Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Katar u dziecka - jak go wyleczyć?

14.12.2020
Dolegliwości i choroby

Zatkany nos i maraton smarkania znany jest każdemu z nas. Choć nieżyt nosa nie należy do grupy „wielkich” chorób, to jest w stanie przez kilka dni znacznie zaburzać normalne funkcjonowanie – utrudnia swobodne oddychanie, a co za tym idzie i spanie, i jedzenie. Katar jest uciążliwy zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i niemowląt, jednak u takich maluchów jest o wiele bardziej dokuczliwy! Jak leczyć katar u dziecka?

Przyczyny i rodzaje kataru u dziecka

Nieżyt nosa, czyli katar to zwykle infekcja o podłożu wirusowym wywoływana przez rinowirusy, adenowirusy i koronawirusy. Jest to dolegliwość całoroczna, jednak szczególnie mocno daje się we znaki w okresie jesienno-zimowym, u dzieci zwykły, niepowikłany nieżyt nosa może występować około 6-8 razy do roku. Katar nie zawsze ma etiologię wirusową, jego przyczyną mogą być bakterie, alergeny, ciało obce w nosie lub wady anatomiczne! Czym tak właściwie jest nieżyt nosa? To zapalenie śluzówki nosa i zatok przynosowych, które objawia się obrzękiem i zwiększoną produkcją wydzieliny, mówiąc prościej, nos jest zatkany i straszliwie z niego cieknie! Niedrożność nosa powoduje trudności w oddychaniu, osłabienie węchu, ból głowy, dzieci mają problemy ze spokojnym snem oraz jedzeniem (np. niemowlęta karmione naturalnie mają kłopoty ze ssaniem piersi), a ściekająca po tylnej ścianie gardła wydzielina często przyczynia się do kaszlu.

Charakterystyczną cechą nieżytu nosa jest nadmiar wydzieliny, jednak nie zawsze wygląda ona tak samo. Katar wodnisty u dziecka oznacza zwykle początek infekcji wirusowej, następnie cieknąca, przezroczysta wydzielina stopniowo gęstnieje i zmienia kolor (zwykle na żółtawo-zielony), co oznacza, że choroba chyli się ku końcowi. Czasem gęsty katar u dziecka może oznaczać zakażenie bakteryjne (zwłaszcza gdy równocześnie pojawia się wysoka gorączka), wtedy może być konieczne podanie antybiotyku, dlatego bez wizyty u pediatry się nie obejdzie. Ponadto długo utrzymujący się wodnisty katar, któremu towarzyszy częste kichanie i łzawienie oczu może wskazywać na alergię.

Usuwanie wydzieliny i pielęgnacja okolic nosa

Przy nadmiarze wydzieliny kataralnej należy regularnie dbać o jej usuwanie. Starsze dziecko z niewielką pomocą dorosłego samodzielnie wydmucha sobie nosek, maluszki, które nie posiadają jeszcze takiej umiejętności, są całkowicie zdane na rodzica. Kiedyś odbywało się to z użyciem gumowej gruszki, teraz można użyć aspiratora. To bardzo proste w użyciu urządzenie, które odsysa nadmiar wydzieliny. Jedną końcówkę ostrożnie umieszcza się w otworze nosowym dziecka, drugą rodzic wkłada sobie do ust lub podpina do odkurzacza. Aspirator można kupić już za kilkanaście złotych, a naprawdę warto! Krokiem, którego lepiej nie pomijać przy oczyszczaniu nosa, jest stosowanie preparatów ułatwiających usuwanie wydzieliny z solą fizjologiczną (roztwór chlorku sodu) lub na bazie wody morskiej (preferowany roztwór hipertoniczny, który skuteczniej rozrzedza wydzielinę i zmniejsza obrzęk, roztwór izotoniczny lepiej sprawdzi się w codziennej higienie). Wystarczy kilka kropli soli fizjologicznej lub np. roztworu do płukania nosa Isonasin Septo bądź doza lub dwie sprayu np. Babycap Woda morska lub Sterimar Baby, aby łatwiej oczyścić nos i nawilżyć jego śluzówkę. Nie można także zapominać, że częste wycieranie nosa podrażnia skórę jego okolic, zaleca się więc smarować ją maścią ochronną (np. z pantenolem lub witaminą A) lub maścią majerankową, która dodatkowo ułatwia oddychanie i wykazuje działanie przeciwbakteryjne.

Jak leczyć katar u dziecka?

Zastanawiasz się, ile trwa katar u dziecka? Według starego powiedzenia „leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony – tydzień”! Niemniej jednak przy ostrym nieżycie nosa lepiej zacząć działać w celu łagodzenia dyskomfortu związanego z zatkanym nosem. Na szczęście w aptekach jest wiele produktów, które ułatwiają oddychanie, a są to wszelkiego rodzaju krople, spraye i aerozole do nosa. Wysoką skutecznością cechują się leki na katar obkurczające błonę śluzową nosa np. z oksymetazoliną. Jest to substancja czynna ukierunkowana na walkę ze stanem zapalnym, miejscowo zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki oraz ogranicza wysięk. Składnik ten znaleźć można w leku Nasivin Baby w postaci aerozolu do nosa, które można stosować u dzieci od 3. miesiąca życia do ukończenia 12. miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie nadają się do długotrwałego stosowania (zwykle 5 dni bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem).

Domowe sposoby na katar u dziecka

Co jeszcze rodzic może zrobić, aby pomóc swojemu dziecku, które zmaga się z katarem? Bardzo ważnym elementem walki z infekcjami dróg oddechowych jest prawidłowe nawodnienie organizmu, dlatego konieczne jest spożywanie przez dziecko dużej ilości płynów. To bardzo prosty i skuteczny sposób na rozrzedzenie wydzieliny kataralnej. Dzieciom najlepiej podawać ciepłe herbatki np. z dodatkiem soku malinowego, maluchy karmione naturalnie należy częściej przystawiać do piersi. Wsparciem w walce z objawami nieżytu nosa będzie również inhalacja. W tym celu można użyć naparu z szałwii lub wody z kilkoma kroplami olejku eterycznego (np. eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego).

Najlepiej przygotować taki parujący roztwór w miseczce i postawić ją w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Wskazane są również plastry aromatyczne nasączone mieszanką olejków eterycznych, które pomagają udrożnić nos. Plastry aromatyczne najlepiej stosować na noc, można to robić w przypadku dzieci powyżej 18. miesiąca życia. Zaleca się także zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu poprzez jego nawilżenie (najlepiej sprawdzają się w tym celu specjalistyczne nawilżacze powietrza), dzięki czemu można ograniczyć wysychanie śluzówki nosa. Dobrą inwestycją są również nebulizatory, czyli urządzenia do podawania leków drogą wziewną i wykonywania inhalacji z użyciem soli fizjologicznej.

Zwykło się uważać, że katar to dość błaha dolegliwość, choć uprzykrzająca normalne funkcjonowanie. Jest w tym dużo prawdy, objawy nieżytu nosa u dziecka zazwyczaj nie wymagają konsultacji z lekarzem. Katar trzeba przechorować, można jednak pomóc dziecku mniej uciążliwie odczuwać jego skutki. Systematyczne oczyszczanie nosa, inhalacje, stosowanie preparatów rozrzedzających wydzielinę i zmniejszających obrzęk nosa jest ogromnie pomocne. Są jednak sytuacje, gdy konieczna jest wizyta u pediatry, dotyczy to kataru u noworodków i niemowląt (nieżyt nosa może szybko eskalować i doprowadzić do zapalenia ucha lub płuc) oraz w przypadku, gdy mimo leczenia katar długo się utrzymuje lub pojawiają się dodatkowe objawy (np. gorączka).

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel