Lawenda - ziołowy sposób na uspokojenie i wyciszenie
23.03.2021Obok zapachu lawendy trudno przejść obojętnie. Jej cudownie uspokajający i wyciszający aromat sprawia, że znikają lęki i troski, dlatego też eteryczny olejek lawendowy tak chętnie wykorzystywany jest w aromaterapii. Jego unikalne właściwości są pomocne w wielu innych schorzeniach, olejek lawendowy stanowi lekarstwo na migrenę, kłopoty ze snem oraz problemy trawienne. Sprawdza się także w pielęgnacji skóry i włosów.
Lawenda i olejek lawendowy
Surowcem, z którego powstaje olejek lawendowy, są kwiaty lawendy. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu kwiaty lawendy lekarskiej (Lavendula officinalis) zwanej również lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia). W tych drobnych kwiatach o unikalnej fioletowo-niebieskiej barwie kryje się ponad 150 drogocennych substancji czynnych. Największym skarbem lawendy jest olejek eteryczny, który jest źródłem m.in. linalolu i octanu linalolu, beta-cymenu, borneolu, cyneolu, alfa-terpineolu.
Kwiaty lawendy zawierają także garbniki, kumaryny, związki trójterpenowe, kwasy organiczne, antocyjany, fitosterole, flawonoidy i sole mineralne. Dzięki nim olejek lawendowy ma bardzo szerokie zastosowanie, wykorzystuje się go w kosmetykach, preparatach do aromaterapii, w suplementach diety i lekach na różne dolegliwości, a także w preparatach odstraszających komary i mole.
Olejek lawendowy: właściwości relaksujące i uspokajające
Główną właściwością, dzięki której olejek z lawendy jest tak popularny, jest jego działanie uspokajające i wyciszające. To jeden z tych zapachów aromaterapeutycznych, który zapewnia odprężenie i rozluźnienie oraz pozwala osiągnąć wewnętrzną harmonię. Jest bardzo skuteczny w stanach lękowych i depresyjnych, w okresie wzmożonego napięcia nerwowego i przewlekłego stresu. Linalol i octan linalolu wpływają na zmniejszenie nadreaktywności ośrodkowego układu nerwowego, dlatego lawenda jest pomocna także przy problemach ze snem. Kilka kropli olejku lawendowego na poduszce poprawi jakość snu i zapewni lepszy odpoczynek nocny. Działanie uspokajające lawenda wykazuje także, gdy jest przyjmowana doustnie np. w postaci naparów, lub jako leki na uspokojenie w postaci kropli lub tabletek (często w połączeniu z innymi ziołami np. Nervosol K Uspokojenie).
Olejek lawendowy, czyli remedium na bóle i infekcje
Aromaterapia (inhalacje, kąpiel) i masaże z wykorzystaniem olejku z lawendy polecane są jako skuteczna kuracja przeciwbólowa. Olejek lawendowy w zaledwie 15 minut zmniejsza natężenie migrenowych bólów głowy (wystarczy wetrzeć kilka kropli olejku w skronie), łagodzi również bóle głowy innego pochodzenia (np. ból wywołany stresem), przynosi ulgę w przypadku bólów mięśniowych i stawowych, stłuczeń i zwichnięć oraz bólów menstruacyjnych (olejek wmasować w bolące miejsce). Olejek lawendowy to również doskonały sposób na infekcje układu oddechowego ze względu na działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, wiruso- i bakteriobójcze.
Inhalacja łagodzi objawy nieżytu nosa, zapalenia zatok i krtani, zaś napar z lawendy działa napotnie. Działanie przeciwzapalne olejku lawendowego wykorzystuje się do zmniejszania stanów zapalnych stawów, łagodzenia objawów chorób reumatycznych i zapalenia korzonków nerwowych (chore miejsca nacierać czystym olejkiem lub roztworem spirytusowym np. Lawenol). Olejek lawendowy zaleca się aplikować także jako środek zmniejszający dyskomfort po ukąszeniu owadów lub po oparzeniu słonecznym, jego unikalne właściwości sprawdzą się w przypadku ciężkich stanów zapalnych skóry i trudno gojących się ran.
Olejek z lawendy – wsparcie przy problemach trawiennych
Lawenda stosowana doustnie jest zalecana w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, działa rozkurczowo oraz pomaga przywrócić prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, przez co zmniejsza wzdęcia i łagodzi bóle brzucha. W przypadku kłopotów trawiennych lawenda wpływa na pobudzenie produkcji soku żołądkowego oraz żółci. Olejek z lawendy poprawia także apetyt oraz łagodzi mdłości. Do stosowania przy problemach ze strony układu pokarmowo-trawiennego najlepiej sprawdzi się susz do przygotowania naparów lub ziołowe leki z olejkiem lawendowym np. Amol czy Aromatol (oba odpowiednie do stosowania doustnego, jak i zewnętrznego – inhalacje, nacierania).
Olejek lawendowy – kosmetyk wielozadaniowy dla wielu rodzajów cer i skór
Choć olejek lawendowy wykazuje właściwości, które czynią z niego produkt leczniczy (skuteczny przy wielu schorzeniach), sprawdza się on także w codziennym użytku jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych oraz kosmetyków do zadań specjalnych:
- pielęgnacja cery tłustej i problematycznej – olejek lawendowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przyczynia się do zmniejszenia produkcji sebum, odkaża i łagodzi podrażnienia.
- pielęgnacja przeciwstarzeniowa – olejek lawendowy działa antyoksydacyjnie – z dużą skutecznością neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu działa odmładzająco i przeciwzmarszczkowo.
- pielęgnacja stóp – olejek z lawendy hamuje nadmierne pocenie się stóp, neutralizuje nieprzyjemny zapach, a także działa przeciwgrzybiczo (polecany jest w profilaktyce i łagodzeniu objawów grzybicy stóp i paznokci).
- pielęgnacja paznokci – olejek lawendowy skutecznie poprawia kondycję osłabionych i łamliwych paznokci.
- pielęgnacja ciała – masaż z wykorzystaniem olejku lawendowego pomaga poprawić kondycję skóry – pobudza krążenie krwi oraz limfy, co redukuje cellulit, zmniejsza obrzęki i poprawia jędrność skóry.
- pielęgnacja włosów i skóry głowy – olejek lawendowy to doskonała wcierka, która zmniejsza przetłuszczanie się włosów, pomaga eliminować łupież oraz ogranicza nadmierną utratę włosów (stymuluje krążenie krwi w skórze głowy, wzmacnia i odżywia cebulki włosowe). Lawenda sprawdza się także w profilaktyce i leczeniu wszawicy.
Jak stosować olejek lawendowy w pielęgnacji?
Po pierwsze można wzbogacać nim niemal każdy kosmetyk – szampon, krem do twarzy, krem do stóp, balsam do ciała. Wysokiej jakości produktem jest np. Natur Planet Olejek lawendowy. Po drugie można skorzystać z bogatej oferty lawendowych preparatów np. polskiej marki Biolaven.
Olejek lawendowy na komary i inne owady
Lawendę tradycyjnie wykorzystuje się jako środek przeciw molom. Niemal w każdej szafie wisi saszetka z suszonymi kwiatami lawendy, która pięknie pachnie i chroni ubrania przed molami. Jednak nie tylko mole nie lubią zapachu lawendy, również na komary działa on odstraszająco. Olejek lawendowy na komary można wykorzystywać na kilka sposobów – aplikować bezpośrednio na skórę (na rynku dostępne są repelenty z olejkiem lawendowym np. marki Mosbito) lub aromatyzować nim powietrze w mieszkaniu, dzięki czemu komary nie będą wlatywać przez otwarte okna.
Trudno uwierzyć, że jedna roślina może być tak wszechstronna. Jednak taka właśnie jest lawenda! Niestety olejek lawendowy nie jest dla wszystkich. Muszą z niego zrezygnować osoby uczulone na lawendę, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do przyjmowania lawendy są ostre stany zapalne żołądka, jelit i wyrostka robaczkowego, czynna choroba wrzodowa, krwawienia w przewodzie pokarmowym, ciężkie choroby wątroby i nerek. Ponadto olejek lawendowy stosowany w dużych ilościach może wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne oraz działać neurotoksycznie.