.
Witamina A
Witamina A na włosy działa poprzez wspieranie regeneracji komórek. Pomaga w produkcji sebum, naturalnego oleju wytwarzanego przez skórę głowy, który zapobiega wysychaniu włosów i utrzymuje ich blask. Niedobór witaminy A może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, łamliwości włosów i w konsekwencji do ich wypadania.
Witamina E
Witamina E jest silnym antyoksydantem, który chroni komórki skóry przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co zwiększa dopływ składników odżywczych do mieszków włosowych, wspierając ich wzrost i regenerację. Wpływ witaminy E na włosy zauważyć można, w postaci zwiększenia ich objętości i poprawy blasku.
Witamina D
Witamina D odgrywa ważną rolę w tworzeniu nowych mieszków włosowych, a jej niedobór może być związany z nadmiernym wypadanie włosów. Wspomaga ona produkcję keratyny, białka niezbędnego dla zachowania prawidłowej budowy włosów. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie może pomóc w zapobieganiu różnym rodzajom wypadania włosów, wspierając jednocześnie porost nowych.
Witamina C
Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu — białka, które wzmacnia włosy od ich korzeni do końcówek. Dodatkowo pomaga w walce z oksydacyjnym stresem i ułatwia wchłanianie żelaza.
Witaminy to nie wszystko! Czego jeszcze brakuje w organizmie, gdy wypadają włosy?
Witaminy, chociaż odgrywają bardzo ważne role w utrzymaniu zdrowych włosów, nie są jedynymi składnikami odżywczymi, które mają na nie wpływ. Składniki mineralne — cynk, selen, żelazo i krzem — również są niezbędne dla zapewnienia najlepszych warunków do wzrostu włosów.
Cynk
Cynk jest minerałem, który bierze udział w syntezie nowych komórek. Jednak, co nawet ważniejsze, pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej, której odpowiedni stan ma bezpośredni wpływ na cykl wzrostu włosów. Niedobór cynku często wiąże się z łysieniem, zwłaszcza gdy jest ono wynikiem niezrównoważonej diety. Suplementacja cynku może pomóc poprawić gęstość włosów i ograniczyć ich wypadanie.
Selen
Selen to składnik wielu enzymów i białek, które wspomagają zdrowie skóry głowy i włosów, chroniąc je przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Działa synergicznie z witaminą E jako antyoksydant. Niedobór selenu może prowadzić do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania.
Żelazo
Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek, w tym do mieszka włosowego. Niedobory żelaza są jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów, szczególnie u kobiet.
Krzem
Krzem ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i elastyczności włosów, ponieważ wspiera produkcję kolagenu i keratyny, które są ich podstawowymi budulcami. Suplementacja krzemem może pomóc w poprawieniu tekstury włosów, zwiększeniu ich gęstości oraz zapobiegać ich wypadaniu.
Suplementy na włosy — kiedy warto po nie sięgnąć i jak prawidłowo je stosować?
Wypadanie włosów to często pierwszy sygnał, że może brakować w organizmie pewnych ważnych witamin i składników mineralnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, koniecznie zwróć uwagę na to, czy Twoja dieta i styl życia są zgodne z zaleceniami. Zadbaj o zbilansowany jadłospis, wprowadź aktywność fizyczną, poświęcaj czas na sen i staraj się ograniczać nadmierny stres.
Suplementy na włosy mogą być cennym wsparciem, jednak tylko jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie preparatów od sprawdzonych producentów i w uzasadniony sposób. Formeds w swojej ofercie posiada całą listę różnych suplementów diety — po to, abyś z powodzeniem mógł znaleźć ten, który będzie dobrany pod Twoje potrzeby. Zawsze stosuj się do zaleceń przyjmowania i sposobu dawkowania — dzięki temu z pewnością uda Ci się zwalczyć nadmierne wypadanie włosów.
Bibliografia
- Dziedziński, M., Goryńska-Goldmann, E., Kobus-Cisowska, J., Szczepaniak, O., & Marciniak, G. (2019). Problem nadkonsumpcji suplementów diety wśród Polaków. Intercathedra, 40(3).
- Matysek-Nawrocka, M., Bernat, M., Dyczewski, B., & Chmiel, A. (2016). Popularność suplementów diety wśród dorosłych Polaków. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie, 5(1), 160-167.
- Bojarowicz, H., & Dźwigulska, P. (2012). Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health, 47(4), 433-441.
- Tomaszewicz, V., Klawe, J. J., Światły-Figiel, A., & Chrzanowska, M. (2017). Wybrane niedobory pierwiastkowe, powodujące wypadanie włosów. 1/2017 (34), 515.
- Kania-Dobrowolska, M., Baraniak, J., Kujawski, R., & Ożarowski, M. (2017). Nutrikosmetyki–nowa podgrupa suplementów diety. Post Fitoter, 18(2), 132-138.
- Jachimowicz-Rogowska, K., Sowińska, L., Winiarska-Mieczan, A., Kolasa, K., & Fabjanowska, J. The Most Commonly Used Diet Supplements for Hair, Skin and Nails in the Opinion of Pharmacy Employees from Different Cities in Poland Najczęściej stosowane suplementy diety na włosy, skórę i paznokcie w opinii pracowników aptek z różnych miast.
- Kowalska, A., Bartkiewicz, J., & Dettlaff, K. (2022). Biotyna–fakty i nadzieje. Farm Pol, 78(7), 403-411.