Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leczenie naturalne: mięta

26.03.2019
Leczenie naturalne

Mięta zwykle kojarzy się jako orzeźwiający dodatek do sałatek, koktajli, napojów zarówno tych bezalkoholowych, jak i tych z dodatkiem procentów! Jednak właściwości mięty wykraczają poza codzienne kuchenne zastosowanie, jest ona rośliną, którą można wykorzystywać w leczeniu oraz profilaktyce wielu dolegliwości i schorzeń. 

Rodzaje mięty

Spośród wielu rodzajów mięty najpopularniejszym jest mięta pieprzowa. To właśnie jej listki najczęściej stosowane są w codziennym kuchennym użyciu, a także w produktach zielarskich oraz suplementach diety, wyrobach medycznych i kosmetykach. W ziołolecznictwie wykorzystuje się nie tylko listki, ale i łodygę – z nich otrzymuje się wyciągi i ekstrakty. Co do substancji czynnych, które „siedzą” w mięcie, to trzeba wiedzieć, że oprócz olejków eterycznych (głównie mentolu) jest ona doskonałym źródłem garbników, kwasów fenolowych, goryczy, steroli, karotenoidów, rutyny, soli mineralnych i witaminy C. Dobrą wiadomością dla osób, które chcą eksperymentować z miętą, jest to, że nie wymaga ona specjalnych warunków hodowlanych, dlatego można samodzielnie uprawiać ją w przydomowym ogródku lub na parapecie. 

Właściwości i zastosowanie mięty

Kompozycja substancji aktywnych znajdująca się w mięcie pozwala na wykorzystywanie jej w różnych sytuacjach oraz przy licznych dolegliwościach, szczególnie tych związanych z układem pokarmowym oraz układem oddechowym. Najbardziej cenioną właściwością mięty jest działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego sprawdza się ona doskonale w łagodzeniu skurczowego bólu brzucha. Problemy trawienne? Wzdęcia? Zaparcia? Herbatka z mięty lub krople miętowe szybko przynoszą ulgę. Co więcej, taką herbatkę zaleca się profilaktycznie stosować po spożyciu większego, ciężkostrawnego posiłku, aby uniknąć problemów trawiennych, mięta pobudza bowiem produkcję soków trawiennych! Pomaga również utrzymać prawidłową perystaltykę jelit. Wielokrotnie udowodniono, że stosowanie mięty przynosi bardzo dobre efekty przy nieżycie żołądka oraz w przypadku zespołu jelita drażliwego. Warto mieć na uwadze też to, że miętę można stosować w zaburzeniach łaknienia. Stanowi ona także wsparcie dla wątroby, ponieważ zwiększa przepływ żółci z wątroby do woreczka żółciowego, wspomaga trawienie i rozkładanie tłuszczów, redukuje poziom złego cholesterolu. Ponadto działa antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie. Preparaty z miętą wykorzystywane są jako wsparcie w leczeniu zakażeń Salmonellą, gronkowcem złocistym oraz bakteriami E. coli. Przeciwbólowe, odkażające, miejscowo znieczulające i odświeżające właściwości olejku miętowego wykorzystywane są w tabletkach i pastylkach do ssania stosowanych w łagodzeniu bólu gardła (np. Gelovox wiśnia-menthol, Laryng Up z mentolem, Septolete). Po miętę można także sięgać w stanach napięcia nerwowego, filiżanka naparu uspokaja i łagodzi stres.

Mięta w leczeniu przeziębienia, łagodzeniu bólu, higienie jamy ustnej

Oprócz wykorzystywania dobrodziejstw zawartych w mięcie w postaci kropli, naparów, kapsułek i tabletek doskonałym sposobem jest stosowanie jej zewnętrznie. Przede wszystkim olejek miętowy można wykorzystywać w inhalacji parowej. Jedna lub dwie krople olejku dodane do gorącej wody zmieniają ją w bardzo skuteczny środek wykrztuśny! Taka inhalacja ułatwia usunięcie nagromadzonej w płucach wydzieliny, ponadto udrażnia zatoki i nos. Podczas infekcji można stosować także plastry inhalacyjne lub maści rozgrzewające do smarowania pleców i klatki piersiowej, które zawierają mentol oraz kompozycję innych olejków eterycznych. Łagodzeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła sprzyjają zaś miętowe płukanki. Napary z mięty w postaci kompresów wykorzystuje się przy łagodzeniu bólu głowy, migreny, bólów mięśniowych oraz nerwobóli. Przemywanie skóry naparem pomaga w przypadku obrzęków, podrażnień, oparzeń i owrzodzeń skóry. Wyciągi z mięty często stosowane są w produktach do higieny jamy ustnej, sprayach do odświeżania oddechu i gumach do żucia, preparatach do stóp, ponadto jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych np. do cery trądzikowej lub do włosów z problemem łupieżu i nadmiernego wypadania. 

Postaci mięty

Samodzielne przygotowywanie suszu do naparów jest proste, choć nie każdy ma czas i warunki, aby uprawiać i suszyć liście mięty. W aptekach można jednak kupić dobrej jakości susz (np. EcoBlik Mięta, Mięta liść Herbapol Kraków) lub herbatki typu fix (np. Mięta Apteo, Mięta Tylko Natura w saszetkach do zaparzania). Dostępne są gotowe mieszanki na bazie mięty i innych ziół rekomendowane do stosowania jako wsparcie dla trawienia i prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego (np. Herbatka na trawienie, Verdin fix, Herbatka Helicobak, Herbatka ziołowa Hepatefix, Herbatka wspomagająca wątrobę). Oprócz mięty w postaci suszu do przygotowywania naparów w aptece dostaniemy również krople miętowe, które przede wszystkim stosuje się w przypadku niestrawności lub innych objawów żołądkowo-jelitowych (np. Krople miętowe Herbapol Lublin, Krople żołądkowe). 

Jak bezpiecznie stosować miętę?

Choć napary z mięty są bezpieczne (nadmiar może wywołać lekki efekt przeczyszczający), to należy uważać na olejek z mięty pieprzowej. Zastosowany w dużej ilości może mieć silnie drażniące działanie, pojawić się może biegunka, wymioty, ból brzucha, a mocno przedawkowany może wywołać ospałość, apatię, zachwianie równowagi i głęboki sen. Również podczas zewnętrznego stosowania olejku miętowego należy zachować ostrożność i używać go wyłącznie po rozcieńczeniu. W innym przypadku na skórze pojawić się może podrażnienie, zaczerwienienie lub reakcja alergiczna! Szczególnie uważnie należy stosować olejek miętowy (pod każdą postacią) u osób starszych, kobiet w ciąży i u dzieci. 

Pyszna miętowa herbatka podana zaraz po obfitym obiedzie zapobiegnie uczuciu ciężkości i innym dolegliwościom związanym z przejedzeniem. Po taki przyjemny, odświeżający napar warto sięgnąć, gdy pod ręką nie ma melisy, gdyż mięta równie skutecznie ukoi nerwy. Buteleczkę miętowego olejku eterycznego warto mieć zawsze w domu jako szybki i skuteczny sposób uwolnienia się od objawów kataru i kaszlu!

Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
MIĘTA FIX x 30 saszetek

MIĘTA FIX x 30 saszetek

8,14 zł
MIĘTA APTEO fix x 30 saszetek

MIĘTA APTEO fix x 30 saszetek

5,65 zł
Mięta liść 50g

Mięta liść 50g

6,43 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel