Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kobieca higiena miejsc intymnych - jak o nią właściwie dbać?

07.05.2021
Pielęgnacja
Kobieca higiena miejsc intymnych - jak o nią właściwie dbać?

Choć prawidłowa higiena intymna jest ogromnie istotna, to nie każda kobieta podchodzi do tematu z należytym zaangażowaniem oraz rozwagą. Czasem podmywa się przesadnie, czasem niedokładnie, a przecież sekretem zachowania komfortu i zdrowia stref intymnych jest po prostu umiar! Ponadto ważne jest stosowanie wyłącznie kosmetyków, które nie niszczą naturalnej flory bakteryjnej i nie zaburzają pH pochwy. W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę intymną? Jaki płyn do higieny intymnej wybrać?

Jak dbać o higienę intymną?

Kluczowe dla zachowania komfortu i zdrowia okolic intymnych jest przede wszystkim utrzymanie równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej (mikrobioty) oraz panującego tam unikalnego pH (odczyn kwaśny poniżej 4,5). Utrzymywanie prawidłowego środowiska „tam na dole” chroni przed dyskomfortem oraz rozwojem infekcji intymnych. Niestety wiele czynników może prowadzić do zachwiania równowagi bakteryjnej, niektóre z nich są całkowicie naturalne jak np. zmiany hormonalne w trakcie menstruacji lub w okresie menopauzy, jednak większość z nich to po prostu błędy higieniczne – za częste i zbyt inwazyjne podmywanie, niewystarczająca higiena, stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Dodatkowo niekorzystnie na mikrobiotę miejsc intymnych wpływa m.in.: zła dieta, stres, antybiotykoterapia, aktywność seksualna, korzystanie z basenów, sauny oraz jacuzzi, nadmierna depilacja okolic bikini, noszenie bielizny z syntetycznych materiałów oraz obcisłych ubrań.

Najważniejsze zasady prawidłowej higieny intymnej:

Czy należy myć okolice intymne codziennie? Tak, oczywiście, że tak! Raz, ewentualnie dwa razy dziennie (czasem wystarczy podmywać się tylko ciepłą wodą). Częstsze podmywanie jest na co dzień zupełnie niepotrzebne, co więcej, może być powodem zaburzania flory bakteryjnej (z tego samego powodu nie są zalecane irygacje pochwy)! Szczególny reżim higieniczny należy utrzymywać w okresie menstruacji oraz w upalne dni – zaleca się podmywać 3-4 razy dziennie, a jeśli nie ma takiej możliwości, warto wówczas stosować chusteczki do higieny intymnej! Większy nacisk na higienę intymną powinny położyć kobiety aktywne seksualnie – zaleca się podmyć zarówno przed stosunkiem, jak i po nim. Oprócz częstotliwości podmywania bardzo ważna jest także technika mycia okolic intymnych – od przodu do tyłu! Gdy myjemy się w taki sposób, nie ma ryzyka przeniesienia potencjalnie niebezpiecznych bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej.

Do higieny intymnej nie potrzeba żadnych akcesoriów (gąbek, myjek), wystarczy dłoń! Warto jeszcze wspomnieć, że do osuszania należy używać osobnego ręcznika i należy go często wymieniać. Prawidłowa higiena intymna to nie tylko mycie i odświeżanie okolic intymnych, ale również zwracanie uwagi na to, jaką bieliznę się nosi! Najlepsze są majtki z naturalnych materiałów (np. bawełna), które przepuszczają powietrze i ograniczają przegrzewanie się miejsc intymnych. Koronkową bieliznę zaleca się nosić wyłącznie na specjalne okazje, zaś ze stringów warto całkowicie zrezygnować (stringi ułatwiają przejście bakterii z odbytu do pochwy). Na noc do spania najlepiej nie zakładać majtek w ogóle! Dlaczego? Takie nocne wietrzenie dobrze wpływa na zdrowie okolic intymnych, zmniejsza się ilość wydzielanego śluzu oraz ogranicza ryzyko infekcji. Dodatkowo eksperci rekomendują rezygnację z codziennego noszenia wkładek higienicznych.

Kosmetyki do higieny intymnej

Wybór produktów do higieny intymnej jest ogromny, najpopularniejsze są płyny do higieny intymnej, jednak dostępne są również żele, pianki oraz chusteczki nawilżane. Warto pamiętać, że do higieny intymnej można również używać szarego mydła (wykazuje właściwości bakteriobójcze i nie uczula) lub naturalnych mydeł na bazie roślinnych olejów. Ważne jest jedno, nie należy myć okolic intymnych kolorowymi, perfumowanymi płynami do mycia ciała, a także mydłem (zwykłe mydło ma odczyn zasadowy powyżej 8,5)! Mogą one wysuszać i podrażniać błonę śluzową okolic intymnych i przyczyniają się do zaburzenia równowagi mikrobioty.

Specjalne kosmetyki do higieny intymnej delikatnie myją i odświeżają, nie naruszając przy tym fizjologicznej flory bakteryjnej i pH. Ponadto działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, sprzyjają zwiększeniu nawilżenia i regeneracji śluzówki oraz łagodzą podrażnienia. Chusteczki do higieny intymnej to świetne rozwiązanie w trakcie okresu, skutecznie odświeżają, pomagają utrzymać optymalne pH, działają łagodząco i antybakteryjnie, a co najważniejsze przynoszą komfort. Ważne, aby wybierać chusteczki hipoalergiczne bez barwników i substancji zapachowych.

Czym kierować się przy wyborze płynu do higieny intymnej?

Jak wybrać odpowiedni płyn do higieny intymnej? Jest kilka kwestii, na które należy zwracać szczególną uwagę. Po pierwsze dobry preparat musi mieć niskie pH (poniżej 4,5), dzięki czemu będzie sprzyjać utrzymaniu kwaśnego środowiska okolic intymnych. Wzrost odczynu pH może przyczynić się do rozwoju infekcji intymnych. Po drugie warto wybierać kosmetyki, które nie zawierają niepotrzebnych wypełniaczy, np. substancji zapachowych, syntetycznych barwników, substancji spieniających, konserwantów.

Najczęściej to właśnie one uczulają i „zapewniają” niechciany efekt podrażnienia i swędzenia. Po trzecie preparat powinien zawierać bogatą kompozycję składników pielęgnujących i leczniczych. Składnikiem bardzo pożądanym jest kora dębu (np. Hipoalergiczny żel do higieny intymnej z korą dębu Biały Jeleń) oraz kwas mlekowy (np. Płyn do higieny intymnej Alexis). Ponadto wartościowymi dodatkami są: prebiotyki, roślinne wyciągi – nagietek, rumianek, lukrecja, tarczyca bajkalska, macierzanka, przywrotnik, lipa, mniszek lekarski, żurawina, a także gliceryna, lanolina, alantoina, oleje roślinne, prowitamina B5 i kwas hialuronowy.

Prawidłowa i bezpieczna higiena intymna powinna być celem każdej kobiety! Okolice intymne należy myć codziennie, ale nie za często, a już na pewno nie przy każdej wizycie w toalecie! Częste mycie z użyciem niewłaściwych kosmetyków narusza równowagę mikrobioty oraz zaburza pH okolic intymnych, tym samym pozbawia je ich naturalnej bariery ochronnej! O higienę intymną trzeba dbać na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy zaczyna swędzieć i piec (w przypadku takich przypadłości pomocne mogą okazać się z kolei takie preparaty jak Tantum Rosa). Każda kobieta powinna pamiętać, że do właściwych praktyk w utrzymaniu zdrowych miejsc intymnych zalicza się również noszenie odpowiedniej bielizny, prawidłowa higiena życia seksualnego oraz właściwa dieta (ograniczenie cukru, który sprzyja infekcjom grzybiczym).

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel