Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kremy z filtrem SPF 30 - czy są wystarczające do ochrony przed słońcem?

03.06.2022
Kremy z filtrem SPF 30 - czy są wystarczające do ochrony przed słońcem?

Robisz wiele, aby uchronić skórę przed przedwczesnymi oznakami upływającego czasu, jednak czy pamiętasz o zapewnieniu jej dostatecznej ochrony przeciwsłonecznej? Wydaje Ci się, że tak – stosujesz przecież krem SPF 30 do twarzy. Sprawdź, czy taki filtr jest wystarczający, aby zabezpieczyć cerę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. 

Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna latem. Będąc na wakacjach, aplikujesz krem na całe ciało – z uwzględnieniem twarzy. Czy jednak pamiętasz o tym, że Twoja skóra potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia nie tylko na plaży, ale również wtedy, gdy lato spędzasz w mieście?

Kremy z filtrem do twarzy – jak działają?

Ochrona przeciwsłoneczna kremów z filtrem ma na celu zmniejszenie skutków nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Mowa nie tylko o zaczerwienieniu czy poparzeniach, ale także o fotostarzeniu.

Zawarte w kremach filtry dzieli się na:

  • fizyczne (mineralne),
  • chemiczne.

Oznacza to, że sposób działania kremu ochronnego uzależniony jest rodzaju zastosowanego filtra.

Kremy z filtrami mineralnymi

Wśród filtrów mineralnych najpopularniejsze są tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Tworzą one na skórze niewidzialną barierę, która odpowiada za odbijanie i rozpraszanie promieni słonecznych.

Kremy z filtrami chemicznymi

Filtry chemiczne to substancje, które odpowiadają za pochłanianie promieni słonecznych. W efekcie dochodzi do ich zamiany na ciepło (nieszkodliwe dla ciała).

Wartość SPF a skuteczność ochrony przeciwsłonecznej

SPF (z ang. Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Informuje o tym, jak długo można przebywać na słońcu, aby nie narazić się na poważne konsekwencje.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli zaczerwienienie skóry pojawia się u Ciebie po 10 minutach przebywania na słońcu (bez zastosowania ochrony przeciwsłonecznej), użycie filtra o odpowiednim wskaźniku wydłuża ten czas.

Przykład. Załóżmy, że Twój indywidualny próg rumieniowy wynosi 5 minut. Jeśli zastosujesz krem SPF 50 do twarzy, czas przebywania na słońcu możesz wydłużyć do 4 godzin.

Warto jednak pamiętać, że długotrwałe przebywanie na słońcu nie jest wskazane – szczególnie w tzw. godzinach szczytu, czyli między 11.00 a 15.00. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, świeżą warstwę preparatu zaleca się aplikować po upływie 90 minut lub wcześniej – po przemyciu twarzy wodą, spoceniu się itp.

Krem SPF 30 do twarzy – czy taka ochrona będzie wystarczająca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy stosowanie kremu SPF 30 do twarzy zapewni wystarczającą ochronę. Jest to bowiem kwestia całkowicie indywidualna, która zależy od wielu czynników, np.:

  • czasu przebywania na słońcu,
  • „siły” promieniowania słonecznego.

Nie bez znaczenia jest również fakt, czy Twoja skóra została poddana zabiegom kosmetycznym zwiększającym wrażliwość na słońce, czy stosujesz tzw. leki światłouczulające. Jeśli tak, konieczne może okazać się zaaplikowanie kremu SPF 50 do twarzy.

Jedno jest pewne – krem SPF 30 do twarzy zapewni dużo lepszą ochronę niż krem o SPF 15. Jeżeli więc wybierasz między tymi wartościami, lepiej „mocniej” zabezpieczyć skórę. 

Krem SPF 30 do twarzy stosuj nie tylko latem

Czy wiesz, że krem SPF 30 do twarzy należy stosować nie tylko latem? Warto aplikować go przez cały rok, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje cały czas – nawet wtedy, gdy nie świeci słońce. Wszystko za sprawą promieni UVA, które wykazują zdolność przenikania do głębokich warstw skóry. Nie odpowiadają przy tym za powstawanie rumienia, dlatego łatwo zlekceważyć ich negatywny wpływ. Tymczasem należy mieć świadomość, że niedostateczna ochrona przed promieniowaniem UVA może – w długofalowej perspektywie – prowadzić m.in. do:

  • zaburzenia bariery ochronnej skóry;
  • zmiany DNA skóry;
  • uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny.

Ponadto nadmierna ekspozycja na ten rodzaj promieniowania zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym niezwykle groźnego czerniaka.

Jak wybrać dobry krem SPF 30 do twarzy – stosowany na co dzień?

Jeżeli zależy Ci na wzmocnionej ochronie przeciwsłonecznej, wybierz preparat o możliwie najwyższym współczynniku SPF. Jeśli natomiast chcesz zabezpieczyć skórę na co dzień, z powodzeniem wystarczy „trzydziestka”.

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego kremu SPF 30 do twarzy? Postaw na:

  • kosmetyki naturalne – zawierają składniki, które nie tylko chronią, ale i pielęgnują cerę;
  • preparaty o lekkiej konsystencji – dzięki temu będą nadawały się jako baza pod podkład;
  • kremy o działaniu rozświetlającym – cera staje się bardziej promienna i zyska młodszy wygląd;
  • kosmetyki, które nie pozostawiają białych śladów – dzięki temu skóra będzie wyglądać naturalnie.

Do stosowania na co dzień krem SPF 30 sprawdza się znakomicie. To idealny wybór, jeśli zależy Ci na zapewnieniu skórze optymalnej ochrony przed negatywnym działaniem promieni słonecznych – także w przypadku stosowania pielęgnacji retinoidami.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel